Bad Kreuznach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bad Kreuznach (do 1924 Kreuznach) – uzdrowiskowe miasto powiatowe w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Bad Kreuznach, gmin związkowych Bad Kreuznach oraz Bad Münster am Stein-Ebernburg.

Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.

Według danych z 2009 roku miasto zamieszkiwało 47 337 mieszkańców. Leży nad rzeką Nahe. W pobliżu miasta znajduje się region winiarski.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto ma długą historię, sięgającą czasów antycznych – odkryto tutaj ruiny dużej rzymskiej willi-pałacu z III wieku. Przez następne stulecia dzieliło losy niespokojnego pogranicza niemiecko-francuskiego. W XVII wieku prężny ośrodek miejski został poważnie zniszczony przez wojska szwedzkie, francuskie i hiszpańskie w czasie wojny trzydziestoletniej – liczba mieszkańców spadła wówczas z 8 do 3,5 tys. W 1689 po raz kolejny miasto padło ofiarą działań wojennych w czasie wojny o Palatyn.

Nahe – rzeka w zachodnich Niemczech, przepływająca przez kraje związkowe Nadrenię-Palatynat i Saarę, lewy dopływ Renu. Jej długość wynosi 116 km, a powierzchnia dorzecza - ok. 4 tys. km². Wypływa w górach Hunsrück, a do Renu wpada w Bingen am Rhein. Główne miasta nad nią leżące to: Idar-Oberstein, Kirn, Bad Kreuznach i Bingen am Rhein.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Na przełomie XVIII i XIX wieku przez kilkanaście lat tereny te przeszły w granice rewolucyjnej Francji, następnie Kongres wiedeński przyznał je Prusom, które włączyły je do prowincji reńskiej (Rheinprovinz). W granicach Prus miasto znajdowało się do zakończenia II wojny światowej, kiedy to znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej, po zdobyciu miasta przez Amerykanów, którzy stacjonowali w dawnych koszarach Wehrmachtu od początku lat 50. aż do 2001 roku. Obecnie koszary w większości przypadków stoją puste, część przebudowano na mieszkania lub biura. Specyficzną pamiątką jest synagoga miejska, znajdująca się w dawnej kaplicy wojskowej US Army.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Bad Münster am Stein-Ebernburg - miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Bad Kreuznach, siedziba gminy związkowej Bad Münster am Stein-Ebernburg. Leży ok. 6 km na południe od Bad Kreuznach i ok. 50 km na południowy zachód od Moguncji. W 2009 miasto liczyło 3 852 mieszkańców. Przez miasto przebiega droga krajowa B48.

1 lipca 2014 do miasta przyłączono miasto Bad Münster am Stein-Ebernburg, które stało się jego dzielnicą. Bad Kreuznach stało się zarazem siedzibą gminy związkowej Bad Münster am Stein-Ebernburg.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Neuruppin (pol. Rypin Nowy) - miasto we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Ostprignitz-Ruppin. Leży nad jeziorem Ruppiner, liczy ok. 31,6 tys. mieszkańców.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Gmina związkowa Bad Münster am Stein-Ebernburg (niem. Verbandsgemeinde Bad Münster am Stein-Ebernburg) - gmina związkowa w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Bad Kreuznach. Siedziba gminy związkowej znajduje się w mieście Bad Münster am Stein-Ebernburg.

Reklama