• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Babsztyl  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Zayazd – polska grupa muzyczna wykonująca eastern country, łącząc wpływy polskiego folku z aranżacjami typowymi dla amerykańskiej muzyki ludowej. Powstała w 1986 roku z inicjatywy Lecha Makowieckiego.Piotr Janczerski, właściwie Piotr Janik (ur. 8 września 1938 r. w Łodzi) – polski wokalista, gitarzysta oraz autor tekstów piosenek, także aktor, scenarzysta i reżyser.
  Działalność zespołu[ | edytuj kod]

  Babsztyl zadebiutował na Festiwalu Piosenki Turystycznej Bazuna w Gdańsku w 1977 roku. W latach 1978–1979 uczestniczył w Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, w 1981 roku w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie został finalistą, w Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w 1985 roku w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zdobywał przy tym liczne wyróżnienia i nagrody.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Dyliżanse – plebiscyt na najpopularniejszych wykonawców muzyki country w Polsce i ich dokonania przeprowadzany od 1998 roku przez czasopismo Dyliżans – countrowy fanzin redagowany od tegoż roku przez Macieja Świątka – „Woźnicę”.

  Grupa brała też udział w przeglądach: Yapa, Sabatar, Tartak, Bakcynalia oraz Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie. Również tam była często nagradzana. Występ na festiwalu w Opolu przyniósł zespołowi ogólnopolską popularność, nie tylko wśród wielbicieli muzyki folkowej.

  Z czasem zespół rozwijał się i zmieniał swą stylistykę od typowego folku – poprzez poezję śpiewaną i występy zbliżone do kabaretu – w kierunku muzyki country rockowej. W 1981 roku nagrał płytę długogrającą Szykuj się, bracie, która została wydana przez Muzę (Polskie Nagrania, SX 2111). Płytę sprzedano w nakładzie 230 tys. egzemplarzy.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Bardzo często występował na piknikach muzyki country organizowanych w Mrągowie i Jeleniej Górze. Występował też za granicą, m.in. w NRD, ZSRR, Szwecji i Finlandii.

  W latach 1983–1985 z grupą Babsztyl współpracował Piotr Janczerski. Zrealizowali wspólnie wiele recitali emitowanych przez regionalne ośrodki TVP (Gdańsk, Warszawa, Łódź).

  W 1986 roku z zespołu odszedł Leszek Makowiecki, zakładając ze swoją żoną zespół Zayazd.

  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  Lata 1986–1993 to najintensywniejszy okres pracy zespołu Babsztyl. Liczne nagrania dla Polskiego Radia i TVP, m.in. udział w programie Punkt widzenia w reżyserii Zbigniewa Proszowskiego, pod redakcją Barbary Czajkowskiej. W 1992 roku firma SPV Poland wydaje kasetę z piosenkami napisanymi specjalnie na potrzeby ww. programu. Powstaje również widowisko dla dzieci realizowane przez teatr lalek w Olsztynie oraz wydana kaseta z piosenkami dla dzieci w stylu country Przygody pechowego kowboja Ptysia na Dzikim Zachodzie. Udział w wielu programach i listach przebojów, koncerty w Polsce i zagranicą (Szwecja, Niemcy, Syberia – Tobolsk i okolice).

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  Sytuacja na rynku muzycznym i decyzja o opuszczeniu zespołu przez Zbigniewa Hofmana spowodowała, że po występie na Pikniku Country w Mrągowie w 1993 roku zespół zawiesił działalność. Ryszard Wolbach z muzykami zespołu założył nowy zespół Harlem.

