Wiener Außenring Autobahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Autostrada A21 (Austria))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiener Außenring Autobahn (Wiedeńska Zewnętrzna Obwodnica Autostradowa) oraz Allander Autobahn (autostrada Allandzka) – autostrada nr 21 w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60.

Autostrada A4 (niem. Autobahn A4) także Ostautobahn (autostrada wschodnia) – autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60. Początkowy fragment autostrady znany jest także pod nazwą Autostrada Wiedeń-Lotnisko (niem. Wiener Flughafenautobahn).Vösendorf – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Mödling. Liczy 6 571 mieszkańców (1 stycznia 2014). .

Autostrada łączy autostradę A1 z A2 w pobliżu Wiednia i stanowi południowo-zachodni fragment budowanej Zewnętrznej Obwodnicy Wiednia. Początkowo autostrada miała prowadzić dalej na wschód do autostrady A4 w okolicach węzła Schwechat. Plany zostały zmienione i połączenie A2/A4 jest realizowane jako droga ekspresowa S1 po innym śladzie.

Autostrada A2 (niem. Autobahn A2) także Süd Autobahn (autostrada południowa) – najdłuższa autostrada w Austrii. Między węzłami Sinabelkirchen i Villach - z trasą europejską E66, zaś między węzłem Salzburg a granicą Włoch - z trasą europejską E55.Schwechat – miasto w północno-wschodniej Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Wien-Umgebung, w zespole miejskim Wiednia, w pobliżu Dunaju.

Autostrada była planowana już w latach 30. XX wieku. Budowę rozpoczęto w 1940 i zaraz później przerwano. Do budowy powrócono na początku lat 60. XX wieku wraz z budową A2 (w 1962 oddano jedną nitkę odcinka Brunn am GebirgeVösendorf służącą jako zjazd z autostrady A2). Całą autostradę ukończono w latach 1971–1982.

Droga ekspresowa S1 (niem. Schnellstraße S1) także Wiener Außenring Schnellstraße (Wiedeńska Zewnętrzna Obwodnica Ekspresowa) - droga ekspresowa w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60.Brunn am Gebirge – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Mödling, na południe od Wiednia. Około 10,4 tys. mieszkańców.

Odcinki autostrady w pobliżu A1 i A2 są najbardziej stromymi odcinkami autostrad w Austrii. Podczas złych warunków atmosferycznych samochody ciężarowe mają obowiązek używania łańcuchów na tych odcinkach.

Reklama