Ban Johnson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ban Johnson, właśc. Byron Bancroft Johnson (ur. 5 stycznia 1865, zm. 28 marca 1931) – amerykański działacz baseballowy, prezydent American League, członek Baseball Hall of Fame.

American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Johnson uczęszczał do Oberlin College, Marietta College i University of Cincinnati. W 1886 podczas drugiego roku studiów zrezygnował z dalszej edukacji i podjął pracę jako dziennikarz sportowy w Cincinnati Commercial-Gazette. Jesienią 1893 został prezydentem Western League, w późniejszym okresie przemianowanej na American League, która w 1901 został jedną z dwóch (obok National League) głównych lig baseballowych w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku utworzono National Commission, nadzorującą rozgrywki obydwu lig, w skład której wchodzili Johnson, prezydent National League Henry Pulliam i właściciel Cincinnati Reds Garry Herrmann. Instytucję zlikwidowano w 1920 po skandalu mającym miejsce podczas World Series 1919 i utworzono stanowisko komisarza MLB, na które powołano Kenesawa Mountaina Landisa.

Uniwersytet w Cincinnati (ang. University of Cincinnati) – amerykańska uczelnia publiczna znajdująca się w Cincinnati, w stanie Ohio. Kenesaw Mountain Landis (ur. 20 listopada 1866, zm. 25 listopada 1944) – amerykański sędzia federalny w latach 1905–1922 i pierwszy komisarz Major League Baseball powołany na to stanowisko w 1920.

Będący w konflikcie z Landisem Ban Johnson zrezygnował z funkcji prezydenta ligi w 1927. Zmarł 28 marca 1931 w wieku 66 lat. W 1937 został uhonorowany członkostwem w Baseball Hall of Fame.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bill Nowlin: New Century, New Team - The 1901 Boston Americans. Phoenix: Society for American Baseball Reaserch, 2013. ISBN 978-1-933599-58-8. (ang.)
  2. Ban Johnson (ang.). baseballlibrary.com. [dostęp 29 lutego 2016].
  3. Commission National (ang.). baseballlibrary.com. [dostęp 7 grudnia 2014].
  4. Johnson, Ban (ang.). baseballhall.org. [dostęp 7 grudnia 2014].
Cincinnati Reds – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Cincinnati w stanie Ohio. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.
Chicago Black Sox (lub Black Sox) – popularna w mediach nazwa skandalu związanego z przyjęciem pieniędzy przez ośmiu członków Chicago White Sox w zamian za słabszą grę i porażkę przeciwko Cincinnati Reds podczas baseballowej World Series 1919 roku. Prasa nazwała aferę Black Sox, czyli „Czarne Skarpety” lub „Brudne Skarpety”, co miało stanowić przeciwieństwo dla oficjalnej nazwy drużyny („Białe Skarpety”).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama