Azyl Arkham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brama szpitala Bayley Seton Hospital na Staten Island w Nowym Jorku z napisem Arkham Asylum. Szpital Bayley Seton Hospital posłużył za miejsce zdjęć do serialu telewizyjnego Gotham.

Azyl Arkham (Arkham Asylum) – fikcyjny szpital psychiatryczny, występujący w komiksach o przygodach Batmana, które wydawane są przez DC Comics. Szpital Arkham został wprowadzony do komiksów za sprawą Dennisa O’Neila i Irva Novicka w Batman vol.1 #258 (październik 1974). Inspiracją dla tego miejsca było Arkham Sanitarium z fikcyjnego miasta Arkham w stanie Massachusetts, które wielokrotnie pojawiało się w utworach H.P. Lovecrafta, zaś samo Arkham Sanitarium było wzorowane na prawdziwym ośrodku Danvers State Hospital w Massachusetts.

Dennis O’Neil (ur. 3 maja 1939 roku w Saint Louis) – amerykański autor bestsellerowych komiksów, opowiadań i powieści.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Azyl Arkham mieści się w fikcyjnym mieście Gotham City, które jest głównym terenem działania Batmana i jego sojuszników. Szpital ten jest miejscem, w którym osadzani są najniebezpieczniejsi złoczyńcy w mieście m.in. Joker, Scarecrow, Poison Ivy i inni.

Opis[ | edytuj kod]

Założył go w 1920 roku Amadeusz Arkham, pracownik stanowego szpitala psychiatrycznego w Metropolis. Inicjatywą powstania Azylu dla chorych na umyśle przestępców była śmierć matki Amadeusza, oraz wymordowanie całej jego rodziny przez psychopatę.

Killer Croc (pol. Zabójczy Kroko) – fikcyjna postać z serialów animowanych, gier i komiksów o Batmanie z uniwersum DC comics Konsole, to emulator terminali wyposażony w zakładki. Napisany został przez Larsa Doelle w C++. Rozprowadzany jest na licencji GPL w wersji 2. Konsole jest częścią składową KDE.

Sam Amadeusz wkrótce również postradał zmysły. Azyl przeszedł na najbliższego krewnego Amadeusza, jego siostrzeńca, Jeremiasza Arkhama. Ten postanowił wyburzyć stary budynek i zastąpić go nowym, opartym na labiryncie i w pełni nowoczesnym. Ten nowy Azyl został zniszczony podczas wielkiej ucieczki więźniów, opisanej w serii komiksowej „Batman: Knightfall”.

Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.Arkham – fikcyjne miasto w stanie Massachusetts pojawiające się w wielu utworach H. P. Lovecrafta. Wykorzystywali go również następcy pisarza rozwijający mitologię Cthulhu. Tam też bywa osadzona akcja gier nawiązujących do twórczości Lovecrafta takich, jak Zew Cthulhu.

Świeżo odbudowany Azyl po raz kolejny uległ zniszczeniom w czasie trzęsienia ziemi.

W Azylu przetrzymywani są najgorsi przestępcy, szaleni geniusze, sadystyczni mordercy i obsesyjni zabójcy-psychotycy. Wśród nich są m.in.: Szalony Kapelusznik, Penguin, Poison Ivy, Harley Quinn, Mister Freeze, Two-Face, Killer Croc, Scarecrow, Bane i legendarny Joker. Ten ostatni wielokrotnie sugerował, że również Batman powinien na stałe zamieszkać w Azylu.

Szalony Kapelusznik oryg. Mad Hatter (jego alter ego – Jervis Tetch) – fikcyjna postać z serii komiksowych, wydawanych przez DC Comics. Jego pierwowzorem był Szalony Kapelusznik z książek Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra. Potrafi władać umysłami ludzi za pomocą kapelusza z karteczką 10/6. Batman i Robin (tytuł oryg. Batman & Robin) – amerykańsko-brytyjski film fantastyczny, czwarty i ostatni z pierwszej serii cyklu przygód komiksowego bohatera Batmana, zrealizowany w gwiazdorskiej obsadzie w 1997 r. przez Joela Schumachera.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gotham City – fikcyjne miasto pojawiające się w komiksach DC, najlepiej znane jako siedziba Batmana. Po raz pierwszy zostało jako taka określone w komiksie Batman #4 (zima 1940).
Gotham – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Bruno Hellera dla stacji FOX. Jego głównymi bohaterami są postacie występujące w komiksach wydawnictwa DC Comics – James Gordon i Bruce Wayne, którzy zostali stworzeni przez Boba Kane’a w ramach franczyzy Batmana. Gwiazdą serialu jest Ben McKenzie, który jest odtwórcą roli młodego detektywa Gordona. Reżyserem odcinka pilotażowego został Danny Cannon. Jego amerykańska premiera będzie miała miejsce 22 września 2014 roku. Serial powstanie dla stacji FOX, ale jego producentem jest Warner Bros. TV. W Polsce serial będzie emitowany od 8 października 2014 roku przez stację Universal Channel
Złoczyńca w literaturze – negatywna postać będąca uosobieniem zła (czyniąca zło). Złoczyńcy stają na drodze bohaterów, którzy zmuszeni są podjąć z nimi walkę.
DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Two Face, w Polsce znany jako Dwie Twarze, Dwutwarz bądź Podwójna twarz – postać fikcyjna z serii komiksów o Batmanie. Alter ego prokuratora okręgowego Gotham City Harveya Denta.
Eidos Interactive – firma produkująca i wydająca gry komputerowe. Siedzibę ma w Wimbledonie, wydaje gry z Europy i Ameryki. Została wykupiona przez Square Enix i przemianowana na Square Enix Europe.

Reklama