Bajm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beata Kozidrak – wokalistka
Maria Dobrzańska – gra na instrumentach klawiszowych, w zespole od 2000 r.
Perkusista Krzysztof Nieścior

Bajmpolski zespół wykonujący muzykę z pogranicza popu i pop-rocka, założony w 1978 w Lublinie. Skład zespołu zmieniał się kilkukrotnie, jedyną osobą będącą w zespole od jego początków jest wokalistka oraz współzałożycielka grupy, Beata Kozidrak. Ostateczny skład od 1993 roku tworzą: Beata Kozidrak, Adam Drath, Piotr Bielecki, Artur Daniewski, Krzysztof Nieścior, a od 2000 roku także Maria Dobrzańska.

Michał Grymuza (ur. 24 października 1967) – polski gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Ballady 2 – czwarta składanka zespołu Bajm, wydana 4 kwietnia 2008 roku przez EMI Music Poland. Na krążku znajdują się ballady pochodzące głównie z dwóch poprzednich płyt zespołu Szklanka wody i Myśli i słowa. Znajdują się tu także starsze przeboje takie jak "Prorocy świata", "Jezioro szczęścia", "Przyjaciel" czy "Łąki pełne snów". Wydawnictwo promuje premierowa piosenka pt. "Krótka historia".

Historia[ | edytuj kod]

Lata 70.: Początki[ | edytuj kod]

Historia grupy Bajm zaczęła się w marcu 1978. Wokalista Andrzej Pietras zaproponował wówczas rodzeństwu Kozidraków: wokalistce Beacie oraz śpiewającemu gitarzyście Jarosławowi, po ich występie na scenie lubelskiego Domu Kultury, stworzenie wspólnego zespołu. Do grupy wkrótce dołączył kolejny gitarzysta, Marek Winiarski.

Lombard – polski zespół pop-rockowy, który zyskał dużą popularność w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. W latach 80. należał do ścisłej czołówki polskich wykonawców, znany m.in. z takich przebojów jak: "Przeżyj to sam" czy "Szklana pogoda".Kostek Joriadis (ur. 25 stycznia 1963 w Salonikach) – polski muzyk greckiego pochodzenia, wokalista, trębacz, klawiszowiec, kompozytor, producent.

Nazwę BAJM wymyśliła siostra Andrzeja Pietrasa. Jest to akronim od pierwszych liter imion jego założycieli: Beaty Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego.

Zespół stopniowo poszerzał instrumentarium i szybko zwiększył skład o kongistę Andrzeja Koziarę, a później basistę Andrzeja Grądkiewicza. Już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działalności zespół zaczął w tym składzie odnosić sukcesy. Najpierw, podczas VII Przeglądu Wokalistów i Zespołów Młodzieżowych w Świdniku, Bajm zdobył Brązowego Koziołka za piosenkę „Rano”. Następnie wystąpił na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce z piosenką „Piechotą do lata”, dzięki czemu zakwalifikował się do konkursu „Debiuty” festiwalu polskiej piosenki „Opole '78”. Występ w Opolu okazał się przełomowy dla grupy. Dzięki „Piechotą do lata” Bajm zdobył tam drugie miejsce, a wyróżniona piosenka podbiła całą Polskę, błyskawicznie zapewniając zespołowi status gwiazdy. Przebój ten utrzymany był w turystyczno-harcerskiej stylistyce i taki też był cały początkowy repertuar Bajmu aż do 1980 roku. Bajm grał wtedy w akustycznym składzie, a jedyną pozostałością po tym okresie były single i kilkanaście utworów, bo do wydania całego albumu z tym materiałem nigdy nie doszło. Od samego początku za repertuar odpowiedzialni byli głównie Kozidrakowie – Jarosław za kompozycje, a Beata za teksty. W 1979 Bajm opuścił Winiarski, który wybrał karierę lekarza oraz Grądkiewicz, zastępowani tymczasowo przez Adama Honca i Tomasza Olejnickiego, a od początku 1980 przez Dariusza Kwietniewskiego i Krzysztofa Taracha.

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Rzeka marzeń – singel polskiej piosenkarki popowej Beaty Kozidrak. Utwór promował film Gavina Hooda pt. W pustyni i w puszczy na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

Lata 80.[ | edytuj kod]

Przełom lat 70. i 80. to rockowy boom i całkowita muzyczna metamorfoza Bajmu. W 1980 Beata i Jarosław gościnnie zaśpiewali na płycie Ona przyszła prosto z chmur czołowego wówczas zespołu w Polsce, Budka Suflera. W tym samym roku do zespołu dołączył perkusista Bogdan Tchórzewski i w elektrycznym już składzie Bajm zaczął grać muzykę rockową. Z tego powodu, w połowie 1981 grupę opuścił Koziara. Na początku 1982 nowym gitarzystą został Henryk Mazurek, a basistą Marek Makuch, natomiast Jarosław Kozidrak grał nie tylko na gitarze i udzielał się wokalnie, ale grał także na instrumentach klawiszowych. W tym samym roku Bajm odniósł swój pierwszy zagraniczny sukces, zdobywając nagrodę dziennikarzy na niemieckim festiwalu piosenki Schlagerfestival w Dreźnie, za niemieckojęzyczne wersje hitów „Piechotą do lata” oraz nowego, „Żal prostych słów”. Wkrótce Bajm trafił na szczyty polskich list przebojów z takimi przebojami jak: „W drodze do jej serca” (piosenka zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów Programu Pierwszego Polskiego Radia w czerwcu 1982) oraz „Co mi Panie dasz” (pierwsze miejsce w Telewizyjnej Liście Przebojów oraz na Liście Przebojów Programu I Polskiego Radia w październiku).

The Very Best of – pierwsza składanka zespołu Bajm, wydana w 1992 roku przez wytwórnię Intersonus. Na płycie znalazły się przeboje głównie z lat 80. Na płycie znajduje się utwór "Piechotą do lata" nie opublikowany wcześniej na jakimkolwiek wydawnictwie zespołu.Szklanka wody – ósmy album studyjny zespołu Bajm. Wydany został 11 września 2000 roku przez wytwórnię EMI Music Poland. Album otrzymał status podwójnej platynowej płyty i był notowany przez dwa lata. Promowały go trzy single "Szklanka wody", "Modlitwa o złoty deszcz" i "O Tobie".

W 1983 ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu Bajm. Trafił na rynek pod koniec 1983, najpierw w postaci kasety magnetofonowej, a później – z nieco innym zestawem piosenek, także w postaci płyty winylowej. Szybko rozszedł się w rekordowym, ponad półmilionowym nakładzie. Na albumie znalazły się znane z list przebojów „W drodze do jej serca” i „Co mi Panie dasz”, a także kolejne hity: „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Różowa kula” i „Nie ma wody na pustyni”.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Lista Przebojów Marka Niedźwieckiego – polska lista przebojów prowadzona przez Marka Niedźwieckiego od 11 stycznia 2008 do 22 stycznia 2010 roku w radiu Złote Przeboje. Wcześniej, tj. 4 stycznia 2008 wyemitowano „notowanie zerowe” składające się z utworów wybranych przez prowadzącego, będących propozycjami do głosowania. Audycja emitowana była w każdy piątek w godz. 19.00 – 22.00.

Rok 1984 to w twórczości zespołu zmiana brzmienia na bardziej surowe, a przede wszystkim zaangażowane politycznie teksty inspirowane przeżyciami w stanie wojennym. Wyrazem buntu jest też bardziej ekspresyjny styl śpiewania Kozidrak, inspirowany wokalem Niny Hagen. Owocem tej przemiany był drugi album, Martwa woda, z przebojami „Małpa i ja” oraz „Piramidy na niby”, wydany w 1985. W 1984 Bajm odbywał także tournée po Wietnamie.

Non Stop – miesięcznik muzyczny wydawany w latach 1972–1990 w Warszawie, przez długi okres jako dodatek do Tygodnika Demokratycznego. Uznawane za najbardziej wpływowe polskie pismo muzyczne lat 80.Lahti (szw. Lahtis) – miasto w południowej Finlandii, na skraju Pojezierza Fińskiego. Jedno z większych w kraju. Słowo lahti znaczy po fińsku zatoka.

Tuż po nagraniu drugiej płyty, w zespole następują kolejne zmiany personalne i do stanowiących trzon zespołu Kozidraków i Pietrasa, dołączają gitarzyści Grzegorz Płecha i Dariusz Lipiński, basista Robert Kozak oraz perkusista i główny aranżer Jarosław Pruszkowski. W tym składzie, w 1985 Bajm przystępuje do prac nad nowym albumem i rejestruje nagrania: „Płynie w nas gorąca krew” oraz „Diament i sól”. W następnym roku trafiają one na trzeci album zespołu, zatytułowany Chroń mnie. Płyta, mimo zmian w składzie zespołu, utrzymana została w rockowej stylistyce. Przebój „Diament i sól” pozwolił samej Kozidrak wygrać szwedzki Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, natomiast cały zespół zdobył za utwór wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu piosenki Sopot '86. Na początku roku Bajm zdobył także Grand Prix na niemieckim festiwalu Ost-West Rocktreff w Wundsiedel.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.

