Bad Religion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bad Religionamerykańska grupa punkrockowa, utworzona w Kalifornii w 1979 r. przez Grega Graffina (wokal), Bretta Gurewitza (gitara) oraz Jaya Bentleya (bas) i Jaya Ziskrouta (perkusja). Od początku Bad Religion krytykuje „amerykański sen”, a nazwa zespołu „zła religia” oznacza sprzeciw wobec wszelkiej zorganizowanej religii.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Brian Baker (ur. 25 lutego 1965) – jeden z założycieli Minor Threat oraz Dag Nasty. Od 1994 roku członek Bad Religion.

Historia[ | edytuj kod]

W 1981 roku grupa wydała swoje debiutanckie EP Bad Religion w nowo powstałej wytwórni Epitaph Records (założonej przez Bretta Gurewitza). W 1982 roku został wydany pierwszy album How Could Hell Be Any Worse?, który przysporzył zespołowi wielu fanów i sprzedał się w 30 tys. egz. W czasie jego nagrywania Jay Ziskrout opuścił zespół i został zastąpiony przez Pete'a Finestone'a. W 1983 roku grupa odeszła całkowicie od punkowego brzmienia i wydała Into the Unknown, album w dużym stopniu bazujący na brzmieniu syntezatorów. To wydanie było całkowitym zaskoczeniem i rozczarowaniem dla fanów, co skutkowało bardzo słabą sprzedażą (w ostatnich latach zainteresowanie tą płytą wzrosło: album, którego wydano jedynie 10 000 sztuk, osiąga na niektórych aukcjach internetowych cenę ponad 100 dolarów). W 1985 roku zespół wydał nowe EP – Back to the Known, na której gitarzystą był Greg Hetson (grał wcześniej solówkę w utworze Part III na How Could Hell Be Any Worse?) z Circle Jerks.

Suffer – trzecia pełna płyta (piąta w ogóle) punkrockowej grupy Bad Religion. Została ona wydana w roku 1988. To pierwszy album po trzyletniej przerwie, spowodowanej rozpadem zespołu. To także pierwszy studyjny krążek, na której rolę gitarzysty pełni Greg Hetson (pomijając EPkę Back to the Known).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Bad Religion reaktywowali się w 1987 roku z dwoma gitarzystami: Gurewitzem i Hetsonem i wydali kolejny album – Suffer (1988). Następne płyty: No Control (1989) oraz Against the Grain (1990), których nakład przekroczył 100 tys. egz. zwiększyły popularność grupy. Przed sesją nagraniową do albumu Generator w 1992 roku zespół opuścił perkusista Pete Finestone, którego zastąpił Bobby Schayer. W 1993 roku po nagraniu kolejnego LP Recipe for Hate Epitaph odsprzedał prawa do albumu większej wytwórni Atlantic Records, gdzie odtąd miały się ukazywać wszystkie płyty Bad Religion aż do 2000 roku. Wydanie Stranger Than Fiction w 1994 roku przyniosło zespołowi największy sukces komercyjny, jednak wkrótce po tym opuścił go gitarzysta Brett Gurewitz. Oficjalnym powodem odejścia był nadmiar obowiązków, spowodowany prowadzeniem wytwórni Epitaph, jednak nie były tajemnicą jego złe relacje z resztą grupy, a w szczególności z basistą Jayem Bentleyem.

Atlantic Records (Atlantic Recording Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.Bad Religion - pierwsza płyta punkowej grupy Bad Religion. Zawiera jedynie sześć krótkich kompozycji i trwa niecałe dziesięć minut. Początkowo płyta była wydawana na winylach o rozmiarze 7 cali, jednak kolejna reedycja, która ukazała się w roku 1982, została wytłoczona na płycie dwunastocalowej. Wszystkie utwory, które znalazły się na tym albumie, doczekały się reedycji najpierw w roku 1991 na kompilacji 80 – 85 a potem w roku 2004 na zremasterowanej wersji How Could Hell Be Any Worse?.

Nowym gitarzystą Bad Religion został Brian Baker, znany z takich zespołów jak Minor Threat czy Dag Nasty. Ponieważ Graffin i Gurewitz dotąd dzielili obowiązki pisania utworów, teraz ten ciężar spadł całkowicie na Grega - spowodowało to obniżenie się jakości tekstów, z drugiej strony Brian Baker znacznie wzbogacił brzmienie grupy, która tworzyła już nie tylko proste, punkowe piosenki, co pokazały albumy The Gray Race (1996), oraz No Substance (1998), promowany singlem Raise Your Voice z udziałem Campino - lidera kultowej niemieckiej grupy Die Toten Hosen. Po mniej udanej płycie The New America (2000) popularność grupy zaczęła spadać. Doprowadziło to do odejścia z Atlantic Records w 2001 roku. Niedługo po tym, z powodu poważnych kontuzji ramion, z zespołu musiał odejść perkusista Schayer. Zastąpił go Brooks Wackerman, który grał wcześniej w Suicidal Tendencies. Do Bad Religion wrócił również Brett Gurewitz, a grupa do Epitaph Records. Wydany w 2002 roku The Process of Belief jest uważany przez fanów za powrót do dawnego stylu, sprzed przejścia do wytwórni Atlantic. W 2004 roku ukazał się album The Empire Strikes First. 9 lipca w Europie i 10 lipca 2007 roku w USA ukazała się nowa płyta, która nosi tytuł New Maps of Hell.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Dag Nasty amerykański zespół grający emocore / hardcore punk, założony latem 1985 roku przez byłych członków Minor Threat i Bloody Mannequin Orchestra. Przez 4 lata aktywnego istnienia (1985-1988), zespół miał 2 różnych basistów, 3 wokalistów i 3 perkusistów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Aukcja internetowa – rodzaj aukcji przeprowadzanej za pośrednictwem Internetu. Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza, od której zaczyna się licytacja, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany towar. Zakupu dokonuje podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę.
Into The Unknown jest drugą płytą grupy Bad Religion, która światło dzienne ujrzała w roku 1983. Album ten przyniósł znaczącą zmianę stylu zespołu. O ile wcześniej znany był on z energetycznych, punk - rockowych piosenek, o tyle teraz muzyka przesunęła się w kierunku rocka progresywnego, z dużym zastosowaniem klawiszy. Nie spodobało się to wielu fanom, za to krytycy nie szczędzili przychylnych recenzji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Greg Hetson (ur. 29 czerwca 1961 Brooklyn, Nowy Jork) - amerykański gitarzysta związany z zespołami Circle Jerks i Bad Religion. W wieku 2 lat zamieszkał z rodziną w Los Angeles. W 1978 roku założył swój pierwszy zespół Red Kross z byłym wokalistą Black Flag Ronem Reyesem. Rok później opuścił ten zespół, by założyć Circle Jerks z innym byłym wokalistą Black Flag, Keithem Morrisem. Wkrótce wydali swój debiut Group Sex i wystąpili w filmie dokumentalnym The Decline of Western Civilization wraz z innymi punkrockowymi zespołami z Los Angeles. W Circle Jerks udziela się do dziś (z przerwami 1989-1994 i 1996-2001).
Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Reklama