Bai Ling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bai Ling (trad. chiń.: 白靈; upr. chiń.: 白灵; pinyin: Bái Líng; ur. 10 października 1966 w Chengdu) – amerykańska aktorka chińskiego pochodzenia. Córka muzyka Bai Yuxianga (白玉祥), oraz aktorki i tancerki Chen Binbin (陳彬彬).

Salma Hayek, właśc. Salma Valgarma Hayek Jiménez-Pinault (ur. 2 września 1966 w Coatzacoalcos) – meksykańska aktorka, a także reżyser i producentka filmowa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jako czternastolatka wstąpiła do grupy muzycznej działającej przy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Przez trzy lata, wraz z innymi młodymi artystami, występowała dla chińskich żołnierzy stacjonujących w Tybecie. Następnie grała w jednym z pekińskich teatrów.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Bardzo dziki zachód − amerykański film fabularny, komedia z elementami westernu i steampunku (Dziwny Zachód) w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda, wyprodukowany w 1999 roku. Film oparty jest na serialu telewizyjnym z lat sześćdziesiątych XX wieku.

W 1991 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła swoją hollywoodzką karierę. Pierwszym anglojęzycznym filmem, w którym wystąpiła, był horror Kruk (1994) z Brandonem Lee obsadzonym w roli głównej. W roku 1997 towarzyszyła Richardowi Gere na planie filmu Fatalna namiętność, w którym wcieliła się w postać adwokat Shen Yuelin. Wówczas otrzymała nagrodę Złotego Jabłka w kategorii żeńskie odkrycie roku. Dwa lata później miał miejsce swoisty przełom w karierze artystki – wystąpiła ona bowiem w jednej ze swoich najbardziej, jak dotąd, rozpoznawalnych ról: jako Mai Lee East, damski bodyguard, zagrała w komedii Bardzo dziki zachód (1999). Na ekranie partnerowała sławom takiego formatu jak Will Smith, Salma Hayek i Kevin Kline. Jest znana także z występów w filmach: Anna i król (1999), Generacja DNA (2007), Ona mnie nienawidzi (2004), Taxi 3 (2003), Sky Kapitan i świat jutra (2004), Gaau ji (2004) (za który uhonorowano ją m.in. nagrodą Hong Kong Film Award), Sam gang yi (2004), Adrenalina 2. Pod napięciem (2009).

Brandon Bruce Lee (chiń. upr.: 李国豪; chiń. trad.: 李國豪; pinyin: Lǐ Guóháo; ur. 1 lutego 1965 w Oakland, zm. 31 marca 1993 w Wilmington) – amerykański aktor, syn Bruce’a Lee i brat Shannon Lee. Ukończył Lee Strasberg Academy oraz Emerson College.Tybetański Region Autonomiczny, Tybet (tyb.: བོད་རང་སྐྱོང་ལྗོངས་, Wylie: Bod-rang-skyong-ljongs, ZWPY: Poi Ranggyong Jong; chiń.: 西藏自治区; pinyin: Xīzàng Zìzhìqū) – region autonomiczny Chińskiej Republiki Ludowej ze stolicą w Lhasie. Powstał w 1965 roku w wyniku połączenia dotychczasowego regionu Tybet i terytorium Qamdo. Obejmuje jednak jedynie 1,2 z 2,5 mln km² terytorium historycznego Tybetu.

W czerwcu 2005 roku została pierwszą Chinką, która pojawiła się na okładce magazynu Playboy.

Spotykała się z muzykiem i aktorem Chrisem Isaakiem. Jest biseksualistką.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.
Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Fatalna namiętność (oryginalny tytuł: Red Corner) – film sensacyjny produkcji amerykańskiej z 1997 roku, w reżyserii Jona Avneta. Główne role w filmie zagrali: Bai Ling, Richard Gere oraz Bradley Whitford.

Reklama