• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BIBSYS

  Przeczytaj także...
  Software AG – niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1969 r. w Darmstadt, znane przede wszystkim jako producent systemu obsługi baz danych Adabas oraz serwera XML Tamino.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Historia[ | edytuj kod]

  System powstał w 1972 roku na potrzeby dwóch bibliotek uniwersyteckich w Trondheim oraz Centrum Obliczeniowego. Pierwsza część systemu zawierająca moduł wprowadzania danych i szukania została uruchomiona w 1976 roku. Mógł z niej korzystać tylko jeden użytkownik dlatego biblioteki dzieliły się dostępem korzystając przez dwa dni w tygodniu i pół dnia w piątek. W kolejnych latach wprowadzano nowe moduły:

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.OPAC ((ang.) Online Public Access Catalog) – publicznie dostępny przez Internet katalog zbiorów biblioteki lub grupy bibliotek (zobacz katalog rozproszony).
 • w 1980 roku katalogowanie
 • w 1983 moduł wypożyczeń i OPAC
 • w 1994 roku moduł kontroli szeregowej
 • W 1984/5 podjęto decyzję o użyciu na potrzeby BIBSYS bazy danych ADABAS i języka NATURAL niemieckiej firmy Software AG. Od 1989 roku działał system BIBSYS II, który używał komputera IBM, a jednocześnie mogło z niego korzystać 80 osób. W 1996 roku bez większych zmian przeniesiono cały system na platformę UNIX i komputery IBM-6000. Od 1997 roku działał BIBSYS III, który posiadał 2 serwery baz danych i 3 komputery dla klienta mogący obsługiwać równocześnie 1200 użytkowników. Od 2008 roku planowano zmianę używanego systemu. Początkowo miał to być OCLC, ale w 2012 roku wybrano Ex Libris i w marcu 2013 wprowadzono Primo i Almę. Równocześnie przekonwertowano dane z MARC do MARC 21. W 2015 roku w Almie pracowały 104 biblioteki.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa (norw. Nasjonalbiblioteket) – norweska biblioteka narodowa założona w 1989, mieści się w Oslo i w Mo i Rana.

  Organizacja[ | edytuj kod]

  Ważnym elementem BIBSYS jest system wypożyczeń międzybibliotecznych. BIBSYS działa jako organizacja non profit, a koszty utrzymania systemu są rozdzielane pomiędzy biblioteki proporcjonalnie do ich wielkości, bez kontroli użycia danych przez daną bibliotekę.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.

  Główna siedziba mieści się w Trondheim, ale spośród ponad 30 osób zatrudnionych kilka pracuje w Bergen i Oslo.

  Usługi[ | edytuj kod]

 • Alma : system biblioteczny
 • Oria: usługa wyszukiwania
 • Brage: archiwum instytucji
 • DOI: identyfikator pomagający wyszukiwać i cytować prace innych naukowców
 • DLR: cyfrowy zasób edukacyjny
 • MOOC platformy i portal z wirtualnymi kursami
 • Bird: usługa przechowywania danych badawczych w całym procesie badawczym
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gundersen R. BIBSYS – an Information System for the Norwegian Academic Community Proceedings of the IATUL Conferences 1997 {Dostęp 2019-06-25]
  2. Knowledge for a better world NTNU University Library – podsumowanie wyjazdu szkoleniowego w ramach programu Erasmus, Trondheim, 8–13 maja 2017 r Tytuł Ujednolicony 2017 nr 1/2(22/23) s. 4-9 [Dostęp 2019-06-25]
  3. Tjenester. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  4. Oria – søketjeneste. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  5. Brage – åpent institusjonsarkiv. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  6. DOI – gjør forskningsdata mer synlige. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  7. DLR – Digitale Læringsressurser. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  8. MOOC-plattformer og -portal. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  9. BIRD – lagre og dele forskningsdata. BIBSYS [dostęp 2019-06-25] (norw. bokmål).
  Trondheim (dawniej Nidaros oraz Trondhjem) – miasto w Norwegii, nad Trondheimsfjorden u ujścia rzeki Nidelvy. Ośrodek administracyjny, dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, rybny, ważny port handlowy i rybacki. Ważny ośrodek sportów zimowych (trasy biegowe, skocznie narciarskie). Populacja 176 348 osób (1 stycznia 2012).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.838 sek.