Süd Autobahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Autostrada A2 (Austria))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Autostrada A2 (niem. Autobahn A2), także Süd Autobahn (pol. autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Autostrada A23 , także Autostrada Alpe-Adria - autostrada we Włoszech w ciągu trasy europejskiej E55. Jej budowa została zakończona w 1986 roku.

Autostrada A2 jest jedną z głównych autostrad w Austrii. Autostrada prowadzi z Wiednia przez Graz, Klagenfurt i Villach do granicy włoskiej. Jej przedłużeniem jest włoska A23. Drogi te tworzą jeden z ważniejszych szlaków komunikacyjnych przecinających Alpy.

W okolicach Wiednia autostrada posiada cztery pasy ruchu w każdą stronę, zaś między węzłami Guntramsdorf i Seebenstein – po trzy pasy ruchu.

Budowę pierwszych autostrad w Austrii rozpoczęto w 1938. Pierwsze odcinki oddano do eksploatacji w 1941 (A1 i A10 w okolicach Salzburga). Niektóre fragmenty oddano do eksploatacji na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. W latach 1939-1942 budowano autostradę Wiedeń - Wrocław na terytorium dzisiejszych Czech, ale po wojnie budowy nie kontynuowano. Po II wojnie światowej do 1955 Austria znajdowała się pod okupacją i oficjalnie nie było na terenie kraju żadnych autostrad. W 1954 ustalono ponownie docelową sieć autostrad (później wielokrotnie rozszerzaną).Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².

Trasy europejskie[ | edytuj kod]

Dawne[ | edytuj kod]

Do połowy lat 80. na odcinku KlagenfurtVillach trasa znajdowała się w ciągu arterii międzynarodowej E7.

Obecne[ | edytuj kod]

Między węzłami Sinabelkirchen i Villach autostrada biegnie wspólnie z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch jej przebieg pokrywa się z trasą europejską E55.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.
Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Klagenfurt – od 1 lutego 2008 pełna nazwa oficjalna Klagenfurt am Wörthersee (słoweń. Celovec ob Vrbskem Jezeru; pol. hist. Celowiec) – miasto na prawach powiatu (Statutarstadt) w południowej Austrii, stolica Karyntii, licząca 93 949 mieszkańców (dane z 2010 roku). Jest to największe miasto Karyntii i szóste pod względem wielkości miasto Austrii.
Warto wiedzieć że... beta

Sinabelkirchen – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Styria, w powiecie Weiz. Liczy 4134 mieszkańców (1 stycznia 2015).
Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
Graz (słoweń. Gradec, pol. hist. Grodziec) – miasto w południowo-wschodniej Austrii, stolica Styrii. Miasto jest położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich. Po Wiedniu drugie co do wielkości i znaczenia miasto Austrii, 1 stycznia 2009 liczba mieszkańców miasta wynosiła ok. 255 tys. a aglomeracji miejskiej ok. 320 tys.
E55 - oznaczenie europejskiej trasy bezpośredniej północ-południe prowadzącej z Helsingborga w Szwecji przebiegającej przez Danię, Niemcy, Czechy, Austrię i Włochy do Kalamaty w Grecji. Długość: 3305 km.
Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Reklama