BBCode

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BBCode – język formatowania wiadomości internetowych, pojawiający się często na forach dyskusyjnych. Głównym założeniem tego skryptu jest umożliwienie osobie nieznającej składni HTML łatwego zmodyfikowania wypowiedzi zgodnie z jej potrzebami. Z drugiej strony pozwolenie na ingerencję jedynie w treść i wygląd, blokując możliwość wstawiania znaczników HTML, JavaScript czy PHP.

HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.JavaScript, JS – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, najczęściej stosowany na stronach internetowych. Pod koniec lat 90. XX wieku organizacja ECMA wydała na podstawie JavaScriptu standard języka skryptowego o nazwie ECMAScript. Głównym autorem JavaScriptu jest Brendan Eich.

BBCode został rozpowszechniony w wielu skryptach forów, między innymi w phpBB, MyBB, vBulletin oraz Invision Power Board.

Formatowanie i znaczniki[ | edytuj kod]

Poniżej podane są znaczniki, które najczęściej dostępne są w systemach BBCode i efekt ich działania:

Używanie wielu znaczników[ | edytuj kod]

BBCode umożliwia łączenie (zagnieżdżanie) znaczników, jednak muszą być one wprowadzane w odpowiedniej kolejności, a znaczniki zamykające (np. [/img], [/url]) muszą być podawane w odwrotnej kolejności do znaczników otwierających.

Textile – język formatowania tekstu, oryginalnie rozwijany przez Deana Allena. Służy do formatowania tekstu na forach i stronach internetowych. Textile jest dostępne standardowo lub jako wtyczka w wielu systemach CMS.Wikitext Markup Language lub składnia wiki to język formatowania, który jest uproszczoną alternatywą języka HTML i używany jest do pisania stron wiki. Wikitekst to tekst napisany w tym języku.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Wikitekst
  • Textile
  • Warto wiedzieć że... beta

    phpBB – aplikacja internetowa napisana w języku skryptowym PHP, służąca do tworzenia systemu forów dyskusyjnych dostępnych przez strony WWW. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych z systemów tego typu na całym świecie.
    Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

    Reklama