  Grupa reaktywowała się po 10-letniej przerwie; znowu koncertuje i nagrywa w składzie wzbogaconym o muzyków olsztyńskich. W 2007 roku ukazała się płyta zespołu Hej, przyjaciele, zostańcie ze mną, a w 2010 roku Stoji łoset kele drogi – autorskie kompozycje zespołu do tradycyjnych tekstów w gwarze warmińskiej. W 2011 roku od zespołu odszedł Ryszard Wolbach i rozpoczął solową karierę.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Pastisz - w muzyce jest to często imitacja cudzego, a z reguły historycznego stylu, dokonywana z różnych pobudek, przy czym zjawisko to zasadniczo wystąpiło dopiero w XX wieku. Autorem najbardziej znanych pastiszów był Fritz Kreisler. Przez wiele lat z wielkim powodzeniem wykonywał utwory skrzypcowe, których autorami mieli być kompozytorzy z przeszłości, tacy jak Gaetano Pugnani (Preludium i Allegro), Giuseppe Tartini (Wariacje), Antonio Vivaldi (koncert skrzypcowy). W 1935 roku Kreisler przyznał, że były to naśladownictwa, co wywołało ogromny skandal – ale utwory pozostały w repertuarze. W polskiej muzyce jako autor pastiszy dał się poznać przede wszystkim Krzysztof Meyer. Skomponował Symfonię D-dur w stylu Mozarta, która miała być dowcipem na primaaprilisowy koncert w 1977 roku oraz dwie-trzecie opery Gracze rozpoczętej przez Szostakowicza (1981).

  Najważniejsze nagrody[ | edytuj kod]

 • 1978 – wyróżnienie na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy studenckich w Krakowie za piosenkę Ballada o Jeremiaszu;
 • 1979 – wyróżnienie na tym samym festiwalu za piosenkę Ballada o samotności;
 • 1981 – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie Debiuty za interpretację piosenki W siną dal (którą wcześniej wykonywał duet Iga Cembrzyńska i Bohdan Łazuka);
 • 1985 – Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za Bo na ciebie czeka wojsko, żartobliwy pastisz piosenki żołnierskiej;
 • 2011 – tytuł Zespół Roku w plebiscycie Dyliżanse 2010.
 • Wybrany repertuar[ | edytuj kod]

 • Ballada o Jeremiaszu
 • Ballada o samotności
 • Bo na ciebie czeka wojsko
 • Hej, przyjaciele, zostańcie ze mną
 • Góralska opowieść (Kiedy góral umiera)
 • Knockin' On Heaven's Door
 • Lunatycy
 • Mała żona
 • Punkt widzenia
 • Szykuj, bracie, się
 • W siną dal
 • Wichrom
 • Wypić wypijemy – jeszcze pożyjemy
 • Czy mamy jeszcze czas
 • Ogień i woda
 • Bohdan Cezary Łazuka (ur. 31 października 1938 w Lublinie) – polski aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, pedagog, występuje w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie przeważnie w rolach komediowych.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poezja śpiewana (także piosenka literacka) – pojemny i nieprecyzyjnie określony gatunek muzyczny, w którym utwory składają się z wiersza, zwykle o charakterze ballady, oraz skomponowanej specjalnie do utworu muzyki. Najczęściej są to kompozycje o głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji (zwykle na gitarę lub fortepian).
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Cezary Makiewicz (ur. 28 kwietnia 1963 roku w Węgorzewie) – jeden z twórców i wykonawców muzyki americana w Polsce. Znany jako autor tekstu i muzyki utworu „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”, która jest nieoficjalnym hymnem pikniku. Mieszka w Olsztynie.Honorowy obywatel miasta Mrągowo.
  Politechnika Gdańska – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 756. pośród wszystkich typów uczelni.
  Krzysztof Jaworski – polski gitarzysta zespołu rockowego Harlem, ponadto autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz Politechniki Białostockiej. Wykładał w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie (której jest absolwentem). Współpracował także z Jarkiem Ptaszyńskim, perkusistą rockowym.
  Sławek Zaniesienko (w obcojęzycznych źródłach Suavek) ur. 12 lutego 1964 r. w Olsztynie - polski basista, obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
  Harlem – polska grupa rockowa, założona w 1993 roku przez wokalistę Ryszarda Wolbacha, gitarzystę Krzysztofa Jaworskiego, perkusistę Jarosława Zdankiewicza oraz basistę Wiesława Sałatę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.721 sek.