Axl Rose

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W. Axl Rose, właśc. William Bruce Bailey Jr. (ur. 6 lutego 1962 w Lafayette) – amerykański wokalista rockowy, autor tekstów, producent, muzyk, multiinstrumentalista, lider Guns N’ Roses.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Chris Pitman (ur. 25 lutego 1976 w Independence w stanie Missouri ) – amerykański multiinstrumentalista, obecnie klawiszowiec zespołu Guns N’ Roses.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Wraz z Guns 'N Roses w 1993 roku podczas koncertu w Izraelu.

William Bruce Rose Jr. urodził się i dorastał w Lafayette jako starsze dziecko Sharon E. (z domu Lintner) i Williama Bruce’a Rose. Miał młodszą siostrę Amy. Babcia wokalisty pochodziła z Polski. Kiedy się urodził jego matka miała 16 lat i była licealistką, a ojciec, określony jako „trudny i charyzmatyczny lokalny przestępca”, miał 20 lat. Jego rodzice rozeszli się, gdy Rose miał około dwóch lat, co skłoniło ojca do uprowadzenia i rzekomego molestowania go przed zniknięciem z Lafayette. W 1965 jego matka w kościele poznała Stephena L. Baileya, który był kaznodzieją zielonoświątkowym, wkrótce wyszła za niego za mąż i od tego czasu zmieniła nazwisko swojego syna na William Bruce Bailey, potocznie Bill Bailey. Ze strony ojczyma miał przyrodniego młodszego brata Stuarta.

Homeopatia (z gr. όμοιος, homoios – podobny i πάθος, pathos – cierpienie) – forma medycyny niekonwencjonalnej, zaproponowana po raz pierwszy w 1796 przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Zwolennicy tej metody stosują wysoce rozcieńczone substancje, które domniemanie mają leczyć choroby o symptomach podobnych do tych powstałych w wyniku spożycia tychże substancji. Homeopatia bazuje na aksjomacie ipse dixit sformułowanym przez Hahnemanna, który nazwał go „prawem podobieństw”. Według niego substancje powodujące pewne symptomy u osób zdrowych powinny być podawane w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym podobne objawy. Środki homeopatyczne są przygotowywane poprzez sukcesywne rozcieńczanie. Po każdym rozcieńczeniu otrzymany roztwór jest mieszany przez intensywne potrząsanie, które homeopaci nazywają succussion, zakładając, że zwiększa to efektywność otrzymanej substancji. Cały ten proces homeopaci nazywają dynamizowaniem. Rozcieńczanie trwa zazwyczaj tak długo, że w roztworze nie pozostaje nic z początkowej substancji.Ron "Bumblefoot" Thal (ur. 25 września 1969 w Nowym Jorku (Brooklyn) – amerykański muzyk, gitarzysta. W latach 2006-2015 występował w zespole muzyki rockowej Guns N’ Roses. Od 2011 roku współtworzy formację Art of Anarchy. Muzyk prowadzi także solową działalność artystyczną.

Po latach Rose twierdził, że Bailey często bił jego i rodzeństwo, czasami bez powodu. Rodzina chodziła do kościoła kilka razy w tygodniu.

Od najmłodszych lat szukał ukojenia w muzyce. Śpiewał w chórze kościelnym od piątego roku życia, występował z bratem i siostrą jako Bailey Trio. W Lafayette Jefferson High School udzielał się w chórze szkolnym, grał na pianinie w kościele. W końcu założył zespół z przyjaciółmi, jednym z nich był Jeff D. Isbell, później znany jako Izzy Stradlin.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Steven Adler (ur. jako Michael Coletti, 22 stycznia 1965 w Cleveland) – amerykański muzyk, perkusista zespołu Guns N’ Roses, w którym grał w latach 1985–1990. GN’R musiał opuścić ze względu na problem z uzależnieniem od narkotyków. W latach 2003–2012 tworzył w ramach zespołu Adler’s Appetite. Od 2012 roku występuje w ramach solowego projektu pod nazwą Adler. Wpływ na jego grę mieli tacy perkusiści jak Roger Taylor oraz Peter Criss.

Nie sprawiał większych problemów wychowawczych, dopóki nie wyszło na jaw, że mąż matki nie jest jego biologicznym ojcem. Prawdę o prawdziwym ojcu poznał w wieku siedemnastu lat, wtedy zmienił nazwisko na Axl Rose, które zaczerpnął z nazwy zespołu AXL, w którym grał. Rzucił szkołę, choć wcześniej był wzorowym uczniem. Zaczął coraz częściej wdawać się w bójki, co spowodowało pierwsze kłopoty z prawem, był znany jako przestępca i wielokrotnie był aresztowany. W tym czasie, w różnych zespołach, próbował sił jako basista, klawiszowiec, aż w końcu jako wokalista.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Matthew "Matt" William Sorum (ur. 19 listopada 1960 w Venice Beach w stanie Kalifornia w USA) – amerykański perkusista, znany przede wszystkim z występów w zespole Guns N’ Roses, którego był członkiem w latach 1991–1997. Równolegle, w latach 1994–1995 występował w zespole Slash’s Snakepit. Wcześniej był członkiem zespołów Y Kant Tori Read i The Cult.

Kariera[ | edytuj kod]

Po przeprowadzce do Los Angeles kontynuował karierę muzyczną. Był wokalistą w takich zespołach jak Hollywood Rose, L.A. Guns i Rapidfire, z którym w 1983 nagrał demo. Latem 1985 roku wraz z Izzym Stradlinem założył Guns N’ Roses, w którym komponował muzykę oraz pisał teksty.

Na początku 1990 roku wziął udział w testach psychologicznych. W 1991 roku rozpoczął psychoterapię. Zdiagnozowano u niego wczesne stadium psychozy. Przeprowadzono na nim również test IQ, z którego wynikło, że ma wysoki iloraz inteligencji. Na podstawie tych wniosków, w wieku dwudziestu sześciu lat zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową. Zaobserwowano u niego objawy depresji, za którą przyczynę podał wykorzystywanie seksualne w czasach dzieciństwa, co zatrzymało jego rozwój emocjonalny, a także późniejsze uzależnienie od narkotyków. Zaczął zażywać leki homeopatyczne w celu walki z chorobą.

Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

31 sierpnia 1995 roku Slash i Duff otrzymali list od Axla, w którym informował, że odchodzi i przejmuje nazwę Guns N’ Roses. Slash i Duff podpisali nową umowę. W październiku 1996 roku Slash ogłosił, że opuszcza zespół.

W latach 1994-2001 Axl Rose zawiesił działalność artystyczną z powodu problemów z krtanią.

W kwietniu 2016 roku został tymczasowym wokalistą AC/DC, zastępując dotychczasowego frontmana grupy, Briana Johnsona.

Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

W latach 1982-83 związany był z Giną Siler. W roku 1986 Rose zaczął spotykać się z Erin Everly, córką Dona Everly (z The Everly Brothers), dla której napisał utwór Sweet Child o' Mine – jeden z singli debiutanckiego albumu Guns N’ Roses Appetite for Destruction. Para pobrała się 28 kwietnia 1990 roku w Las Vegas. Poprzedniego dnia Rose z bronią w ręku razem z Everly w swoim samochodzie obiecał jej, że jeśli za niego nie wyjdzie, popełni samobójstwo. Mniej niż miesiąc później Rose pierwszy wniósł pozew o rozwód. Para jednak pogodziła się. Erin zaszła w ciążę ale niedługo po tym poroniła w wyniku pobicia przez Axla. Opuściła piosenkarza w listopadzie, a małżeństwo zostało anulowane w styczniu 1991 roku. W połowie 1991 roku Axl związał się z supermodelką Stephanie Seymour, która zagrała w dwóch teledyskach grupy Guns N’ Roses – Don’t Cry i November Rain. Seymour i Rose zaręczyli się w lutym 1993 roku, jednak zerwali trzy tygodnie później.

Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Krtań (łac. larynx) – górny odcinek układu oddechowego o 4 - 6 cm długości, nieparzysty narząd służący do wydawania dźwięków. Krtań łączy gardło z tchawicą. Krtań łączy się z gardłem za pośrednictwem wejścia do krtani (łac. aditus laryngis), a z tchawicą łączy się na poziomie górnej części trzonu C5 lub C6. Krtań ma kształt odwróconej, trójściennej piramidy o ściętym i zaokrąglonym wierzchołku oraz o dwóch ścianach przednio-bocznych i jednej tylnej.
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe (choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, cyklofrenia) – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych. Do rozpoznania zaburzenia afektywnego dwubiegunowego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta występuje epizod hipomanii, manii lub epizod afektywny mieszany, a w przeszłości wystąpił chociaż raz jeden z tych epizodów lub epizod depresji. Jeśli u pacjenta występuje powtórnie epizod depresji bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe (zaburzenie depresyjne nawracające).
Tracii Guns (ur. 20 stycznia 1966) – amerykański gitarzysta rockowy, znany głównie jako współzałożyciel Guns N’ Roses. Z tym zespołem zagrał jednak ledwie kilka koncertów. Większą część swojej kariery muzycznej spędził w założonym przez siebie zespole L.A. Guns. Grał również w supergrupach Contraband i Brides of Destruction. Wydał jedną solową płytę – Killing Machine. W 2005 roku skonfliktowany z resztą członków L.A. Guns założył drugi zespół pod tą samą nazwą, w którym gra do teraz.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Narkomania (gr. narke – odurzenie, mania – szaleństwo) – potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się:
Rozwój emocjonalny- to kolejne etapy wzrostu emocji w poszczególnym stadium wiekowym, które powodują , że wewnętrzne i społeczne przystosowania, przechodzą na coraz to wyższe poziomy.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama