Badanie fizykalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Badanie fizykalne, badanie przedmiotowe – część badania lekarskiego lub pielęgniarskiego składająca się z oglądania (łac. obductio), omacywania (łac. palpatio), opukiwania (łac. percussio) i osłuchiwania (łac. auscultatio).

Badanie lekarskie - badanie przeprowadzone osobiście przez lekarza, bądź lekarza weterynarii (badanie lekarsko-weterynaryjne) w czasie postępowania z pacjentem. Formalnie dzieli się na badanie podmiotowe (zbieranie wywiadów, anamneza) i badanie przedmiotowe (fizykalne).Opukiwanie (łac. percussio) – jeden ze sposobów lekarskiego badania fizykalnego (przedmiotowego). Polega na przyłożeniu lewej ręki z rozpostartymi palcami w opukiwanym miejscu i stukaniu zgiętym palcem trzecim ręki prawej w trzeci palec lewej ręki.

Dla fizjoterapeuty ważna jest nie tylko ocena jednostkowego pomiaru antropometrycznego, to znaczy budowy (waga i wzrost osobniczy, obwód i długość kończyny) lub funkcji (siła ścisku ręki, zakres ruchu w stawie), ale i również ocena zachowania ruchowego osoby niepełnosprawnej. Wynik badania przedmiotowego może być opisem słownym lub pomiarem antropometrycznym. Zachowania ruchowe można ocenić na podstawie wyników testów czynnościowych dwojakiego rodzaju:

Fizjoterapeuta – absolwent średniej szkoły medycznej, studiów licencjackich lub magisterskich, o kierunku rehabilitacja lub fizjoterapia; specjalista w zakresie stosowania metod fizjoterapii. Zajmuje się planowaniem i prowadzeniem zajęć fizycznych oraz wykonują zabiegi fizykoterapeutyczne (elektrolecznictwo, światłolecznictwo, wodolecznictwo itp.) i masaże.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  1. testy kodowe (skale liczbowe) – na ich podstawie badający ocenia funkcje badanego (subiektywnie i według arbitralnie ustalonej punktacji)
  2. testy instrumentalne – przeprowadzane instrumentami pomiarowymi.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ryszard Kinalski: Kompendium rehabilitacji i fizjoterapii
  • Reklama