Pod koniec 1986 z zespołu odeszli Lipiński i Kozak, a w następnym roku również główny kompozytor Bajmu, czyli Jarosław Kozidrak. Beata skompletowała więc kolejny skład, tym razem z udziałem muzyków grających dotąd głównie w zespołach rockowych. Do zespołu dołączyli więc: gitarzysta Piotr Nalepa, basista Dariusz Adamczyk, klawiszowiec Kostek Joriadis oraz perkusista Alan Baster, którzy byli także odpowiedzialni za nowe kompozycje Bajmu. Pierwsze wyniki tej współpracy, czyli przeboje „Nagie skały” i „Jezioro szczęścia”, opublikowano w 1987. W 1988 cały materiał ukazał się na czwartej płycie, Nagie skały, zaskakującej stonowanym brzmieniem, odchodzącym od gitarowego rocka na rzecz spokojniejszej muzyki popowej z przewagą instrumentów klawiszowych. Za aranżacje odpowiedzialni byli głównie Joriadis wraz z Kozidrak. Tuż po nagraniu płyty, jeszcze w 1987, grupę opuścili wszyscy muzycy poza Płechą i Basterem, a dołączyli odpowiedzialni także za kolejne nowe kompozycje, basista Adam Abramek oraz klawiszowiec Paweł Sot. W tym składzie zespół wyruszył na tournée po Bułgarii, Włoszech i dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Chroń mnie – trzeci album studyjny zespołu Bajm wydany w 1986 roku nakładem wydawnictwa Wifon. Przebojami z tej płyty goszczącymi na radiowych listach były "Płynie w nas gorąca krew", "Dwa serca, dwa smutki", "Wielka inwazja", "Diament i sól" oraz "Chroń mnie od złego".Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

W 1988 Bajm wygrał kolejny zagraniczny konkurs, tym razem na jugosłowiańskim festiwalu MESAN w Belgradzie w 1988, dzięki anglojęzycznej wersji przeboju „Męski świat”. Dodatkowo, na początku roku zespół przygotował kilka nowych kompozycji do musicali z cyklu „Dziecko potrafi”, w których także występował. Pod koniec roku Bajm wystąpił gościnnie w ówczesnej superprodukcji filmowej Pan Kleks w kosmosie, do której nagrał premierową piosenkę „Ratujmy kosmos”. Beata Kozidrak zagrała w filmie rolę księżniczki z rock-planety, wykonując na planie utwór tytułowy. Bajm odbył też serię koncertów w Związku Radzieckim, począwszy od udziału w Festiwalu Piosenki Polskiej w Witebsku. Po tak udanym roku polscy fani docenili Kozidrak, wybierając ją w 1989 najlepszą wokalistką roku w prestiżowym plebiscycie magazynu muzycznego „Non Stop”.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Radio WAWA – jedna z pierwszych polskich komercyjnych stacji radiowych, obecnie sieć rozgłośni lokalnych. Znana głównie z programów "DeDektyw Inwektyw", "Przebojowe małżeństwo", czy "6 po 6:00". Aktualnie radio gra pod hasłem "Zawsze polska muzyka" (na jego format muzyczny składają się wyłącznie utwory w języku polskim). Radio WAWA swój program adresuje do słuchaczy w wieku 25-45 lat. Właścicielem stacji jest Grupa Radiowa Time. Dyrektorem programowym jest Anna Paluszek.

Pod koniec 1988 Andrzej Pietras postanowił opuścić skład Bajmu, aby poświęcić się wyłącznie funkcji menedżera i producenta grupy. Liczne zagraniczne wyjazdy Bajmu na koncerty w drugiej połowie lat 80. oraz opuszczenie zespołu przez wszystkich oryginalnych muzyków, stały się jednocześnie inspiracją do pracy nad solową, anglojęzyczną płytą Beaty Kozidrak. W 1989 jej przedsmak stanowiło nagranie „Hurry My Love”, z którym wokalistka wygrała fiński festiwal Midnight Sun w Lahti. Gorzej przyjęto solowy recital Kozidrak na międzynarodowym festiwalu piosenki Sopot '89. Artystka zrezygnowała więc z planów nagrania solowego albumu i szybko przystąpiła do prac pod sprawdzonym szyldem Bajm. Z zespołem koncertowała również ponownie we Włoszech.

B3 – trzeci album solowy polskiej piosenkarki Beaty Kozidrak. Wydawnictwo ukazało się 16 września 2016 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music Entertainment Poland. Radio Złote Przeboje – multiregionalna sieć rozgłośni radiowych powstała w 1997 roku nadaje program w formacie muzycznym AC. Właścicielem marki jest Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o. wchodząca w spółkę Agora SA. Dyrektorem programowym rozgłośni jest Jarosław Barwiak.

W 1989 odrodzony Bajm podbił listy przebojów hitem „Biała armia”, który dał tytuł piątemu albumowi. W trakcie prac nad nim Płechę zastąpił nowy gitarzysta Marek Raduli. Zespół zaprezentował na albumie dynamiczny, inspirowany amerykańskim brzmieniem pop-rockowy materiał, wyprodukowany przez czołowego wówczas w Polsce producenta, Rafała Paczkowskiego. Biała armia przyniosła jeszcze takie hity, jak „Miłość i ja” oraz „U stóp szklanych gór”. Album trafił na rynek dopiero pod koniec 1990. W tym samym roku Bajm wyruszał dwukrotnie na tournée dla Polonii po Stanach Zjednoczonych, gdzie spędził łącznie pół roku.

Świdnik – miasto i gmina w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, ok. 10 km na wschód od centrum Lublina.M jak miłość – polska opera mydlana w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, Natalii Korynckiej-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca produkowana przez firmę MTL Maxfilm, emitowana w TVP 2 (od 4 listopada 2000), TVP Polonia z napisami w języku angielskim i TVP Seriale. Premierowe odcinki są emitowane od września do czerwca w poniedziałki i wtorki o 20.40.

Na początku 1991 Bastera zastąpił Jakub Majerczyk, a rok później Sebastian Urban. W połowie 1992 Raduli udał się na półroczny urlop, a zastępował go wtedy Piotr Zander, gitarzysta rozwiązanego właśnie zespołu Lombard. W tym samym roku z Bajmu odeszli Abramek i Sot. Z zespołem przez kilka lat ponownie koncertował Jarosław Kozidrak.

Biała armia – piąty album studyjny zespołu Bajm wydany na początku (w styczniu) 1990 roku nakładem Polskich Nagrań.Płomień z nieba – szósty album studyjny zespołu Bajm wydany w 1993 roku nakładem wytwórni Schubert Music. Spośród wydanych do tej pory płyt, album ten wyróżnia się spokojnym brzmieniem i melancholijnością utworów. Jest to pierwszy album zespołu certyfikowany platynową płytą.

W latach 1992–1993 liczne przeboje Bajmu zgromadzono na płytach The Very Best of i The Very Best of, vol. II. Trafiły na nie również pierwsze, nie wydane dotąd na płytach nagrania zespołu, z „Piechotą do lata” na czele.

Lata 90.[ | edytuj kod]

Lata 90. w karierze Bajmu to czas ostrego kontrastu.W 1993 na rynek trafił szósty, popowy i najbardziej melancholijny album zespołu, Płomień z nieba. Głównym kompozytorem materiału okazał się, jak za dawnych lat, Jarosław Kozidrak (Abramek i Sot odeszli z zespołu tuż przed jego nagraniem). Obok pozostałego w składzie Radulego, do grupy dołączył klawiszowiec Grzegorz Górkiewicz, który dodatkowo programował na komputerze bas i perkusję oraz odpowiedzialny był za większość aranżacji. Album przyniósł takie przeboje jak „Płomień z nieba”, „Ta sama chwila” czy „Już bez ciebie”. Wkrótce po nagraniu albumu, na początku 1993, skompletowano nowy skład zespołu. Do Beaty Kozidrak dołączyli gitarzyści Adam Drath i Piotr Bielecki, basista Wojciech Nawracała, klawiszowiec i harmonijkarz Tomasz Spodyniuk oraz perkusista Krzysztof Nieścior. Po wakacjach Nawracałę zastąpił Artur Daniewski. Tak ugruntował się stały skład zespołu Bajm, jedynie Spodyniuk grał w nim do 2000 roku.

Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.The Very Best of, vol II – druga składanka zespołu Bajm, wydana w 1993 roku przez wytwórnię Inter Souns. Na płycie znalazły się przeboje głównie z lat 80-tych. Na płycie znajduje się utwór "Rano" nie opublikowany wcześniej na jakimkolwiek wydawnictwie zespołu.

W 1994 Kozidrak zaśpiewała z grupą Universe przebój „Tyle chciałem ci dać”, promujący ich płytę Być przy tobie. Bajm odbył też tournée dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, a w następnym roku kolejne, poszerzone o Kanadę. W tym samym roku zespół występując w telewizyjnej „Gali Piosenki Biesiadnej” na nowo spopularyzował klasyk Andrzeja Dąbrowskiego „Zielono mi”. Również w 1994 Beatę Kozidrak uhonorowano Złotą Karolinką za całokształt twórczości, podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Jarosław Marek Kozidrak (ur. 8 stycznia 1955 w Lublinie, zm. 12 czerwca 2018 tamże) – polski gitarzysta i klawiszowiec, wokalista i kompozytor, starszy brat Beaty Kozidrak.

W 1995 Bajm nagrał siódmy, dla odmiany – swój najbardziej dynamiczny i rockowy album w dyskografii, Etna, zaskakujący niemal soft-metalowym brzmieniem. Za tworzenie nowych kompozycji odpowiedzialni byli Drath, Bielecki i Spodyniuk. Znalazły się na nim takie przeboje, jak: „Dziesięć przykazań” i „Dzień za dniem”. W 1997 do sklepów trafiła kolejna kompilacja hitów Bajmu Ballady, tym razem z samymi wolnymi kawałkami. Znalazł się tutaj także premierowy hit „Kraina miłości”, skomponowany przez samą wokalistkę, jak również nowe wersje czterech przebojów z pierwszych trzech płyt. Zespół koncertował także wtedy dla Polonii w Niemczech.

Polsat SuperHit Festiwal – polski festiwal muzyczny. Składa się z trzech koncertów: Koncert Platynowy, Hity Sieci bez tajemnic, Radiowy Przebój Roku, Kabaretonu oraz ewentualnych koncertów jednego wykonawcy. Festiwal od 2015 roku zastępuje TOPtrendy.Stara baśń: Kiedy słońce było bogiem – polski film fabularny i historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, wyprodukowany w 2003 r. na podstawie powieści Stara baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego z 1876.

Na dwudziestą rocznicę powstania zespołu w 1998 fani otrzymali niespodziewanie pierwszy solowy album Beaty Kozidrak, zatytułowany Beata. Wokalistka przedstawiła tu dojrzały popowy materiał, który znacznie poszerzył grono jej wielbicieli, zdobywając przy tym uznanie krytyki i branży muzycznej, na które rzadko mogła liczyć z Bajmem. Największym powodzeniem cieszyły się nagrania „Siedzę i myślę” oraz „Taka Warszawa”. Za niemal wszystkie kompozycje byli odpowiedzialni Abramek i Sot, znani z płyty Bajmu Biała armia. W następnym roku album został wyróżniony dwiema statuetkami Fryderyka, czyli prestiżowymi nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego, dla najlepszej wokalistki i za najlepszy album pop. Kozidrak zdobyła też najważniejsze wówczas nagrody radiowe, czyli „Play-Box” – dwie w kategorii „Przebój Roku – Złota Dziesiątka” oraz jedną dla najlepszej wokalistki. Artystka została ponadto wyróżniona przez Akademię Telewizyjną, która przyznaje nagrody Wiktory dla największych osobowości telewizyjnych i otrzymała statuetkę dla najpopularniejszej gwiazdy estrady.

Etna – siódmy album studyjny zespołu Bajm wydany w 1995 roku nakładem wytwórni Starling S.A. Spośród dotychczasowych albumów wyróżniał się dynamicznością utworów i zastosowaniem ciężkich brzmień. Od czasu Etny istnieje stały skład zespołu.Nina Hagen, wł. Catharina Hagen (ur. 11 marca 1955 w Berlinie) – niemiecka piosenkarka i aktorka nazywana "matką chrzestną punk rocka". Jest posiadaczką głosu o sześciooktawowej skali.

W 1999 Bajm koncertował także dla Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Trzecia dekada[ | edytuj kod]

