Badalona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Badalona – gmina w północno-wschodniej Hiszpanii, przedmieścia Barcelony. Położona jest w prowincji Barcelona, w regionie Katalonia, nad Morzem Śródziemnym. Z Barceloną graniczy od południa. W 2017 roku mieszkało tam ponad 215 tysięcy mieszkańców. Jest tu rozwinięty przemysł.

San Carlos – miasto w południowej Nikaragui, na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora Nikaragua, w miejscu, gdzie wypływa z niego rzeka San Juan. Współrzędne geograficzne: 11°08′N 84°47′W/11,133333 -84,783333. Ośrodek administracyjny departamentu Río San Juan. Ludność: 8,9 tys. mieszk. (1995). Club de Fútbol Badalona – hiszpański klub piłkarski, grający w Segunda División B, mający siedzibę w mieście Badalona.

Transport[ | edytuj kod]

Tramwaj w Badalonii

W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Badalona linii kolejowej R1 obsługiwanej przez Rodalies de Catalunya.

Dwie linie barcelońskiego metra docierają do Badalonii: L2 i L10. Znajdują się tu stacje metra: Badalona Pompeu Fabra, Gorg, Bufalà, La Salut, Llefià, Artigues-Sant Adrià, Pep Ventura, Montigalà-Lloreda, Sant Roc i Sant Crist.

Barcelona – prowincja Hiszpanii współtworząca wspólnotę autonomiczną Katalonii. Powstała w roku 1833. Graniczy z prowincjami: Girona, Lleida i Tarragona oraz z Morzem Śródziemnym. Stolicą jest miasto Barcelona. Prowincję zamieszkuje 5 540 925 osób.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

W miejscowości kursują tramwaje Trambesòs będące częścią systemu tramwajów w Barcelonie. Tramwaje zatrzymują się dwóch przystankach: Gorg i Sant Roc. Komunikacja autobusowa obsługiwana jest przez TUSGSAL oraz Transports Metropolitans de Barcelona.

Przez miejscowość przebiegają dwie autostrady: C-31 i B-20 (Ronda de Dalt), biegnące do Barcelony i w kierunku Tarragony.

W Badalonii funkcjonuje port rybacki oraz port jachtowy.

Metro w Barcelonie (hiszp. Metro de Barcelona) – jest systemem szybkiego transportu podziemnego w drugim co do wielkości mieście w Hiszpanii. System składa się z 11 linii na których znajduje się 209 stacji. Dwie kolejne linie są w fazie budowy.Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Transports Metropolitans de Barcelona (hiszp. Transportes Metropolitanos de Barcelona) - jest głównym operatorem transportu publicznego w obszarze metropolitarnym Barcelony. Składa się z dwóch osobnych spółek: Ferrocarril Metropolità de Barcelona, SA oraz Transports de Barcelona, SA. Zarządza on metrem Barcelońskim oraz liniami autobusowymi w obrębie całej aglomeracji. Zarządzana przez TMB sieć połączeń autobusowych tworzy 109 linii o łącznej długości 923,92 km, zaś łączna liczba zatrudnionych w spółce pracowników waha się w granicy 8.000 osób.
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
San Fernando – miasto w południowo-zachodniej Hiszpanii, w regionie Andaluzja, nad Oceanem Atlantyckim, w pobliżu Kadyksu. Około 92,7 tys. mieszkańców. Z miasta wywyodzi się kilku czołowych śpiewaków flamenco takich jak: Camarón de la Isla czy Niña Pastori.
Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie.
Urugwaj (Uruguay, Wschodnia Republika Urugwaju – República Oriental del Uruguay) – państwo w Ameryce Południowej, nad Atlantykiem, graniczące z Argentyną od zachodu i Brazylią od północy. Stolicą państwa jest Montevideo, port atlantycki u ujścia La Platy. Po drugiej stronie tego estuarium leży stolica Argentyny – Buenos Aires. Dawniej Urugwaj stanowił część Wicekrólestwa La Platy i nosił nazwę Banda Oriental (Brzeg Wschodni).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama