Bahr al-Arab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bahr al-Arab (Rzeka Arabów, w języku ludu Dinków nosi nazwę Kiir) – rzeka w Sudanie i Sudanie Południowym. Wypływa na wyżynie Azande położonej w środkowej Afryce, zbudowanej ze skał prekambryjskich (jej wysokość dochodzi do 1400 m n.p.m.). Bahr al-Arab to jeden ze źródłowych dopływów rzeki Bahr el Ghazal, długości około 800 kilometrów. W okresach suszy niesie bardzo mało wody.

Źródło – naturalny, skoncentrowany, samoczynny wypływ wody podziemnej na powierzchnię Ziemi. W hydrobiologii strefa źródliskowa określana jest nazwą krenal, dzielący się na eukrenal (źródło właściwe) i hypokrenal (strefę odpływu źródła), natomiast organizmy je zamieszkujące to krenon.Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.

Tworzy połączenie z rzeką Jur. Ich zlewisko, wraz z Bahr al-Ghazal, rozciąga się na obszarze 851 459 km² i sięga od granic Republiki Środkowoafrykańskiej po pustynny region Darfuru.

Nad brzegami Bahr al-Arab toczyły się zacięte walki podczas drugiej wojny domowej w Sudanie.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bahr al-'Arab (Morze Arabskie)
 • Azande – wyżyna w środkowej Afryce, zbudowana ze skał prekambryjskich, położona na pograniczu Sudanu Południowego, Demokratycznej Republiki Konga oraz Republiki Środkowoafrykańskiej. Wysokość wyżyny dochodzi do 1400 m n.p.m.Sudan Południowy (ang. South Sudan; Republika Sudanu Południowego, ang. Republic of South Sudan) – afrykańskie państwo ze stolicą w Dżubie powstałe 9 lipca 2011 roku w wyniku porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową w Sudanie – najdłuższą wojnę domową w Afryce.
  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna domowa w Sudanie – konflikt, który rozpoczął się w 1983 roku, choć był w dużej mierze kontynuacją I wojny domowej w Sudanie, trwającej od 1955 do 1972 roku. Walki trwały w przeważającej części w południowym Sudanie; sam konflikt był jedną z najdłużej trwających i śmiercionośnych wojen XX wieku. Około 1,5 miliona cywilów zginęło w południowym Sudanie, a ponad 4 miliony zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Śmiertelność wśród mieszkańców cywilnych była najwyższa od czasów II wojny światowej. Konflikt oficjalnie zakończył się wraz z podpisaniem porozumienia pokojowego w stolicy Kenii – Nairobi, w styczniu 2005 roku.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Bahr el Ghazal (arab.: بحر الغزال) – rzeka w zachodniej części Sudanu Południowego. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski to „rzeka gazeli”.
  Republika Środkowoafrykańska (franc. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.

  Reklama