Azealia Banks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Azealia Banks (urodzona 31 maja 1991 w Nowym Jorku) – amerykańska raperka, piosenkarka, autorka piosenek i aktorka. Wychowana w dzielnicy Harlem w Nowym Jorku, rozpoczęła karierę muzyczną w 2008 roku pod pseudonimem Miss Bank$, publikując pierwsze utwory w serwisie MySpace. W wieku 17 lat podpisała kontrakt z wytwórnią XL Recordings. Po wydaniu debiutanckiego singla "212", Banks zapewniła sobie kolejny kontrakt, tym razem z wytwórnią Interscope/Polydor. Pod jej opieką wydała pierwszą EP-kę 1991 w 2012, która znalazła się na pierwszym miejscu listy Top Heatseekers magazynu "Billboard". Następnie zajęła się projektem pt. Fantasea, opublikowanym za darmo w Internecie kilka miesięcy później. Data premiery debiutanckiego albumu artystki, Broke with Expensive Taste, była przesuwana kilka razy przed ostatecznym wydaniem w 2014.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

W międzyczasie Banks dała się poznać publiczności jako postać kontrowersyjna ze względu na swoje wypowiedzi w mediach społecznościowych. W 2016 wydała mixtape pt. Slay-Z. Drugi album studyjny, zatytułowany Fantasea II: The Second Wave, miał ukazać się w 2018.

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Azealia Amanda Banks urodziła się 31 maja 1991 w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku. Po śmierci jej ojca na raka trzustki, przeprowadziła się z mamą i dwoma siostrami do Harlemu, jeszcze jako dwulatka. Matka była wobec dzieci bardzo brutalna, zarówno fizycznie, jak psychicznie. Przemoc doprowadziła Azealię do ucieczki z domu w wieku 14 lat.

Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.Yung Rapunxel (stylizowane na #YUNGRAPUNXEL) – singel amerykańskiej raperki Azealii Banks, oficjalnie wydany w kwietniu 2013 jako pierwsza piosenka promująca debiutanki album artystki, Broke with Expensive Taste (2014). Pierwsza premiera utworu miała miejsce już 11 marca 2013 na portalu muzycznym SoundCloud. Początkowo "Yung Rapunxel" miała zostać zaprezentowana w rozgłośniach radiowych już 26 marca, ale Banks zmieniła plany dwa dni po oczekiwanej dacie.

Jeszcze w dzieciństwie Banks zaczęła rozwijać swoje zainteresowania. W wieku 16 lat planowała zostać aktorką, jednak gdy starania nie przyniosły żadnego rezultatu, skupiła się na muzyce. Nigdy nie ukończyła liceum, tłumacząc to chęcią rozpoczęcia profesjonalnej kariery.

Pod pseudonimem Miss Bank$ wydała debiutancką piosenkę "Gimme a Chance" w listopadzie 2008. Nagranie zostało stworzone na podstawie singla zespołu Ladytron pt. "Seventeen". Banks wysłała demo utworu do amerykańskiego DJa Diplo. Tego samego roku Azealia podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną XL Recordings i rozpoczęła pracę nad kolejnymi piosenkami w Londynie. Wkrótce opuściła wytwórnię ze względu na konflikty z producentami.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

Kariera[ | edytuj kod]

Banks występująca na NME Awards w 2012 roku.

Po zerwaniu kontraktu z XL Recordings, Banks zdecydowała się na występowanie pod swoim prawdziwym nazwiskiem. W celu kontynuacji swoich muzycznych planów przeprowadziła się do Montrealu. Tam zaczęła nagrywać pierwsze teledyski do takich utworów jak "L8R", które potem publikowała w serwisie YouTube. Po wygaśnięciu kanadyjskiej wizy, Azealia powróciła do rodzinnego miasta, gdzie w dzielnicy Queens zarabiała na siebie jako striptizerka.

Diplo, Dipla albo Ak-Czokrak-Bogaz (ukr. i ros. Дипло, Дипла – od gr. διπλός‎ diplos „podwojony”, „podwójny”, „zagięty dwukrotnie” – albo Ак-Чокрак-Богаз) – przełęcz z łąką między górą Czamny-Burun i Babugan-jajłą. Znajduje się na skrajnym północno-wschodnim punkcie Babugan-jajły. Przełęcz jest dogodnym przejściem z Południowego Brzegu Krymu do rzeki Uzeń-Basz i Wodospadu Gołowińskiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

We wrześniu 2011 w sieci po raz pierwszy pojawiła się piosenka pt. "212", którą 6 grudnia ogłoszono jako oficjalny singiel Banks z EP 1991. Utwór odniósł spory sukces w Europie, gdzie utrzymywał się przez dłuższy czas w pierwszej dwudziestce list przebojów.

Pomimo braku kontraktu z jakąkolwiek wytwórnią, Azealia rozpoczęła pracę nad debiutanckim albumem studyjnym. W międzyczasie wydała niezależnie kilka utworów i pojawiła się gościnnie w kompozycjach innych artystów.

Heatseekers Albums (dawniej Top Heatseekers) – notowanie przedstawiające aktualną listę najlepiej sprzedających się albumów nowych, rozpoczynających karierę artystów, opracowywane przez magazyn muzyczny Billboard od 1993 roku. Płyty, które są obecne na Heatseekers Albums mogą również plasować się na konkurencyjnej Billboard 200.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

W maju 2012 Banks ogłosiła prawdopodobne wydanie mixtape pod tytułem Fantastic, który później zmieniono na Fantasea. Wydawnictwo ukazało się w Internecie 11 lipca 2012. Miesiąc później raperka stworzyła własne internetowe radio, Kunt.FM.

Debiutancka EP-ka artystki, 1991, pojawiła się na rynku muzycznym Wielkiej Brytanii 28 maja 2012, a w Stanach Zjednoczonych dzień później. Mimo że sam minialbum nie odniósł wielkiego sukcesu, tytułowy utwór znalazł się na 79. miejscu brytyjskiej listy przebojów. EP-ka dotarła na 133. miejsce amerykańskiej Billboard 200 i 12. miejsce listy najpopularniejszych albumów muzyki hip-hop.

Ladytron – zespół z Liverpoolu w Anglii, założony w 1999 roku. W skład zespołu wchodzą Helen Marnie (wokal, syntezatory), Mira Aroyo (wokal, syntezatory), Daniel Hunt (syntezatory, gitara elektryczna, wokal) i Rubena Wu (syntezatory). Nazwa pochodzi od tytułu piosenki "Ladytron" grupy Roxy Music z albumu nagranego w 1972 roku.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

25 września 2012 miał zostać wydany drugi singiel piosenkarki, "Esta Noche", ale promocja została wstrzymana ze względu na problemy związane z prawem autorskim, wywołanymi przez producenta utworu, DJ-a Munchi. W następnym miesiącu potwierdzono informacje, że Banks stworzyła dwie piosenki z Lady Gagą; były to "Ratchet" i "Red Flame", które miały znaleźć się na trzecim studyjnym albumie Gagi, Artpop (2013). Kompozycje ostatecznie nie zostały umieszczone na płycie. Artystka pracowała także z Kanye Westem, ale jej wkład również nie został uwzględniony na wydawanym przez rapera krążku.

Slay-Z – drugi mixtape amerykańskiej raperki Azealii Banks, wydany niezależnie 24 marca 2016 roku w internetowych serwisach muzycznych. 7 lipca 2017 album został wydany ponownie, tym razem pod nadzorem własnej wytwórni Banks, Chaos & Glory Recordings. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Banks na festiwalu w Glastonbury, 2013.

Jeszcze we wczesnym 2012 Banks potwierdziła, że jej debiutancki album będzie nazywać się Broke with Expensive Taste, i obiecała współpracę m.in. z Theophilusem Londonem, Kevinem Husseinem i Ariel Pink. Pierwszym singlem z krążka miał być "Miss Amor", do wydania wraz z B-side, "Miss Camaraderie". Plany raperki zmieniły się na początku 2013, gdy wydała piosenkę pod tytułem "Yung Rapunxel", od tej pory będącą pierwszym oficjalnym singlem z albumu.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W wakacje pojawił się kolejny singiel pt. "ATM Jam", na którym gościnnie wystąpił Pharrell. W listopadzie 2013 piosenkarka oznajmiła, że utwór nie pojawi się na albumie ze względu na jego słabą sprzedaż.

Po długiej walce z wytwórnią muzyczną Universal Music Group, Banks odzyskała prawa do muzyki, którą dotychczas tworzyła pod szyldem Interscope Records. 28 lipca 2014 na rynku muzycznym pojawił się drugi oficjalny singiel z Broke with Expensive Taste, zatytułowany "Heavy Metal and Reflective". Kolejna piosenka z tego projektu, "Chasing Time", po raz pierwszy rozbrzmiała w stacjach radiowych 22 września.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

7 listopada 2014 Banks niespodziewanie wydała Broke with Expensive Taste przez serwis iTunes. Płyta pojawiła się w formacie CD i na winylu dopiero 3 marca 2015. Album osiągnął 30. miejsce amerykańskiej Billboard 200 i osiągnął wysokie miejsca list przebojów w innych krajach, m.in. Australii, Belgii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

1991 – debiutancki extended play amerykańskiej raperki Azealii Banks, wydany w 2012 roku. Wydawnictwo było promowane przez single "212" i "Liquorice", ale teledyski zostały nagrane do wszystkich piosenek. Rak trzustki (łac. carcinoma pancreatis, ang. pancreatic cancer) – złośliwy nowotwór części zewnątrzwydzielniczej trzustki.

W maju 2015 ogłoszono, że artystka wystąpi w głównej roli w musicalu Love Beats Rhymes, wtedy znanym jeszcze jako Coco. Kilka miesięcy później Banks stwierdziła, że żadne nowe wydawnictwo muzyczne nie ukaże się do marca 2016, ponieważ dopiero wtedy jej kontrakt z wytwórnią zakończy się, a ona sama będzie w stanie bezproblemowo opublikować nowy materiał.

ARTPOP – trzeci album studyjny amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi, wydany 6 listopada 2013 roku w Japonii a w Stanach Zjednoczoych 11 listopada 2013 przez wytwórnię Interscope. W Polsce premiera odbyła się 12 listopada 2013. Oprócz standardowych formatów CD i digital download, ARTPOP został wydany także jako aplikacja na smartfony i tablety. Singlem promującym album został wydany 12 sierpnia 2013 utwór Applause. Przy produkcji albumu Lady Gaga współpracowała z takimi muzykami jak wieloletni kolaboranci RedOne i DJ White Shadow, oraz Zedd, Madeon, Dino Zizis, Nick Monson, will.i.am i David Guetta. Gościnnie pojawili się również raperzy T.I., Too Short i Twista oraz piosenkarz R. Kelly.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W lutym 2016 pojawił się singiel "The Big Big Beat", którego teledysk opublikowano w serwisie YouTube w kwietniu. Kolejny mixtape, Slay-Z, wydano 24 marca 2016.

Pod koniec 2016 artystka stworzyła własny sklep internetowy, CheapyXO. Sprzedawane są tam ubrania sygnowane jej nazwiskiem i produkty kosmetyczne.

Po długiej przerwie w koncertach Banks wyruszyła w 2017 na trasę koncertową, obejmującą 20 miejsc w Ameryce Północnej. Rozpoczęto ją 4 października w Chicago, a zakończono ostatniego dnia tego miesiąca w San Francisco.

Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Mixtape (mikstejp) – taśma nagrana przez didżeja, najczęściej za pomocą dwóch gramofonów i miksera. Kiedyś mikstejpy pojawiały się wyłącznie na kasetach magnetofonowych, teraz trafiają także na krążki CD. Pierwotnie mikstejpy miały ukazywać umiejętności DJ i były nagrywane podczas jednej sesji. Obecnie w większości są zaaranżowane przy użyciu komputerów.
Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.

Reklama