W 2000 ukazała się ósma płyta Bajmu, Szklanka wody, na której grupa powróciła do pop-rockowego grania. Tuż po jej nagraniu Spodyniuka zastąpiła Maria Dobrzańska. Oprócz Dratha i Bieleckiego, nowe kompozycje stworzyli też byli członkowie Bajmu: Abramek, Sot, a ponadto wykorzystano niepublikowane kompozycje nieżyjącego już Pruszkowskiego. Największy rozgłos uzyskały hity: „Szklanka wody”, „Modlitwa o złoty deszcz” oraz „O Tobie”. Album ten był notowany w Top 50 polskiej listy bestsellerów OLiS rekordową ilość 93 razy, nieprzerwanie aż do 104 tygodnia sprzedaży, a więc dokładnie dwa lata (notowania nie uwzględniły pierwszych pięciu tygodni, kiedy lista jeszcze nie istniała, a w przypadku notowań uwzględniających dwa tygodnie sprzedaży liczono je jako jeden). Ogromny sukces komercyjny przyniósł też kolejne wyróżnienia. W 2001 Bajm został uhonorowany pierwszymi zespołowymi Fryderykami w swojej karierze – dla najlepszej wokalistki i za najlepszy album pop-rockowy oraz uzyskał nominacje w kategoriach: zespół roku i autor roku. Grupa otrzymała również statuetki Superjedynki, przyznawane przez publiczność podczas festiwalu polskiej piosenki w Opolu – za najlepszy album pop oraz dla najlepszej wokalistki.

Pan Kleks w kosmosie – trzeci z filmów opowiadających o przygodach prof. Ambrożego Kleksa. Reżyseria: Krzysztof Gradowski. Film zrealizowano w roku 1988 jako koprodukcję polsko-czechosłowacką. Zdjęcia kręcono na terytorium Polski, Czechosłowacji oraz ZSRR. W filmie można zaobserwować, że np. Centrum Dowodzenia Siłami Kosmicznymi "zagrała" słynna kawiarnia w kształcie dysku znajdująca się w Bratysławie na przerzuconym przez Dunaj moście, a jako wnętrze Centrum Dowodzenia wykorzystano salę operacyjną Państwowej Dyspozycji Mocy. Swoją "rolę" w filmie miały też Puławskie Zakłady Azotowe oraz Petrochemia w Płocku.Myśli i słowa – dziewiąty album studyjny zespołu Bajm. Na rynek trafił 28 sierpnia 2003 roku wydany przez wytwórnię Pomaton EMI. Już w dniu premiery zyskał status platynowej płyty. Album spędził na liście OLiS 59 tygodni. Promowały go single "Myśli i słowa", "Wiosna w Paryżu" i "Noc po ciężkim dniu".

W trakcie promocji płyty Szklanka wody, Kozidrak solowo nagrała przebój „Rzeka marzeń” z filmu W pustyni i w puszczy, z muzyką Krzesimira Dębskiego, opublikowany pod koniec 2000. W latach 2002 i 2003 otrzymała kolejne Superjedynki dla najlepszej wokalistki. W 2002 Bajm koncertował również dla Polonii po Europie i Stanach Zjednoczonych.

Sopot TOPtrendy Festiwal – jeden z festiwali muzycznych w Polsce. Składa się z dwóch koncertów: TOP i trendy oraz Kabaretonu.Nagroda Muzyczna „Fryderyk” – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

W 2003 roku na rynek trafił dziewiąty album Bajmu, Myśli i słowa, który przyniósł takie przeboje jak tytułowe „Myśli i słowa” oraz „Noc po ciężkim dniu”. Obok Dratha i Bieleckiego nowe piosenki komponowała też Dobrzańska oraz były członek, Paweł Sot. Płytę nagrodzono w 2004 Superjedynką za najlepszy album pop. Kozidrak ponownie nominowano również do Fryderyków jako najlepszą wokalistkę. Album ten spędził na liście OLiS ponad rok, bo aż 59 tygodni, z czego 57 nieprzerwanie. Tuż po premierze pierwszego singla z płyty, w połowie 2003 roku premierę miała kolejna filmowa piosenka Kozidrak napisana z Dębskim, „Stara baśń”. Tym razem została nagrana w duecie z córką, Kasią Pietras, a był to temat przewodni do filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem. W 2004 Bajm po raz kolejny wyruszył na tournée, koncertując również dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii.

Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca ponad czterooktawową skalą głosu - podczas śpiewu potrafi osiągnąć rejestr gwizdkowy, autorka tekstów, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

W 2005 podczas międzynarodowego festiwalu piosenki Sopot Festival zespół Bajm został uhonorowany statuetką Złotego Słowika za całokształt twórczości. W tym samym roku Kozidrak wydała drugi solowy album, Teraz płynę, utrzymany w stylistyce swojego solowego debiutu i przygotowany z tymi samymi kompozytorami, czyli Abramkiem i Sotem. Płyta zaowocowała kolejnymi przebojami, „Teraz płynę” oraz „Złota brama”. W 2006 album ten został uznany przez Radio Wawa za najlepszą płytę roku, za co artystka odebrała statuetkę Złoty Dziób. W tym samym roku Kozidrak odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. W 2007 cały Bajm koncertował także dla Polonii w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

W pustyni i w puszczy – polski film fabularny w reżyserii Gavina Hooda, wyprodukowany w roku 2001. Jest ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Okres zdjęciowy trwał od 31 lipca do 23 października 2000. Film był kręcony w plenerach RPA i Tunezji. Na początku reżyserem filmu miał być Maciej Dutkiewicz, jednak musiał zrezygnować z powodu choroby.Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
Zespół Bajm podczas promocji płyty Ballady 2 (7 kwietnia 2008).

