Baba (Beskid Niski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baba (też: Kanasiówka; 823 m n.p.m.) – zalesiony szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego.

Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.Dołżyca (w latach 1977-1981 Długopole) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza.

Położenie[ | edytuj kod]

Masyw Kanasiówki leży w głównym grzbiecie Karpat, którym na tym odcinku biegnie granica państwowa polsko-słowacka, jednak sam szczyt góry leży już na terenie Polski, ok. 400 m na północ od linii granicy. Polskie stoki góry leżą w granicach Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, a w większości także w granicach rezerwatu przyrody Źródliska Jasiołki. Natomiast stoki południowe obejmuje słowacka Chránená krajinná oblasť Východné Karpaty.

Wola Piotrowa – wieś w gminie Bukowsko, powiecie sanockim, województwie podkarpackim, przy drodze z Bukowska do Kulasznego.Władysław Maria Antoni Krygowski (ur. 28 stycznia 1906 r. w Krakowie, zm. 4 kwietnia 1998 r. tamże) – prawnik, adwokat, pracownik i działacz polskich organizacji turystycznych, publicysta, znawca polskich Karpat, autor przewodników górskich i książek poświęconych górom, jeden z najbardziej zasłużonych dla rozwoju polskiej turystyki górskiej i kształtowania jej etosu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Jasiel lub Jasełka – nieistniejąca wieś w powiecie sanockim, gm. Komańcza, w woj. podkarpackim. Mimo to miejscowość figuruje w rejestrze TERYT.
Komańcza (ukr. Команьча) – wieś w południowo-wschodniej Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, w Dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka (dawniej Kumaniecki Potok). Siedziba gminy Komańcza. w latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
Surowica – nieistniejąca już dziś wieś w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, w Beskidzie Niskim, u ujścia potoku Moszczańca do Wisłoka z lewego brzegu.
Przełęcz Radoszycka (słow. Laborecky priesmyk, także Przełęcz Beskid nad Radoszycami, 684 m n.p.m.) - przełęcz w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, we wschodniej części Beskidu Niskiego. Stanowi przejście z doliny Osławicy (na północy) w dolinę Laborca (na południu). Siodłem przełęczy przebiega granica Polski ze Słowacją.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Tokarnia (778 m n.p.m.) – szczyt górski w Pasmie Bukowicy w Beskidzie Niskim, leżący na terenie wsi Karlików w Gminie Bukowsko. Ze szczytu roztacza się rozległy widok w kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady oraz w kierunku zachodnim na Tatry. Podczas I i II wojny światowej był to rejon ciężkich walk.

Reklama