Avianca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba główna Avianca Holdings S.A. w Bogocie
Boeing 787 Dreamliner linii Avianca na lotnisku Madryt-Barajas

Avianca S.A., akronim z hiszp. Aerovías del Continente Americano S.A. – kolumbijskie linie lotnicze z siedzibą w Bogocie. Głównym węzłem jest port lotniczy Bogota-El Dorado. Ich właścicielem jest mający polskie i brazylijskie obywatelstwo Germán Efromovich.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Cubana de Aviación – kubańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Hawanie, największe kubańskie linie lotnicze, jedne z najstarszych na świecie. Głównym węzłem jest port lotniczy Hawana. Do niedawna linie dysponowały w większości samolotami radzieckimi. Wykonują stałe połączenia do krajów Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy i Karaibów. Loty do Afryki i Azji są wykonywane tylko w formie czarterów.

Flota[ | edytuj kod]

Według stanu na maj 2020 roku flota Avianca Holding S.A. składa się z następujących maszyn:

Połączenia codeshare[ | edytuj kod]

Avianca ma umowy o współdzieleniu kodu code-share z następującymi liniami lotniczymi:

 • Meksyk Aeroméxico
 • Kanada Air Canada
 • Air China
 • Indie Air India
 • Salwador Avianca El Salvador
 • Panama Copa Airlines
 • Kuba Cubana de Aviación
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie Etihad Airways
 • EVA Air
 • Brazylia Gol Transportes Aéreos
 • Hiszpania Iberia
 • Niemcy Lufthansa
 • Stany Zjednoczone Silver Airways
 • Singapur Singapore Airlines
 • Ekwador TAME
 • Turcja Turkish Airlines
 • Stany Zjednoczone United Airlines
 • Wypadki[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze linii Avianca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Frequent flyer LifeMiles, Avianca [dostęp 2018-11-12] (ang.).
  2. Avianca Fleet Details and History, planespotters.net [dostęp 2020-05-14].
  3. Lufthansa – Lufthansa and Avianca sign Cooperation Agreement.
  Star Alliance – największy sojusz linii lotniczych na świecie. W jego skład wchodzi 27 linii lotniczych. Został założony 14 marca 1997 r. przez pięciu przewoźników: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa oraz United Airlines. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należą również Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2012 sojusz przewiózł 670,58 mln pasażerów (29% udziału w rynku lotniczym), obsługując 1329 portów lotniczych w 194 państwach świata.Grupo TACA – grupa 5 linii lotniczych z Ameryki Środkowej. Jest największym przewoźnikiem lotniczym w tej części świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  Boeing 787 Dreamliner – średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot odbył się 15 grudnia 2009, służbę rozpoczął w 2011 roku. Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes. Przewozi od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego będzie pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP), 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały.
  Etihad Airways - to narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Line zostały założone w 2003 roku i w zaledwie 9 lat zyskały miano najszybciej rozwijającej się linii lotniczej w historii światowego lotnictwa. Linie lotnicze Etihad obsługują ponad 1000 przelotów każdego tygodnia i zapewniają przelot aż do 84 destynacji, w 52 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce, Australii.Głównym węzłem jest port lotniczy Abu Zabi.
  Germán Efromovich (ur. 28 marca 1950 w La Paz) – przedsiębiorca, założyciel Synergy Group oraz właściciel linii lotniczych Avianca i TACA. Posiada obywatelstwa: brazylijskie, kolumbijskie oraz polskie.
  Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama