Avro 621 Tutor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Avro 621 Tutorbrytyjski dwupłatowy samolot szkolno-treningowy opracowany w 1929 roku w wytwórni Avro.

Kampania bałkańska – działania wojenne w 1941 roku na terenie Jugosławii i Grecji, podczas II wojny światowej. Niemiecki plan inwazji na Grecję pod kryptonimem „Marita” został opracowany wiosną 1941 roku. W związku ze sprzeciwem Jugosławii na przemarsz wojsk niemieckich przez jej terytorium, plan poddano modyfikacjom, tak aby uwzględniał podporządkowanie siłą także tego kraju. Do agresji po stronie III Rzeszy przyłączyły się także Węgry oraz Bułgaria. Atak rozpoczął się 6 kwietnia 1941 roku i zakończył się wygraną państw Osi. Jugosławia skapitulowała już 17 kwietnia, natomiast armia grecka, wspomagana przez wojska brytyjskie, poddała się 23 kwietnia. Walki w kontynentalnej części Grecji z wycofującymi się Brytyjczykami trwały jednak aż do 29 kwietnia. Kampania zakończyła się 1 czerwca 1941 roku, wraz z opanowaniem Krety przez niemieckie wojska powietrznodesantowe (operacja „Merkur”).Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.

Historia[ | edytuj kod]

Tutor w locie, 1937

W 1929 roku w brytyjskiej wytwórni lotniczej Avro opracowano projekt dwumiejscowego samolotu szkolno-treningowego w układzie dwupłatu, zdolnego do wykonywania akrobacji lotniczych. Prototyp został oznaczony jako Avro 621 i został oblatany jesienią 1929 roku z cywilnymi znakami rejestracyjnymi G-AAKT. Prototyp był napędzany 5-cylindrowym silnikiem gwiazdowym Amstrong-Siddeley Mongoose IIIA o mocy 155 KM (115 kW). Samolot miał konstrukcję metalową krytą płótnem. Kabiny ucznia i instruktora były odkryte, usytuowane jedna za drugą, od przodu osłonięte wiatrochronem. Podczas prób w locie prototyp zachowywał się doskonale, także w czasie akrobacji lotniczych.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Królestwo Iraku (ara. المملكة العراقية) – historyczne państwo położone na Bliskim Wschodzie, na terenie obecnego Iraku, istniejące w latach 1932-1958.

W dniu 7 stycznia 1930 roku komisja ministerstwa lotnictwa zatwierdziła samolot do produkcji seryjnej. Royal Air Force (RAF) od razu zamówił 11 samolotów tego typu, a potem jeszcze 10 do testów w szkołach lotniczych. Pierwszy samolot seryjny wyprodukowano w połowie 1930 roku. Testy samolotu wypadły pomyślnie. RAF zaproponował jednak aby samolot wyposażyć w silnik o większej mocy. Zgodnie z tym życzeniem zbudowano drugi prototyp oznaczony jako Avro 621 K-4 napędzany 7-cylindrowym silnikiem gwiazdowym Armstrong-Siddeley Lynx IV. W trakcie prób prototyp potwierdził swoje właściwości i po testach porównawczych z innymi samolotami szkolnymi został uznany za najlepszy i pod oznaczeniem Avro 621 Tutor został wprowadzony do RAF jako podstawowy samolot szkolno-treningowy do nauki pilotażu i figur akrobacji.

Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) – polska wytwórnia lotnicza, przedsiębiorstwo państwowe założone w Warszawie w 1928 r.Silnik gwiazdowy – wielocylindrowy silnik spalinowy, w którym cylindry umieszczone są promieniowo na obwodzie koła, z centralnym wałem korbowym. Silnik gwiazdowy może zawierać od trzech do kilkunastu cylindrów. Silnik taki może mieć obieg zarówno dwusuwowy jak i czterosuwowy. W przypadku tego drugiego (ponad 90% konstrukcji) liczba cylindrów w danej gwieździe jest zawsze nieparzysta. Kilkunastocylindrowe silniki gwiazdowe budowane są w układzie podwójnej, a czasem i poczwórnej gwiazdy (np. silniki do Boeing B-50 Superfortress).

W 1934 roku samolot Avro 621 Tutor został wystawiony na Salonie Lotniczym w Paryżu, gdzie zyskał opinię jednego z najbardziej udanych samolotów szkolno-treningowych. Wtedy też zamówiło te samoloty kilka państwa: Irak – 3 sztuki, Chiny – 6 sztuk, Grecja – 30 sztuk, Kanada – 7 sztuk, Dania – 3 sztuki i Afryka Południowa – 2 sztuki. Dwa ostatnie państwa Dania i Południowa Afryka zakupiła także licencję na ich budowę.

Dwupłat – układ konstrukcyjny płatowca, samolotu o dwóch płatach nośnych umieszczonych jeden nad drugim. Najczęściej górny płat umieszczony jest nad kadłubem na wspornikach lub zastrzałach i połączony z dolnym płatem za pomocą rozpórek oraz usztywniony za pomocą napiętych stalowych cięgien lub linek. Rzadziej górny płat mocowany jest bezpośrednio do górnej części kadłuba. Dolny płat zwykle mocowany jest do dolnej części kadłuba, rzadko pod kadłubem. Układ płatów górnego i dolnego wraz ze znajdującymi się między nimi zastrzałami, rozpórkami i cięgnami nosi nazwę komory płatów.Bolesław Feliks Stachoń (ur. 18 maja 1897 w Woli Wadowskiej koło Mielca, poległ w locie bojowym w nocy z 3 na 4 lipca 1941 nad Holandią) – pułkownik pilot Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Powietrznych.

W latach 1935 – 1936 wyprodukowano także wersję dla lotnictwa obrony wybrzeża oznaczoną jako Avro 621 Sea Tutor w ilości 15 sztuk, były one wyposażone w pływaki.

Ogółem wytwórnia Avro wyprodukowała 481 samolotów Avro 621 Tutor, z tego 417 dla RAF, 11 dla brytyjskich cywilnych szkół rolniczych oraz 53 na sprzedaż za granicę. Ponadto na licencji w Południowej Afryce zbudowano 51 samolotów tego typu a w Danii – 3.

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Królestwo Grecji (gr. Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος) – historyczne państwo w dziejach Grecji, istniało w latach 1935-1941.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Związek Południowej Afryki (ZPA) – dominium brytyjskie, którego istnienie poprzedziło powstanie RPA. Powołane 31 maja 1910 roku, w wyniku połączenia brytyjskich kolonii w południowej Afryce. Związek składał się z Kraju Przylądkowego, Transwalu, Wolnego Państwa Oranje i Natalu. W 1961 roku Związek został przekształcony w republikę.
Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
Avro – brytyjska wytwórnia samolotów, nazwa pochodzi od A.V.Roe and Company Limited (A.V.Roe and Co Ltd). Najbardziej znaną konstrukcją Avro był bombowiec Avro Lancaster.
Podlaska Wytwórnia Samolotów (PWS) - wytwórnia lotnicza powstała w Białej Podlaskiej w dniu 27 listopada 1923 roku jako spółka z o.o., w 1924 roku przekształcona w spółkę akcyjną. Produkcję uruchomiono we wrześniu 1924 r. Zajmowała 31 ha terenu (licząc z lotniskiem), ok. 15 000 m² warsztatów i zatrudniała w połowie 1925 r. 470 pracowników. Po utworzeniu podjęła licencyjną produkcję samolotów Potez XV.
Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

Reklama