• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A1 - Polska  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Blachownia – miasto w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Blachownia. Położona jest w Obniżeniu Górnej Warty, nad rzeką Stradomką, ok. 15 km na zachód od Częstochowy.Szlak bursztynowy – szlak handlowy między europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W znaczeniu węższym jest to przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn, nasilonych od I wieku n.e.
  Historia budowy[ | edytuj kod]

  XX wiek: pierwsze plany, budowa „gierkówki” i obwodnicy Torunia[ | edytuj kod]

  Odcinek Tuszyn-Piotrków Trybunalski
  Początek odcinka przed Piotrkowem (2009)
  Drogowskaz przed pierwszym węzłem (2009)
  Zjazd na Piotrków Trybunalski (2009)
  Zjazd na ówczesne drogi nr 8 i 12 (2009)
  Drugi węzeł w Piotrkowie (2009)

  Autostrada A1 była przewidywana do realizacji w latach 60. XX wieku jako fragment Transeuropejskiej Autostrady Północ-Południe (TAPP), mającej w zamyśle łączyć Skandynawię z krajami basenu Morza Śródziemnego. W latach 1978–1989 wybudowano pierwszy (17,5 km) jej odcinek: TuszynPiotrków Trybunalski.

  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Mota-Engil Central Europe S.A. – międzynarodowa firma budowlana wchodząca w skład Grupy Mota-Engil. Działa obecnie na terenie Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier. Obszary biznesowe, w jakich funkcjonuje firma to budownictwo drogowe, budownictwo mostowe, budownictwo ogólne, nieruchomości, usługi środowiskowe, kolej, koncesje, kopalnie i prace elektroenergetyczne. Główna siedziba firmy mieści się w Krakowie.

  Dwujezdniowa o przekroju czteropasowym (dwa pasy ruchu w każdą stronę) droga krajowa nr 1 na odcinku Piotrków TrybunalskiCzęstochowa została wybudowana w latach 70. XX wieku po nowym śladzie, omijającym miejscowości, pominięto jednak budowę węzłów.

  Wybudowana w latach 1992–1998 wschodnia obwodnica Torunia – przeprawa mostowo-drogowa przez Wisłę i Drwęcę, jedna jezdnia o dł. 10,7 km, przebudowana razem z dobudową jezdni zachodniej w latach 2008–2011. Po wybudowaniu wschodnia jezdnia autostrady oznaczona jako S10.

  Na wydawanych w latach 90. mapach samochodowych zawierających planowane odcinki autostrad proponowany przebieg A1 w rejonie konurbacji górnośląskiej przedstawiano jako znacznie odmienny od obecnie istniejącego – z Częstochowy arteria miała biec w sąsiedztwie portu lotniczego w Pyrzowicach, na wschód od Wojkowic, krzyżować się z ówczesną drogą nr 4 w Będzinie, biec przez śródmieście Siemianowic Śląskich i Katowic, mając tam węzeł z ówcześnie planowaną A4, następnie odbić w kierunku południowo-zachodnim omijając Mikołów od zachodu i pomiędzy miejscowościami Łaziska Górne a Orzesze oraz zbliżyć się do Rybnika. Dalej w kierunku granicy polsko-czeskiej arteria biegnie obecnym śladem.

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Droga ekspresowa S12 – planowana polska droga ekspresowa Piotrków Tryb. – Dorohusk (granica z Ukrainą) o długości ok. 315 km. Końcowy odcinek trasy od Lublina do granicy z Ukrainą będzie fragmentem trasy europejskiej E373.

  2005–2015: budowa kluczowych odcinków[ | edytuj kod]

  Odcinek Nowe Marzy – Rusocin[ | edytuj kod]

  Punkt poboru opłat w Rusocinie, sierpień 2014

  29 lipca 2005 koncesjonariusz, Gdańsk Transport Company S.A., rozpoczął budowę północnego odcinka autostrady Rusocin – Nowe Marzy o długości 89,5 km. Odcinek ten na całej długości budowany był w przekroju dwujezdniowym, czteropasmowym, z rezerwą na trzeci pas. Oddanie do ruchu całości budowanego odcinka nastąpiło dnia 17 października 2008.

  PBG S.A. – spółka akcyjna, od 15 czerwca 2007 wchodząca w skład indeksu WIG20 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W skład spółki wchodzą podmioty zależne m.in. Hydrobudowa Polska S.A.Konurbacja górnośląska (katowicka, śląska, śląsko-dąbrowska) – konurbacja w południowej Polsce, w województwie śląskim, położona w większości na Wyżynie Śląskiej. W skład konurbacji wchodzą historyczne tereny Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Jaworzna.

  22 grudnia 2007 został otwarty pierwszy, 25-kilometrowy odcinek autostrady w województwie pomorskim pomiędzy węzłem Rusocin (na skrzyżowaniu z obwodnicą Trójmiasta) a węzłem Swarożyn (skrzyżowanie z drogą krajową nr 22 w okolicach Tczewa).

  17 października 2008 otwarto odcinek Swarożyn – Nowe Marzy (w okolicach Grudziądza).

  Odcinek Toruń – Nowe Marzy[ | edytuj kod]

  Most Armii Krajowej w ciągu obwodnicy Torunia przed budową drugiej jezdni

  9 czerwca 2006 GDDKiA ogłosiła przetarg przyspieszony i już 9 sierpnia udzieliła zamówienia firmie Transprojekt Gdański Sp. z o.o. na przygotowanie w ciągu 14 miesięcy dokumentacji dla odcinka Nowe MarzyToruń-Południe (o dł. 62,42 km). Równolegle trwały prace projektowe prowadzone przez wyłonionego wcześniej koncesjonariusza tego odcinka, Gdańsk Transport Company (GTC SA). W styczniu 2007 minister Polaczek zadecydował o unieważnieniu koncesji GTC na budowę tego odcinka, argumentując, że tańsze będzie wybudowanie go przez GDDKiA. GTC odwołało się od tej decyzji i wygrało rozprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.

  Drwęca (niem. Drewenz) – rzeka w północnej Polsce na Pojezierzu Mazurskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, prawy dopływ dolnej Wisły. Długość rzeki wynosi 253 km, a powierzchnia dorzecza 5536 km². Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej (Czarci Jar) na wysokości 191 m n.p.m., płynie na południowy zachód i uchodzi do Wisły na wysokości 36,6 m n.p.m., a jej końcowy odcinek stanowi południowo-wschodnią granicę Torunia. Wyznacza południową granicę ziemi chełmińskiej.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  22 stycznia 2008 Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że rozpocznie negocjacje z GTC. Przedstawiciele GTC poinformowali, że najbardziej prawdopodobna data oddania do użytku tego odcinka to koniec 2011 roku.

  24 sierpnia 2008 ruszyła budowa odcinka Nowe MarzyToruń-Południe (51,72 km nowej autostrady) oraz modernizacja drogi ekspresowej S10 – 10,7 km.

  14 października 2011 oddano odcinek GrudziądzToruń-Południe, o długości 62 km, z zachodnią nitką Mostu Armii Krajowej pod Toruniem oraz mostem pod Grudziądzem.

  Tuszyn – miasto w centralnej Polsce w woj. łódzkim, w pow. łódzkim wschodnim, w gminie Tuszyn, oddalone od południowych granic Łodzi o 15 kilometrów. Położone jest przy tranzytowej drodze DK 1 oraz autostradzie A1. W roku 1880 urodził się tu Aleksander Zwierzyński, prawnik i dziennikarz, wicemarszałek senatu; w 1895, Jankiel Adler, malarz ekspresjonistyczny i surrealistyczny. W miejscowości istnieje straż pożarna, która została założona w 1884 roku.E75 – oznaczenie trasy europejskiej bezpośredniej północ-południe, biegnącej z Vardø w Norwegii przez Finlandię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do miejscowości Sitía na Krecie w Grecji.

  Odcinek Gorzyczki – Sośnica[ | edytuj kod]

  Odcinek Gliwice-Świerklany
  800-metrowa estakada nad stawem Moczury w Knurowie; widok na południe; w prawo odchodzi łącznica do DW921
  Widok A1 w budowie w okolicach Gliwic Bojkowa – na horyzoncie wiadukt w Przyszowicach, kwiecień 2009
  800-metrowa estakada nad stawem Moczury w Knurowie
  Odcinek Świerklany-Gorzyczki
  Most kilka dni przed otwarciem
  Węzeł Świerklany w kierunku Gliwic w kwietniu 2011
  Budowa na odcinku ŚwierklanyGorzyczki w czerwcu 2011

  Październik 2005 – wojewoda śląski podpisał decyzję lokalizacyjną dla całego odcinka autostrady A1 w granicach województwa śląskiego.

  Droga krajowa nr 94 – droga krajowa będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 na odcinku Zgorzelec – Tarnów równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej, jednak według wykazu dróg krajowych opublikowanego na stronie GDDKiA przebieg drogi nr 94 wytyczony został aż do Tarnowa..Drogi krajowe w Polsce – główna sieć dróg kołowych w Polsce, jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego. Obejmuje także autostrady i drogi ekspresowe.

  16 listopada 2007 rozpoczęto budowę odcinka Świerklany – Gorzyczki o dł. 18,4 km. Wykonawcy: konsorcjum Alpine Meyreder Bau GmbH i Alpine Bau Deutschland. W grudniu 2009 kontrakt został zerwany przez GDDKiA z powodu niskiego zaawansowania prac.

  23 grudnia 2009 oddany został otwarty odcinek Gliwice SośnicaBełk (w 2011 węzeł przemianowano na Rybnik). Jego budowa rozpoczęła się 26 marca 2007. 83% kosztów projektu, sięgających prawie 250 mln , pokrył fundusz spójności Unii Europejskiej. Długość tego odcinka wynosi 15,5 km.

  13 sierpnia 2010 GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 na odcinku Świerklany – Gorzyczki. Wybrano firmę Alpine Bau (z prawnego punktu widzenia inny podmiot gospodarczy niż pierwotny wykonawca).

  Bogumin (czes. Bohumín, niem. Oderberg) – położone przy ujściu Olzy do Odry miasto na Śląsku Cieszyńskim w Czechach, w kraju morawsko-śląskim przy granicy z Polską.Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).

  6 września 2010 GDDKiA zerwała kontrakty (podpisane w czerwcu 2010 z w/w konsorcjami) z winy wykonawców.

  1 października 2010 podpisano umowę na wykonanie Odcinka Świerklany – Gorzyczki. Odcinek miał być gotowy na wiosnę 2012, następnie termin przesunięto na lipiec 2012 roku, kolejny termin wyznaczono na sierpień 2013 r. Opóźnienie było związane z problemami przy budowie mostu w Mszanie.

  15 grudnia 2010 oddano odcinek od węzła Bełk (obecnie węzeł Rybnik) do węzła Rowień (ob. Żory), o długości 7,5 km.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Most autostradowy im. Armii Krajowej koło Torunia – most drogowy na Wiśle, w ciągu autostrady A1 i drogi ekspresowej S10 w sąsiedztwie Torunia.

  21 kwietnia 2011 oddano odcinek Żory – Świerklany, o długości 7 km. Pierwotny plan zakładał, że cały odcinek Rybnik (d. Bełk) – Świerklany zostanie oddany do użytku w listopadzie 2010 roku; powódź pokrzyżowała plany drogowców, gdyż plac budowy został zalany i na jego części nie można było prowadzić robót objętych kontraktem.

  Droga krajowa nr 8 – droga krajowa o długości 815 km prowadząca przez Polskę od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E67 oraz fragment trasy Via Baltica. Przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Jest najdłuższą drogą krajową w Polsce.Most autostradowy pod Grudziądzem – most drogowy przez rzekę Wisłę w ciągu autostrady A1, w okolicach Grudziądza (na południe od miasta). Jest to najdłuższy most w Polsce.

  30 listopada 2012 oddano do użytku fragment Mszana – granica z Czechami w Gorzyczkach, o długości 11,1 km.(z jednoczesnym poprowadzeniem objazdów mostu w Mszanie drogami wojewódzkimi oraz dla samochodów ciężarowych drogą krajową nr 78 przez Wodzisław Śląski do Bogumina.).

  W maju 2013 roku firma Alpine Bau wycofała się z budowy mostu w Mszanie. Do dokończenia budowy wybrano firmę Intercor.

  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Obwodnica Łodzi – kompleks autostrad (A1, A2) oraz dróg ekspresowych (S8, S14) wokół Łodzi, które w całości utworzą obwodnicę tego miasta jak również miast i powiatów sąsiadujących z Łodzią czyli: Zgierza, Pabianic i Rzgowa.

  23 maja 2014 oddano do użytku fragment Świerklany – Mszana, o długości 7,2 km kończąc w ten sposób cały odcinek Gliwice – granica z Czechami. Formalna data zakończenia tej inwestycji to 17 lipca, jednakże dalsze prace wykonywane będą przy odbywającym się ruchu.

  Odcinek Sośnica – Pyrzowice[ | edytuj kod]

  Węzeł autostradowy Gliwice Sośnica (skrzyżowanie A1 z A4), październik 2010; widok na północ

  Na marzec 2009 zaplanowano wydanie pozwolenia na budowę kolejnego odcinka autostrady A1 z Gliwice Wschód do Piekar Śląskich oraz z Piekar do Pyrzowic. Ukończenie odcinków przewidziano na koniec 2011 roku.

  Gorzyczki – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Gorzyce, przy granicy z Czechami. Historia miejscowości ściśle wiąże się z dziejami odległego o około 10 km Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej. Gorzyczki są dość dużą wsią i liczą obecnie około 2000 mieszkańców.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  27 lipca 2009 konsorcjum firm Budimex Dromex i Mostostal Warszawa podpisało umowę na zbudowanie ponad 16,1 km odcinka autostrady A1 między Pyrzowicami a Piekarami Śląskimi. Wykonanie robót zaplanowano do marca 2012 r., a koszt na blisko 1 mld 830 mln zł.

  23 grudnia 2009 roku oddany został do użytku węzeł autostradowy Gliwice Sośnica budowany przez spółkę J&P Avax z Grecji. Jednak całość robót związanych z budową węzła została zakończona w lipcu 2010 roku. Umowę na przebudowę węzła podpisano 30 maja 2008.

  30 września 2011 oddano odcinek Maciejów (węzeł Gliwice Wschód) – Gliwice Sośnica, o długości 6,017 km. Umowę na budowę tego odcinka podpisano 9 marca 2009. Wykonawcą było konsorcjum firm ze spółką Polimex-Mostostal na czele. Koszt budowy wyniósł 1,1 mld zł.

  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.Polityka regionalna Unii Europejskiej (ang. Common Regional Policy) – polityka, której głównym celem jest zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej w Unii Europejskiej (UE). Poprzez pomoc słabiej rozwiniętym regionom i sektorom gospodarek państw członkowskich dąży się do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju i w poziomie życia w regionach UE.

  22 grudnia 2011 oddano odcinek Zabrze Północ – Gliwice Wschód, o długości 8,06 km.

  29 maja 2012 firma Budimex uzyskała pozwolenie na użytkowanie 16-kilometrowego odcinka PyrzowicePiekary Śląskie. Odcinek Piekary Śląskie – Zabrze Północ zostanie dopuszczony do ruchu na początku czerwca, a wszelkie prace wykończeniowe tego odcinka zakończą się we wrześniu 2012 roku. 1 czerwca 2012 roku odcinek ten został otwarty.

  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  1 czerwca 2012 – oddano odcinek Pyrzowice – Zabrze Północ, o długości 28 km.

  17 października 2012 oddano z opóźnieniem węzeł Bytom, znajdujący się na odcinku Pyrzowice – Zabrze Północ.

  Koszt realizacji odcinka Sośnica – Pyrzowice wyniósł 5 mld 859 mln zł, w tym dofinansowanie z UE 4 mld 652 mln zł.