W 2008 Bajm obchodził swoje trzydziestolecie, a w ramach obchodów tego jubileuszu na rynek trafiła druga część bestsellerowej kompilacji Ballady 2, promowana premierowym utworem „Krótka historia”, skomponowanym przez Dobrzańską wraz z bratem, Bohdanem. Utwór ten spędził aż 23 tygodnie, czyli blisko pół roku, na liście przebojów Marka Niedźwieckiego w radiostacji Złote Przeboje. Tym samym okazał się dłużej notowanym hitem w jego karierze niż jakikolwiek wcześniejszy na słynnej liście przebojów radiowej Trójki.

Nagie skały – czwarty album studyjny zespołu Bajm wydany w 1988 roku nakładem Polskich Nagrań. Przebojami z tej płyty goszczącymi na radiowych listach były "Nagie skały", "Jezioro szczęścia", "Męski świat", "Ja", "Miłość nie umiera" i "Święte miasto".Blondynka – dziesiąty album studyjny zespołu Bajm, wydany 21 marca 2012 roku przez wytwórnię płytową EMI Music Poland. Album zawiera 11 premierowych kompozycji, a pierwszym singlem promującym płytę został tytułowy utwór „Blondynka”.

Bajm zapowiedział wówczas na koniec roku premierę nowego studyjnego albumu, boks z kompletną dyskografią oraz książkę opisującą 30 lat kariery zespołu, jednak w zapowiadanym terminie nie doszło do premiery żadnego z tych wydawnictw. Zamiast boksu z dyskografią na rynek trafił jedynie boks zawierający obie części kompilacji Ballady, natomiast zamiast nowego albumu ukazał się okolicznościowy minialbum zawierający siedem kolęd, będący dodatkiem do magazynu „Olivia”. Przesunęły się także prace nad książką, które potrwały jeszcze cztery lata. W tym samym roku Bajm ponownie grał dla Polonii w Wielkiej Brytanii, tym razem jako gwiazda Festiwalu Polskiej Muzyki PKO BP London Live na stadionie Wembley.

Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w okresie 1977-1980 Międzynarodowy Festiwal Interwizji, po wznowieniu w 1984 ponownie pod nazwą „Międzynarodowy Festiwal Piosenki”, od 1992 do 2009 Sopot Festival, od 2012 Sopot Top of the Top Festival) – polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.Marek Winiarski (ur. 1955 lub 1956, zm. 23 lutego 2008) – polski gitarzysta, jeden z założycieli grupy muzycznej Bajm.

W 2009 roku odbyła się premiera solowej piosenki Beaty Kozidrak „Nie pytaj o miłość”, która została nowym tematem muzycznym serialu telewizyjnego M jak miłość. Artystka napisała tekst do muzyki swojego sprawdzonego teamu Abramek-Sot. Natomiast kilka dni później cały zespół przedstawił premierowe nagranie „P.S. Zabierz mnie tam”. 13 grudnia 2009 roku Bajm zagrał uroczysty jubileuszowy koncert w Sali Kongresowej w Warszawie. Ponad rok później swój jubileusz uczcił dodatkowo koncertami 20 grudnia 2010 w Hali Arena w Poznaniu i 21 grudnia ponownie w Sali Kongresowej w Warszawie.

Andrzej Pietras (ur. 19 listopada 1954 w Lublinie) – założyciel zespołu BAJM, muzyk, kompozytor, autor tekstów, manager i producent. Superjedynki – polski muzyczny plebiscyt telewizyjny organizowany w Opolu od 2000 roku przez TVP1 i Radio RMF FM. Wykonawcy są nagradzani za osiągnięcia w ciągu 12 miesięcy poprzedzających imprezę.

