Bachelor of Science

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bachelor of Science (BSc, B.Sc., Bc., B.S. lub BS – z łac. Scientiæ Baccalaureus) – najniższy stopień akademicki w obszarze nauk ścisłych, przyznawany w krajach anglosaskich po ukończeniu studiów, które zwykle trwają od trzech do pięciu lat, w zależności od kraju. Odpowiada w przybliżeniu polskiemu licencjatowi. Dalszym etapem edukacji akademickiej jest tam Master of Science, który uzyskuje się zazwyczaj 2 lata po BSc.

Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Master of Science (MSc, MS) – zawodowy tytuł anglosaski, będący odpowiednikiem polskiego magistra i magistra inżyniera. Przyznawany jest zazwyczaj w naukach ścisłych, technicznych, przyrodniczych i ekonomicznych, jeśli program studiów na danym kierunku ma głównie charakter praktyczny i stosowany, gdyż w przypadku charakteru teoretycznego i nauczycielskiego przyznaje się tytuł Master of Arts (MA). Uwaga – błędem jest używanie tytułu MBA do określenia magistra zarządzania, ponieważ MBA to tytuł podyplomowy i nie jest dowodem ukończenia studiów wyższych drugiego stopnia.

Dotyczy nauk technicznych, przyrodniczych oraz ekonomicznych, kształconych w zakresie praktycznym, stosowanym i doświadczalnym.

Jego odpowiednikiem na poziomie bachelor’s degree w obszarze nauk humanistycznych jest Bachelor of Arts.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bachelor of Science, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-18].
  2. bakalaureat, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-18].
  3. Master of Science, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-18].
  4. Bachelor of Arts, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-08-18].
Kraje anglosaskie (ang. Anglosphere – anglosfera) – kraje, w których system prawny i ustrój polityczny oparte są na brytyjskim systemie parlamentarnym, kultura i obyczaje są w dużej mierze zakorzenione w kulturze i obyczajowości brytyjskiej, ludność w dużym stopniu wywodzi się z obszaru Wysp Brytyjskich, a urzędowym i narodowym językiem jest angielski. Do krajów anglosaskich należą: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, oraz częściowo Kanada, Irlandia i Afryka Południowa. Wszystkie one były niegdyś brytyjskimi koloniami i oprócz USA należą obecnie do Wspólnoty Narodów.Bachelor of Arts (BA, B.A.) – najniższy stopień akademicki w obszarze nauk humanistycznych, przyznawany w krajach anglosaskich. Odpowiada w przybliżeniu polskiemu licencjatowi. Dalszym etapem edukacji akademickiej jest tam Master of Arts, który uzyskuje się zazwyczaj 2 lata po BA.
Warto wiedzieć że... beta

Nauki humanistyczne – grupa nauk, których przedmiotem badań jest człowiek jako istota społeczna i jego twórczość.
Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Reklama