BBC Radio 1Xtra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BBC 1Xtrabrytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC, dostępna wyłącznie w BBC National DAB, satelitarnym przekazie cyfrowym oraz w Internecie. Jest siostrzanym kanałem jednej z czterech głównych stacji BBC - BBC Radio 1, od którego wywodzi także swoją nazwę.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Format radiowy – oznacza konstrukcję takiej oferty programowej w rozgłośni radiowej, która spowoduje ściągnięcie jak największej liczby słuchaczy spełniających kryterium, jakim jest wybrana grupa docelowa, dla której radio się tworzy.

1Xtra powstało w 2002 jako swoiste remedium na fakt, że według wielu obserwatorów i badań rynku, Radio 1 zaczęło starzeć się wraz ze swoimi słuchaczami. Nowa stacja miała być odpowiedzią na najnowsze trendy na rynku muzycznym i zatrzymać przy BBC odbiorców w wieku licealnym i studenckim.

Dancehall – gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat siedemdziesiątych z klasycznego reggae. Jest jednak od niej o wiele szybszy i żywszy, a "nawijacze" śpiewają do podkładów zwanych riddimami, granych przez selektorów. Najbardziej erotycznym rodzajem tańca do tej muzyki jest daggering.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

Stacja działa w formacie urban contemporary, co oznacza skupienie się na tzw. czarnej muzyce, czyli takich gatunkach jak hip-hop, reggae, gospel, rhythm and blues, soca, drum and bass czy dancehall.

[ | edytuj kod]

1 września 2007 BBC 1Xtra zmienił swoje logo: z czarnego koła z napisem "1X" (na prawo od koła chudy napis "tra", pod nim logo BBC) na czarne logo BBC, pod nim napis "RADIO" (na prawo od nich czarne koło z grubym napisem "1X", na prawo od koła napis "tra").

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona główna BBC 1Xtra
  • Warto wiedzieć że... beta

    Gospel (gospels) – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański.
    Soca lub soka to muzyka taneczna, która jest połączeniem calypso z muzyką indyjską. Nie jest to, jak często się mówi, połączenie soulu i calypso. Zawiera ona połączenie melodyjnie rytmującego dźwięku z wyraźnym brzmieniem perkusji.
    BBC National DAB  – multipleks radiofonii cyfrowej w systemie DAB nadający na terenie zdecydowanej większości Wielkiej Brytanii. System jest zarządzany przez BBC, która jest właścicielem systemów nadawczych i nadaje w nim tylko swoje stacje.

    Reklama