Awigedor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awigedor (hebr.: אביגדור) – moszaw położony w samorządzie regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Dystrykt Południowy (hebr.: מחוז הדרום, Mehoz HaDarom) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 14 185 km². Zamieszkany przez 1 121 600 mieszkańców (dane z 2011). Stolicą dystryktu jest Beer Szewa.Szklarnia, cieplarnia – budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Często jest wyposażona w urządzenia do ogrzewania, nawilżania gruntu i powietrza, doświetlania oraz wymiany powietrza, w nowoczesnych szklarniach systemy są sterowane elektronicznie. Szklarnia chroni również liście i łodygi roślin przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Leży w południowej części Szefeli, w odległości 1 km na południowy zachód od miasta Kirjat Malachi, w otoczeniu moszawów Timmorim, Zerachja, Szafir i Kefar Warburg, oraz wioski Kedma.

Historia[ | edytuj kod]

Moszaw został założony w 1950 przez weteranów brytyjskiej armii. Początkowo osada nazywała się Yoel - był to skrót wywodzący się z pierwszych liter Żydowskiej Jednostki Transportowej (ang. Hebrew Units for Transportation), z której pochodzili weterani. Dowódcą jednostki był Henry d'Avigdor-Goldsmida, syn sir Osmonda Elim d'Avigdor-Goldsmida.

Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.Timmorim (hebr.: תימורים) – moszaw położony w samorządzie regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

Później nazwę osady zmieniono na obecną, która nawiązuje do sir Osmonda Elim d'Avigdor-Goldsmida, przewodniczącego Palestine Jewish Colonization Association w latach 1934-1939.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
Kefar Warburg (hebr.: כפר ורבורג; pol. Wioska Warburg) – moszaw położony w samorządzie regionu Be’er Towijja, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
Kedma (hebr. קדמה; pol. Postęp; pisownia w ang. Qedma) - wieś młodzieżowa położona w Samorządzie Regionu Yoav, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
Ketura (hebr. קטורה) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Chewel Elot, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
Samorząd Regionu Be’er Towijja (hebr. מועצה אזורית באר טוביה) - samorząd regionu położony w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.
Modi’in-Makkabbim-Re’ut (hebr. מודיעין-מכבים-רעות; arab. موديعين-مكابيم-ريعوت, Mudi’in-Makabim-Ri’ut) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu. Leży na równinie Szaron w pobliżu aglomeracji miejskiej Tel Awiwu.

Reklama