BAE Corax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BAE Corax – prototypowy, brytyjski, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle), wykonany w technologii stealth, będący demonstratorem rozwiązań konstrukcyjnych, które mają zostać użyte w docelowym, bezzałogowym bojowym aparacie latającym.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Skrzydlata Polska - czasopismo o tematyce lotniczej wydawane od 1930, jest najstarszym periodykiem o tematyce lotniczej w Polsce.

Historia[ | edytuj kod]

Po zaledwie 10 miesiącach prac, inżynierowie BAE Systems zbudowali bezpilotowy aparat latający wykonany w technologii stealth. Pierwszy lot nowej maszyny wykonany został w 2004 roku na poligonie w Australii. Jest to pierwsza brytyjska konstrukcja tego typu. Wyglądem przypomina amerykański UAV RQ-3 DarkStar. Aparat powstał jako całkowicie własna inicjatywa firmy BAE Systems. Doświadczenia zebrane podczas eksploatacji aparatu mają w przyszłości posłużyć do budowy docelowej maszyny, która obok zadań ściśle rozpoznawczych, pełniła będzie również rolę bojowego aparatu latającego (UCAV).

Stealth (IPA /stelθ/, ang. podstępny) – w wojskowości techniki mające na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu znanymi metodami obserwacji: począwszy od ludzkiego wzroku, na metodach stricte technicznych kończąc. Obecnie dotyczy ona głównie samolotów, okrętów oraz pojazdów lądowych.Fly-By-Wire (FBW) (ang. Fly By Wire - dosłownie "Latanie poprzez kable") - elektroniczny system sterowania statkiem powietrznym, w którym brak jest mechanicznych połączeń z powierzchniami sterowymi (sterem wysokości, sterem kierunku i lotkami), zaś w przypadku wiropłatów łopatami wirnika nośnego i śmigła ogonowego (sterowanie ogólne i sterowanie okresowe).

Konstrukcja[ | edytuj kod]

Corax jest bezogonową maszyną ze skrzydłami o dużym wydłużeniu i krótkim, wysunietym do przodu kadłubem. Jak w wielu podobnych konstrukcjach, wlot powietrza do silnika umieszczony został na kadłubie, nad krawędzią natarcia płata. Analogiczny układ przetestowany został w amerykańskiej konstrukcji Northrop Tacit Blue. Dzięki takiej budowie tunelu dolotowego powietrza do silnika, łopatki sprężarki osłonięte są przed promieniowaniem radarowym. Maszyna posiada chowane w locie trójpodporowe podwozie. Aparat zdolny jest do wykonywania w pełni autonomicznych lotów. Wymogi technologii stealth czynią maszynę bardzo niestabilną aerodynamicznie, dlatego do wykonywania poprawnych lotów wymagany jest system Fly-by-wire.

BAE Systems – wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, powstały 30 listopada 1999 r. z połączenia British Aerospace (BAe) i Marconi Electronic Systems (MES) (część zbrojeniowa General Electric).Northrop Tacit Blue – amerykański samolot eksperymentalny opracowany przez firmę Northrop wykorzystywany do prac badawczo-rozwojowych w programie bombowca Northrop B-2 Spirit.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Tomasz Hypki, Przyszłość brytyjskich BSL, "Skrzydlata Polska", nr 2 (2006), s. 20, ISSN 0137-866x.
  • International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.Bezzałogowy statek powietrzny (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), bezzałogowy system powietrzny (ang. unmanned aerial system, UAS), dron – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie. Bezzałogowe statki powietrzne (BSP) są obecnie wykorzystywane głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania przez co zwykle wyposażone są w osprzęt służący do obserwacji w postaci głowic optoelektronicznych. Uzbrojone i przeznaczone do wykonywania działań bojowych statki są określane jako Unmanned combat air vehicle (UCAV).
    Reklama