Czwarta dekada[ | edytuj kod]

W 2011 roku Bajm odbył trasy koncertowe także dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. W tym samym roku premierę miał singiel „Blondynka”, zapowiadający przekładany od kilku lat dziesiąty album zespołu. Na początku 2012 do radiostacji trafił kolejny singiel „Góra, dół”, a na rynek trafiła cała płyta zatytułowana Blondynka. Większość kompozycji na album stworzyli nadworni kompozytorzy Bajmu, Abramek i Sot. Tym razem, spośród członków zespołu, tylko Maria Dobrzańska przygotowała jedną kompozycję. Trzy utwory, w tym pierwsze dwa single, były jednak autorstwa zewnętrznego kompozytora, Michała Grymuzy, a jedna Kamila Wyzińskiego – lidera zespołu starszej córki Kozidrak.

Archiwum Polskiego Rocka – wortal muzyczny dla kolekcjonerów płyt istniejący od 9 lipca 2000 roku publikujący informacje o polskich płytach rockowych. Dodatkowo 17 października 2005 roku autor strony wydał książkę o tym samym tytule, zawierającą opis ponad 2300 płyt 230 zespołów.Karwina (cz. Karviná, niem. Karwin) – miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą, przy granicy polsko-czeskiej. Posiada ok. 66 tys. mieszkańców, 57,5 km² powierzchni. Jest stolicą powiatu Karwina i gminą z rozszerzonymi uprawnieniami (czes. obec s rozšířenou působností), w której oprócz miasta znajdują się Dziećmorowice, Piotrowice koło Karwiny i Stonawa.

W maju na festiwalu TOPtrendy zespół otrzymał statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości. Pod koniec roku na rynek trafiła zapowiadana cztery lata wcześniej biografia zespołu „Płynie w nas gorąca krew”, autorstwa tour managerki zespołu – Ewy Tutki, mająca formę wywiadu-rzeki.

Podczas następnych tras koncertowych Bajm koncertował również dla Polonii: w Szwecji w 2012, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i Czechach w ramach polsko-czesko-słowackiego Festiwalu Dolański Gróm w Karwinie w 2013, w Wielkiej Brytanii w 2014 i ponownie w Szwecji w 2015. Obok corocznych serii tradycyjnych koncertów w Polsce, jesienią 2013 Bajm wyruszył w swoją pierwszą akustyczno-elektryczną trasę koncertową po kraju, kontynuowaną również jesienią następnego roku.

Pop-rock – gatunek muzyczny, który łączy w sobie elementy popu i rocka. Piosenki pop-rockowe cechują się prostą budową, "chwytliwą" melodią i powtarzającymi się fragmentami (co jest charakterystyczne dla popu) oraz instrumentarium opartym na gitarach elektrycznych i perkusji (charakterystycznym dla rocka). Terminem pop-rock po raz pierwszy opisano wczesne hity zespołu The Beatles.Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

W marcu 2014 Bajm uhonorowano nagrodą Piękniejsza Polska, przyznawaną przez Ruch Piękniejsza Polska i ministra kultury. Zgodnie z uzasadnieniem kapituły zrzeszającej wybitnych przedstawicieli polskiej kultury zespół nagrodzono „za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. W maju 2015 na festiwalu Polsat SuperHit Festiwal Beata Kozidrak otrzymała indywidualną statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości.

Budka Suflera – polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę, działający do dziś w wielokrotnie zmienianym składzie.Marek Raduli (ur. 21 czerwca 1959 w Kędzierzynie-Koźlu) – polski gitarzysta, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W swojej karierze solowej związany z takimi gatunkami muzycznymi jak jazz, jazz-rock, rock czy blues.

Pod koniec 2015 roku Bajm wydał pierwszy koncertowy album w swojej karierze, Bajm Live – Akustycznie, podsumowujący akustyczno-elektryczne tournée. W jego skład weszły płyta DVD z zapisem kameralnego koncertu w Studiu Telewizyjnym w Lublinie oraz płyta CD z najlepszymi wykonaniami z całej tej trasy zespołu. W 2016 Bajm wyruszył w halową trasę koncertową „Bingo Tour”, w ramach której wystąpił także w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a inaugurujący ją koncert transmitowany był na żywo przez telewizję Polsat.

W tym samym roku Kozidrak wydała swój trzeci solowy album, B3, który utrzymany w stylistyce poprzednich wzbogacały jeszcze nowe brzmienia elektroniczne. Tym razem głównymi kompozytorami byli sama Kozidrak oraz jej nowy producent Marcin Limek. Album promowały przeboje „Bingo”, „Upiłam się tobą” oraz „Niebiesko-zielone”, a w 2017 solowa trasa koncertowa „B3xclusive Tour” w największych salach koncertowych w kraju.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama