Banie (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baniegmina wiejska położona jest w środkowej części powiatu gryfińskiego. Siedzibą władz gminy jest wieś Banie.

Powiat pyrzycki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Pyrzyce. Powiat położony jest na Równinie Pyrzyckiej i Pojezierzu Myśliborskim. Powiat ma zdecydowanie rolniczy charakter (66-85% powierzchni gmin).Dłusko Gryfińskie (do 1945 niem. Linde) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie.

Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 50., ludność 59.

Gmina stanowi 11,0% powierzchni powiatu.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 6308 osób.

Położenie[ | edytuj kod]

Sąsiednie gminy:

 • Chojna, Gryfino, Trzcińsko-Zdrój i Widuchowa (powiat gryfiński)
 • Myślibórz (powiat myśliborski)
 • Bielice i Kozielice (powiat pyrzycki)
 • Do 31 grudnia 1998 r. gmina wchodziła w skład województwa szczecińskiego.

  Swobnica (do 1945 niem. Wildenbruch) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie.Rów (niem. Rufen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Myślibórz.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Skotniki – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie, przy trasie drogi wojewódzkiej nr 121.
  Piaskowo (dawniej: niem. Gut Neuendorf) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie. Na wschód od wsi przebiega droga wojewódzka nr 121 łącząca Gryfino i Myślibórz.
  Urząd pocztowy – jednostka organizacyjna sieci pocztowej (również budynek), placówka pocztowego operatora publicznego (krajowego), w której można skorzystać w pełnym zakresie z pocztowych usług powszechnych.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Gmina Kozielice (do 1954 gmina Tetyń) – gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części powiatu pyrzyckiego. Sąsiednie gminy:
  Lubanowo (dawniej niem. Liebenow) – wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie, nad rzeką Tywą, przy drodze wojewódzkiej nr 121 łączącej Gryfino i Myślibórz przez Banie. Wieś jest położona 5 km na północny zachód od Bań.
  Parnica (dawniej: niem. Rohrsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie przy drodze wojewódzkiej nr 122 biegnącej z Suchania do przejścia granicznego w Krajniku Dolnym.

  Reklama