Baby-AT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baby AT – standard konstrukcji płyt głównych oraz zasilaczy i obudów komputerowych wprowadzony przez firmę IBM w 1985 roku. Obecnie wyparty przez ATX.

Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.Industry Standard Architecture (ISA, standardowa architektura przemysłowa) – standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w wersji ośmiobitowej, w 1981 roku wraz z wprowadzeniem komputerów IBM PC obsługiwanych przez procesory z ośmiobitową zewnętrzną szyną danych Intel 8088. Magistrala została rozszerzona do standardu 16 bitowego w komputerach IBM PC/AT wyposażonych w procesor Intel 80286. Magistrala w wersji 16 bitowej była zgodna z 8 bitową, ale większa szybkość taktowania mogła powodować niepoprawność działania kart rozszerzeń.

Płyty Baby-AT miały wymiary 220x330 mm i były wykorzystywane z procesorami Intel 80286 i wczesnymi modelami Pentium.

Przyłączenie karty dźwiękowej ze złączem ISA było czasem niemożliwe ze względu na to, że kolidowało ono z gniazdem procesora, które umieszczone było w linii prostej za złączami ISA.

Reklama