• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A30 - Niemcy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Autostrada A1 (Autobahn 1 także BAB 1 – Bundesautobahn 1) – Autostrada w Niemczech prowadząca od Heiligenhafen nad Morzem Bałtyckim do Saarbrücken, o długości 730 km.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)

  Autostrada federalna A30 (niem. Bundesautobahn 30 (BAB 30) także Autobahn 30 (A30) ) – autostrada w Niemczech przebiegająca z zachodu na wschód, począwszy od holenderskiej granicy, gdzie łączy się z holenderską autostradą A1. A30 jest częścią połączenia drogowego na trasie BerlinAmsterdam. Jest także połączeniem z Hanoweru do Osnabrück, Münster i Holandii.

  Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.

  Autostrada na całej długości jest częścią trasy europejskiej E30.

  Przebieg trasy[ | edytuj kod]

  W swoim biegu na wschód A30 łączy się z A31, mija miasto Rheine i przed Osnabrück krzyżuje się z autostradami A1 i A33, skąd istnieją połączenia na północ w kierunku Bremy (A1) i na południe w kierunku Münster (A1) oraz na Bielefeld (A33). Około 50 km dalej na wschód A30 kończy się w miejscowości Bad Oeynhausen, gdzie przechodzi w krajową B61, która biegnie przez centrum tego uzdrowiska. Za miastem jest jeszcze 1 kilometr autostrady, prowadzącej do autostrady A2. Tam A30 się kończy i przechodzi w B514.

  Niemiecka autostrada A2 (niem. Bundesautobahn 2, BAB 2, Autobahn 2), nazywana również Aleją Warszawską (Warschauer Allee), przecina północne Niemcy na osi wschód-zachód, łącząc Berlin z Zagłębiem Ruhry.Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

  Zamknięcie istniejącej w Bad Oeynhausen "luki" planuje się już od dziesięcioleci, jednak z powodu sporu o przebieg północnej obwodnicy średnicowej, obiegającej miasto od północy, do dziś tego nie zrobiono. Bad Oeynhausen jest jedynym miastem uzdrowiskowym, przez centrum którego prowadzi cały ruch silnie uczęszczanej autostrady.

  E30 – trasa europejska, wiodąca z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód - zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych, wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i Białorusi. Polski odcinek E30 stanowi (A2) ze Świecka do Kukuryków.Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.

  12 stycznia 2007 roku władze miasta okręgowego Detmold wydały ostateczne decyzje w sprawie przyjęcia planu budowy dla ostatniego odcinka A30. Na zaplanowanej tutaj prawie 10-kilometrowej długości trasie będą dwa nowe węzły, 28 mostów i jeden tunel a całość ma zostać oddana do ruchu w 2010 roku. Inicjatywa społeczna, która sprzeciwiała się budowie wniosła nawet skargę wraz z podaniem o udzielenie ochrony prawnej sprzeciwu do sądu krajowego i dopiero po zmianie ustawy w grudniu 2006 roku sąd ostatniej instancji uznał zgodność projektu autostradowego z ustawą i projektem sieci autostrad. Początek prac budowlanych nastąpił we wrześniu 2008 roku, po tym, gdy sąd krajowy oddalił skargę inicjatywy społecznej. Autostrada ma być gotowa w pierwszej połowie 2014.

  Droga krajowa 65 (Bundesstraße 65, B 65) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z zachodu na wschód od skrzyżowania z drogą B51 w Osnabrück do skrzyżowania z drogą B1 w Vechelde w Dolnej Saksonii.Rzesza (niem. Reich) – historyczne określenie państwa niemieckiego. Stosowane dla podkreślenia jedności autonomicznych niemieckich regionów lub państw regionalnych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bad Oeynhausen – miasto uzdrowiskowe w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, w powiecie Minden-Lübbecke.
  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Kolej dużych prędkości (skrót KDP) – system kolejowego transportu publicznego pozwalającego na wykonywanie przewozów pasażerskich z prędkościami przekraczającymi 300 km/h.
  Detmold – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Detmold oraz powiatu Lippe. Liczy 72 758 mieszkańców (2010). Miasto było niegdyś stolicą małego Księstwa Lippe do 1918 (po 1613 Lippe-Detmold), a następnie stolicą Wolnego Państwa Lippe do 1947.
  Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.
  Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.114 sek.