• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BIOS  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Stacja dyskietek (FDD; Floppy Disk Drive) – element komputera przeznaczony do obsługi jednego z rodzajów zewnętrznej pamięci komputerowej, jakim jest dyskietka. Stacje dyskietek zwane są stacjami dysków miękkich.
  Bibliografia[ | edytuj kod]
 • Anatomia PC Wydawnictwa Helion, wydanie 4.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • BiosCentral.com (ang.)
 • BIOS Optimization Guide (ang.)
 • Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) – interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmware, opracowywany jako następca BIOS-u w komputerach osobistych.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  Port sprzętowy to zazwyczaj złącze w komputerze (np. port szeregowy, port równoległy, USB, FireWire) lub innym urządzeniu cyfrowym, do którego podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, modem, skaner i inne.
  Phoenix BIOS - popularna wersja BIOS dla komputerów osobistych opracowana przez firmę Phoenix Technologies, i pierwsza wersja ROM BIOS, która była sprzedawana na masową skalę, umożliwiając rozwój przemysłu komputerów osobistych.
  Coreboot (dawniej LinuxBIOS) jest projektem mającym zastąpić tradycyjny BIOS lżejszym, otwartym oprogramowaniem. Coreboot jest w stanie ładować 32-bitowe i 64-bitowe systemy operacyjne, jednakże nie obsługuje bezpośrednio funkcji BIOS i dlatego nie może ładować bezpośrednio systemów, które z nich korzystają (może je jednak załadować poprzez SeaBIOS).
  Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
  3GL (ang. Third-generation language - język trzeciej generacji) - język programowania zaprojektowany, by być łatwiejszym do zrozumienia przez użytkownika, między innymi dzięki nazwaniu zmiennych. Przykładowa instrukcja programu może wyglądać następująco:
  Award Software International – amerykańskie przedsiębiorstwo, zajmujące się produkcją BIOS-ów oraz oprogramowania. Zostało założone w 1983 roku w kalifornijskim mieście San Jose przez Rene Vishny’ego i Boba Stillmana. Rok później firma przeniosła swoją siedzibę do Los Gatos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.75 sek.