Avro Andover

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Avro Andoverbrytyjski samolot sanitarny i pasażerski z okresu międzywojennego.

Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.Imperial Airways Ltd. – dawne brytyjskie linie lotnicze działające w latach 1924-1939, obsługujące połączenia pasażerskie i pocztowe na terenie Europy oraz pomiędzy Europą a posiadłościami imperium brytyjskiego w Afryce i Azji. Siedzibą przedsiębiorstwa było podlondyńskie Croydon, a macierzystym portem lotniczym – Croydon Airport.

Historia[ | edytuj kod]

Na początku lat 20. lotnictwo brytyjskiej utworzyło linię transportu lotniczego pomiędzy Kairem a Bagdadem, na której używano wycofanych z lotnictwa bombowego samolotów Airco DH.10. W związku z ich zużyciem wystąpiono o nowy samolot przystosowany do transportu pasażerów i ładunków na tej trasie. W związku z tym wytwórnia A.V.Roe and Company Limited zbudowano samolot oznaczony jako model Avro 561, później nazwany Andover. W związku jednak z przekazaniem tej linii do obsługi przez firmę Imperial Airways Ltd. dowództwo lotnictwa brytyjskiego zamówiło tylko 3 samoloty tego typu i zostały one przystosowane do transportu rannych. Kabinę pasażerską przystosowano do przewozu 6 rannych na noszach.

Samolot sanitarny - samolot ze specjalnym pomieszczeniem na nosze, przeznaczony do przewożenia rannych i chorych. Samoloty sanitarne są przystosowane do startu i lądowania na doraźnie przygotowanych lądowiskach. Do celów sanitarnych wykorzystywane są często śmigłowce, a do przewozu rannych na większe odległości samoloty transportowe.Avro – brytyjska wytwórnia samolotów, nazwa pochodzi od A.V.Roe and Company Limited (A.V.Roe and Co Ltd). Najbardziej znaną konstrukcją Avro był bombowiec Avro Lancaster.

W 1925 roku lotnictwo brytyjskie zamówiło jeszcze jeden samolot tego typu, przy czym został on przystosowany do przewozu 12 pasażerów, miał on nieznacznie większe wymiary i w związku z tym inne osiągi. Model ten został oznaczony jako Avro 563.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama