• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bajt  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (ang. International Electrotechnical Commission, skrót IEC) to globalna organizacja opracowująca i publikująca międzynarodowe normy z zakresu technik elektrycznych i elektronicznych oraz dziedzin z nimi związanych. Służy to za podstawę norm krajowych oraz jako odniesienie dla przetargów i kontraktów międzynarodowych.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • kolejność bajtów
 • asembler
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mirosław Bańko: Bity i bajty. Poradnia językowa PWN. [dostęp 2009-02-22].
  2. bajt, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-15].
  3. Timeline Of The IBM Stretch/Harvest Era (1956–1961) (ang.). computerhistory.org. [dostęp 2009-06-16].
  4. byte (ang.). catb.org. [dostęp 2009-06-16].
  5. Marshall Cline: C++ FAQ Lite (ang.). 2 stycznia 2009. [dostęp 2009-06-16].
  6. Jack Klein: Integer Types In C and C++ (ang.). 2008. [dostęp 2011-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-10)].
  7. Gary Syck, Turbo Assembler. Biblia użytkownika, Warszawa: LT&P, 1994, s. 156, ISBN 83-901237-2-X.
  8. M.D. Kudlick, Host names on-line, RFC 608, IETF, styczeń 1974, DOI10.17487/RFC0608, ISSN 2070-1721, OCLC 943595667 (ang.).
  Typ – w językach programowania opis rodzaju, struktury i zakresu wartości, jakie może przyjmować dany literał, zmienna, stała, argument, wynik funkcji lub wartość.ARPANET (ang. Advanced Research Projects Agency Network) – pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu. Istnieje do dzisiaj.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Odra 1300 – seria polskich komputerów mainframe z serii Odra produkowanych w Elwro na licencji angielskiej firmy ICL.
  Półbajt (ang. nibble, nybble) – połowa bajtu. Przy najczęściej spotykanym bajcie ośmiobitowym (oktecie), półbajt ma długość 4 bitów, czyli może przybierać jedną z 16 różnych wartości. Pozwala to na zapisanie pojedynczej cyfry z szesnastkowego systemu liczbowego, co przedstawia poniższa tabela.
  W informatyce, adres pamięci to unikatowy identyfikator dla części jednostkowej pamięci, w której CPU lub inne urządzenie może zachować pewną ilość danych do późniejszego wykorzystania. W nowoczesnych komputerach każdy adres identyfikuje pojedynczy bajt pamięci; dane za duże do przechowania w jednym bajcie mogą być zachowane w kilku bajtach o następujących po sobie adresach. Niektóre mikroprocesory zostały zaprojektowane aby być adresowalne dwubajtowo, czyli typowa jednostka przechowywania jest większa od bajta. Wśród przykładów znajdują się Texas Instruments TMS9900 i National Semiconductor IMP-16, wykorzystujące ten typ adresowania.
  Internet Engineering Task Force to nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.
  Control Data Corporation (CDC) – amerykański producent komputerów i urządzeń peryferyjnych, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku jedna z najważniejszych amerykańskich firm komputerowych, producent pierwszych superkomputerów. Firma została ostatecznie zlikwidowana, a marka zniknęła z rynku w końcu lat osiemdziesiątych.
  PDP-10 – rodzina komputerów klasy mainframe produkowanych przez DEC. Nazwa oznacza "Programmed Data Processor model 10". Była to pierwsza maszyna, na której dzielenie czasu stało się powszechną praktyką. Maszyna ta odegrała istotną rolę w historii społeczności hakerskiej między innymi ze względu na użycie jej w projektach laboratorium sztucznej inteligencji MIT i Uniwersytetu Stanforda, jak również Computer Center Corporation i Carnegie Mellon University.
  Przedrostek SI – prefiks wyrażający wielokrotności i podwielokrotności jednostek miar opartych o system metryczny. Przedrostki zostały wdrożone w ramach układu SI, choć okazjonalnie stosuje się je także do jednostek spoza tego systemu (np. mililitr czy milisekunda kątowa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.846 sek.