BBC Worldwide

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Telewizyjne BBC w Londynie.

BBC Worldwide – część BBC, brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, działająca na zasadach całkowicie komercyjnych. Nie jest w żaden sposób współfinansowana ze środków brytyjskiego budżetu państwa (jak BBC World Service) ani płaconego przez widzów i słuchaczy w Wielkiej Brytanii abonamentu RTV (jak kanały telewizyjne i radiowe BBC przeznaczone na rynek brytyjski). Całość swoich wydatków pokrywa z samodzielnie wypracowywanych dochodów. W sensie formalnym stanowi spółkę prawa handlowego, w której 100% udziałów należy do BBC. Powstała w 1995, zastępując działającą na podobnych zasadach BBC Enterprises. W roku finansowym 2006/2007 jej przychody wyniosły ok. 810 mln funtów, a zysk ok. 111 mln funtów.

BBC Kids – kanał telewizyjny dla dzieci i młodzieży, należący do rodziny komercyjnych stacji brytyjskiego BBC, działających na całym świecie. Oprócz BBC, współwłaścicielem jest kanadyjska firma producencka Alliance Atlantis. BBC Kids jest dostępne wyłącznie na rynku kanadyjskim i stanowi de facto tamtejszą wersję CBBC. Zmiana nazwy wynika z faktu, że widzowie mogliby ją mylić z CBC, czyli kanadyjskim nadawcą publicznym, odpowiednikiem naszej TVP.BBC Entertainment – kanał telewizyjny o profilu filmowo-rozrywkowym należący do spółki BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC. Stacja emituje głownie brytyjskie seriale, filmy, teleturnieje i inne programy rozrywkowe produkcji BBC oraz NBCUniversal, z którym w czerwcu 2009 podpisała umowę o rozpowszechnianiu na antenie również produkcji NBC.

Stacje telewizyjne[ | edytuj kod]

Najbardziej znanym polem działalności BBC Worldwide jest nadawanie niemal wszystkich (wyjątkami są BBC World News, BBC Arabic i BBC Persian) kanałów telewizyjnych BBC przeznaczonych na rynki zagraniczne. Kanały te można podzielić na dwie grupy: prowadzone przez spółkę samodzielnie oraz wspólnie z partnerami spoza grupy BBC (te ostatnie określane są mianem kanałów joint venture).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.BBC Food – telewizyjny kanał tematyczny poświęcony kuchni, działający od czerwca 2002 do grudnia 2008. Należał do grupy stacji prowadzonych na rynkach zagranicznych na zasadach komercyjnych przez brytyjską BBC. Był dostępny w kodowanym przekazie cyfrowym w Skandynawii i RPA. Jego legalny odbiór w Polsce był praktycznie niemożliwy.

Kanały nadawane samodzielnie[ | edytuj kod]

 • BBC America – kanał rozrywkowo-informacyjny, dostępny w USA
 • BBC Lifestyle – kanał poświęcony stylowi życia, dostępny na wybranych rynkach w Europie i Azji
 • CBeebies (wersje zagraniczne) – kanał dziecięcy, dostępny na wybranych rynkach w Europie, Azji, Australii i Oceanii
 • BBC UKTV – kanał rozrywkowy dla Australii i Nowej Zelandii
 • BBC HD (wersja międzynarodowa) – kanał z programami w jakości High Definition
 • Kanały joint venture[ | edytuj kod]

 • BBC Canada – kanał rozrywkowy, dostępny w Kanadzie (partner: CW Media)
 • BBC Kids – kanał dziecięcy, dostępny w Kanadzie (partner: CW Media)
 • UKTV (Europa) – grupa 10 kanałów tematycznych w Wielkiej Brytanii i Irlandii (partner: Virgin Media)
 • People+Arts – kanał rozrywkowy dla Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej (partner: Discovery Communications)
 • Kanały zlikwidowane[ | edytuj kod]

 • BBC Japan – kanał rozrywkowy na rynek japoński, nadawany w latach 2004-2006
 • BBC Food – kanał kulinarny, dostępny w Skandynawii i RPA, nadawany w latach 2002-2008 (zastąpiony przez BBC Lifestyle)
 • BBC Prime – kanał rozrywkowy dla Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, nadawany w latach 1995-2009 (zastąpiony przez BBC Entertainment)
 • BBC Knowledge
 • BBC Entertainment
 • Pozostała działalność[ | edytuj kod]

  Poza nadawaniem kanałów telewizyjnych, BBC Worldwide prowadzi także działalność na innych polach. Pierwszym jest sprzedaż praw do produkowanych przez całe BBC programów. Dotyczy to zarówno praw do emisji w stacjach telewizyjnych, jak i wszelkich innych form publikacji, w tym w Internecie i na DVD. Spółka wydaje także (lub udziela na to licencji innym podmiotom) wszelkiego rodzaju gadżety i produkty związane z audycjami BBC (książki, czasopisma, itd.). Ma również prawo do angażowania się w produkcje filmowe i telewizyjne, zarówno te prowadzone przez inne oddziały BBC, jak i przez innych nadawców i producentów.

  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.BBC HD – brytyjski kanał telewizyjny spółki BBC, nadający w systemie high definition. Na antenie stacji emitowane są zarówno programy dokumentalne i popularnonaukowe, jak również programy rozrywkowe, filmy oraz seriale fabularne.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • BBC Worldwide – strona oficjalna
 • Warto wiedzieć że... beta

  Discovery Communications, Inc. (NASDAQ: DISCA) – jest jednym z największych nadawców programów edukacyjnych i dokumentalnych. Jej siedziba znajduje się w Silver Spring w amerykańskim stanie Maryland. Korporacja zatrudnia około 4600 pracowników, natomiast jej programy są oglądane w ponad 180 krajach świata w 39 językach. Posiada ponad 100 stacji telewizyjnych. Pierwszy kanał, Discovery Channel, został uruchomiony 17 czerwca 1985 roku.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Przychód – uzyskany lub należny wpływ wartości, korzyści materialnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiście, pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy oraz z nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  BBC UKTV (dawniej UK.TV) – kanał telewizyjny dostępny w Australii i Nowej Zelandii, prezentujący niemal wyłącznie programy i seriale wyprodukowane w Wielkiej Brytanii. Należy w całości do BBC Worldwide.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama