Avro Canada CF-105 Arrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Avro Canada CF-105 Arrowkanadyjski ponaddźwiękowy myśliwiec przechwytujący ze skrzydłami w układzie delta, opracowany w latach 50. XX wieku przez wytwórnię Avro Canada, będący następcą samolotu Avro Canada CF-100 Canuck.

Avro Kanada – kanadyjska firma zaangażowana w rozwój i produkcję samolotów do celów wojskowych, oraz w mniejszym stopniu w niektóre projekty cywilne.Władysław Potocki (ur. 6 czerwca 1919 roku w Krakowie, zm. 23 grudnia 1996 w Columbia, Ohio, USA), polski pilot, kapitan Wojska Polskiego, major (ang. Squadron Leader) Królewskich Sił Powietrznych.

Założenia, jakie miał spełniać, to m.in. zdolność do lotu z prędkością Mach 2 na wysokości ok. 15000 m (50000 stóp). Samolot nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej, o czym zadecydowały m.in. względy polityczne, podobne jak w przypadku brytyjskiego BAC TSR-2.

Punktem wyjścia do programu testowego, rozpoczętego w 1958 roku były studialne prace projektowe z roku 1953. Opracowywanie samolotu przerwano już w 1959 roku, podobnie jak program rozwoju jego silników Orenda Iroquois. Pięć zbudowanych egzemplarzy samolotu oraz dokumentację techniczną pospiesznie zniszczono w krótkim czasie po zatrzymaniu prac, rzekomo w obawie przed szpiegostwem. Decyzję o porzuceniu projektu, jako kontrowersyjną, krytykowano przez wiele lat.

Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.Avro Canada CF-100 Canuck – kanadyjski myśliwiec dalekiego zasięgu wyprodukowany przez firmę Avro Canada w liczbie 692 egzemplarzy. Samolot służył w Kanadyjskich Siłach Powietrznych (Royal Canadian Air Force) 30 lat. Pomimo tego, iż CF-100 nie był samolotem naddźwiękowym na maszynie w wersji Mk 4, szef pilotów oblatywaczy zakładów Avro Janusz Żurakowski przekroczył barierę dźwięku w locie nurkowym.

W tworzeniu tego samolotu, jako piloci doświadczalni, brali udział polscy inżynierowie Janusz Żurakowski i Władysław Potocki.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bill Zuk, Janusz Żurakowski: Janusz Żurakowski. Legenda przestworzy. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie. ISBN 978-83-245-8928-9.
  2. Wojtek Matusiak: Powojenne losy elity polskiego lotnictwa (pol.). W: Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej nr 3/2011 [on-line]. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 2011-05-19].

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • R. Kyle Schmidt: The Avro Arrow Homepage (ang.). [dostęp 2010-03-11].
  • CF-105 Avro Arrow (ang.). GlobalSecurity.org. [dostęp 2010-03-11].
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Avro Arrow i jego pilot J. Zurakowski
  • Reklama