• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A66 - Niemcy

  Przeczytaj także...
  Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.Fulda – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Fulda, nad rzeką Fuldą. Liczy 64 340 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Niemiecka autostrada A7 (niem. Bundesautobahn 7, BAB 7, Autobahn 7) jest najdłuższą autostradą w Niemczech (długość 963 km). Przebiega przez cały kraj na osi północ-południe, od granicy z Danią do granicy z Austrią.

  Autostrada A66 (niem. Bundesautobahn 66 (BAB 66) także Autobahn 66 (A66) ) – autostrada w Niemczech prowadząca z zachodu na wschód, z Wiesbaden przez Frankfurt do skrzyżowania z autostradą A7 koło Fuldy w Hesji.

  Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe w środkowych Niemczech, od roku 1945 stolica kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Znane jest ze źródeł termalnych. Od 1945 do Wiesbaden należy Mainz-Kastel, uprzednio część Moguncji.

  Autostrada zwana jest na odcinku Eltville – Frankfurt Rhein-Main-Schnellweg i dalej na odcinku Frankfurt – Fulda Kinzigtalautobahn.

  Autostrada składa się z trzech niepołączonych ze sobą odcinków. Od marca 2014 roku budowa przebiegającego pod Alleenring tunelu łączącego węzeł Frankfurt-Miquelallee z autostradą A661 nie znajduje się w oficjalnych planach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Florian Leclerc. ALLEENTUNNEL FRANKFURT: Freude über das Ende des Alleentunnels. „Frankfurter Rundschau”, 2014-03-12 (niem.). 
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.768 sek.