• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Awit  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Saint-Avit-Frandat – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Gers. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Awita.Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich.

  Awitimię męskie pochodzenia łacińskiego, pochodzące od łacińskiego przymiotnika pospolitego avitus, który oznaczał „pochodzący od przodków, wrodzony, dziedziczny”. Istniało 8 świętych o tym imieniu. W Polsce Awit nadawany jest co najmniej od 1777 roku.

  Żeński odpowiednik: Awita

  Saint-Avit-Saint-Nazaire – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Żyronda. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Awita.Saint-Avit-de-Tardes – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Limousin, w departamencie Creuse. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Awita.

  Awit | edytuj kod]

 • 21 stycznia, jako wspomnienie Awita I, biskupa Clermont
 • 5 lutego, jako wspomnienie św. Awita z Vienne,
 • 17 czerwca, jako wspomnienie św. Awita z Micy.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Eparchiusz Awitus, Flavius Eparchius Avitus (ok. 395 – wiosna 457) – dowódca wojsk rzymskich za czasów Petroniusza Maksymusa. Cesarz zachodniorzymski od 9/10 lipca 455 do 17/18 października 456 roku. Został obalony w wyniku przegranej bitwy z siłami Rycymera i Majoriana pod Placencją. Zwycięzcy oszczędzili go i uczynili go biskupem Placencji, którym pozostał do swej śmierci w 457 roku.
  Saint-Avit-Rivière – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Dordogne. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Awita.
  Awita – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, pochodzące od łacińskiego słowa avitus i oznaczające "należąca do przodków". Patronem tego imienia jest m.in. św. Awit, biskup Wiednia.
  Saint-Abit – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Pireneje Atlantyckie. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Awita.
  Awit z Bragi – kapłan z Bragi. Od ok. 410 r. przebywał w Jerozolimie. Brał udział w toczących się wówczas dysputach na temat pelagianizmu. Przyczynił się do szerzenia kultu świętego Szczepana, tłumacząc z greki na łacinę tekst opowiadający o odkryciu jego relikwii (co miało miejsce nieopodal Jerozolimy, w 415 r.) i wysyłając go wraz z relikwiami świętego, za pośrednictwem Pawła Orozjusza, na zachód Europy.
  Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową, oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.
  Braga – jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Założone w czasach rzymskich jako Bracara Augusta. Leży w dystrykcie Braga, w regionie Północ, w podregionie Cávado. Braga jest miastem centralnym Wielkiej Aglomeracji Minho (port. Grande Área Metropolitana do Minho), która liczy ponad 800 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.