BMW F 650 GS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BMW F 650 GS – produkowany od 2000 do 2008 jednocylindrowy motocykl firmy BMW należący do rodziny motocykli BMW F 650 produkowanych od 1993 r. Należą do niej: F 650 ST Strada, F 650 Funduro, F 650 CS Scarver, F 650 GS, F 650 GS Dakar i najnowsze G 650 GS oraz G 650 GS Sertao. Dostępny jest w wersji z obniżonym siedzeniem (za sprawą krótszego tylnego amortyzatora), w wersji standardowej i w podwyższonym, uterenowionym typie BMW F 650 GS Dakar. Wersja Dakar została wypuszczona na rynek po wygranym przez Richarda Saincta Rajdzie Paryż-Dakar w 1999 i 2000 r. na motocyklu F 650 RR. Są to pierwsze jednocylindrowe motocykle BMW od czasu zakończenia produkcji R 27 i pierwsze (z wyjątkiem F 650 CS, napędzanego pasem transmisyjnym) napędzane łańcuchem. Specjalnie przygotowana wersja rajdowa została wykorzystana przez Charleya Boormana w Rajdzie Dakar w 2006 r. i sfilmowana (Race to Dakar).

Miska olejowa – pojemnik na olej smarujący silnik, umieszczony poniżej wału korbowego. Do lat 70. XX wieku wykorbienia wału zanurzały się w oleju, wskutek czego część smarowania odbywała się rozbryzgowo.Richard Sainct (ur. 14 kwietnia 1970 w Saint-Affrique, zm. 29 września 2004), francuski motocyklista, specjalista rajdów terenowych.

Konstrukcja[ | edytuj kod]

Motocykle BMW F650 GS Policia Municipale w Palermo 2013

Motocykle F 650 GS cechowały się szeregiem innowacyjnych rozwiązań technicznych, takich jak komputerowo sterowany wtrysk paliwa, katalizator, cylinder pokryty wewnątrz stopem Nikasil, czy systemem ABS i podgrzewanymi manetkami jako opcjami dodatkowymi. Silnik ma wysoki stopień sprężania i świecę zapłonową z podwójną iskrą (od 2004 r. - dwie świece zapłonowe), co daje dużą moc w połączeniu z bardzo niewielkim zużyciem paliwa i niską emisją spalin. Silniki wytwarzało austriackie przedsiębiorstwo Rotax, motocykle montowane w fabryce w Berlinie. Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie baku paliwa pod siedzeniem, co obniża środek ciężkości pojazdu i ułatwia tankowanie, gdy motocykl jest obciążony bagażem. Fałszywy zbiornik (w miejscu, gdzie inne motocykle mają bak) zawiera wlew oleju suchej miski olejowej i akumulator. Kształt karoserii został zaprojektowany przez konstruktora BMW Davida Robba Sprzedano przeszło 105 000 egzemplarzy motocykli F 650 GS, co zaowocowało dobrą dostępnością części zamiennych i bogatą ofertą akcesoriów, m.in. dla amatorów dalekich wypraw przełajowych.

Motocykl – jedno- lub dwuśladowy mechaniczny pojazd drogowy bez nadwozia, posiadający dwa (lub więcej) koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o masie własnej do 400 kg i o pojemności powyżej 50 cm³ (do II wojny światowej – powyżej 100 cm³), przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób (niekiedy trzech, w przypadku zainstalowania wózka bocznego, tzw. kosza).Rajd Dakar (dawniej Paryż-Dakar) to doroczny rajd terenowy organizowany obecnie przez Amaury Sport Organisation na początku roku. Rajd dostępny jest również dla amatorów, którzy stanowią około 80% uczestników.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

https://web.archive.org/web/20180522164753/http://www.bmw-motorrad.com/com/en/index.html?content=http%3A%2F%2Fwww.bmw-motorrad.com%2Fcom%2Fen%2F_error%2Findex.html&notrack=1 http://f650gs.pl

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Motorcycle News, luty 2009, s. 29
ABS (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. System ten jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems). Jego bezpośrednim rozwinięciem są systemy ASR. Jest on również wykorzystywany jako element składowy bardziej rozwiniętych systemów jak ESP, czy Adaptive Cruise Control.Rotax (obecna nazwa: BRP-Powertrain GmbH & Co KG, dawniej: BRP-Rotax GmbH & Co. KG) – austriacki producent silników, znany pod nazwą Rotax.
Warto wiedzieć że... beta

Katalizator – substancja chemiczna, która dodana do układu powoduje zmianę ścieżki kinetycznej reakcji chemicznej, na taką, która ma niższą energię aktywacji, czego efektem jest wzrost szybkości reakcji chemicznej. W trakcie procesów z udziałem katalizatora reakcja chemiczna przebiega drogą o energii mniejszej w stosunku do reakcji bez udziału katalizatora. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie reakcji powstaje dodatkowy kompleks przejściowy katalizator-substrat, który ulega reakcji w wyniku dostarczenia mniejszej ilości energii niż dla reakcji bez udziału katalizatora.
Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

Reklama