  Odcinek Stryków – Toruń[ | edytuj kod]

  Węzeł Łódź-Północ (wrzesień 2012); widok w stronę Gdańska

  22 grudnia 2008 otwarto jedną 3-kilometrową jezdnię na obwodnicy Strykowa (tymczasowy węzeł Stryków Płn. – Łódź Północ/Stryków I).

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Droga krajowa nr 72 – droga krajowa o długości ok. 170 km, leżąca na obszarze województw wielkopolskiego i łódzkiego.

  17 czerwca 2010 GDDKiA podpisała umowę z dwoma konsorcjami: PBG SA i SRB Civil Engineering Limited na wykonanie odcinka Toruń-Południe – Kowal o długości 64 km w rozbiciu na dwa etapy: Toruń-Południe – Włocławek-Północ oraz Włocławek-Północ – Kowal z terminem realizacji do września 2012.

  13 listopada 2012 oddano do użytku fragment Kowal – Łódź Północ, którego budowę podzielono na następujące odcinki: Kowal – Kutno-Północ (29,8 km), Kutno-Północ – Kutno-Wschód (15,2 km), Kutno-Wschód – Piątek (9 km) i Piątek – Łódź-Północ (21 km).

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Nowe Marzy (IPA: [ˈmar.zy]) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Dragacz. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  3 kwietnia 2013 r. podpisano umowy z nowym wykonawcą, konsorcjum firm Salini, Impreglio i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A na budowę odcinka Toruń Płd. – Kowal, który miał 12 miesięcy na wykonanie prac. 21 grudnia oddano do użytku 44 km odcinka od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Zachód.

  Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce stanowią część sieci dróg krajowych. Klasy autostrady i drogi ekspresowej przeznaczone są dla najważniejszych dróg krajowych obsługujących ważne relacje międzyregionalne i międzynarodowe. Obecnie (3 listopada 2013) oddanych do użytku jest 1426 km autostrad oraz 1243,05 km dróg ekspresowych.Południk geograficzny – linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny, o długości ok. 20 tys. km, wyznaczająca kierunek północ-południe i przecinająca prostopadle równik. Południkiem miejscowym (danego punktu Ziemi) jest południk przechodzący przez dane miejsce. Żaden z południków nie jest szczególnie wyróżniony. Za południk początkowy (zerowy) przyjęto w 1884 roku południk przechodzący przez obserwatorium w Greenwich. Płaszczyzna południka 0° i 180° dzieli kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią.

  30 kwietnia 2014 r. oddano do użytku 20 km odcinka Włocławek Północ – Kowal. Od tej pory autostradą A1 można jechać jednym ciągiem z Łodzi do Gdańska. 30 kwietnia otwarto odcinka Włocławek Zachód – Kowal o długości 19,5 km.

  Odcinek Tuszyn – Stryków[ | edytuj kod]

   Zapoznaj się również z: Obwodnica Łodzi.
  Budowa autostrady A1 w pobliżu węzła „Brzeziny” (skrzyżowanie z DK 72) we wrześniu 2015 r.

  W maju 2010 – spośród 11 ofert – wybrano ofertę konsorcjum Polimex-Mostostal w (odc. Łódź Północ – Tuszyn) wysokości 1,15 mld złotych.

  Wodzisław Śląski (niem. Loslau, cz. Vladislav, łac. Vladislavia) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim w pobliżu granicy z Czechami, ośrodek administracyjny powiatu wodzisławskiego. Położone geograficznie na Płaskowyżu Rybnickim (będącym częścią Wyżyny Śląskiej), nad rzeką Lesznicą, historycznie zaś na Górnym Śląsku.Mikołów (śl. Mikołůw, niem. Nikolai / Nicolai, czes. i słow.: Mikulov) – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest siedzibą powiatu mikołowskiego. Graniczy bezpośrednio ze stolicą województwa - Katowicami oraz Łaziskami Górnymi, Ornontowicami, Orzeszem, Paniówkami, Rudą Śląską, Tychami, Wyrami. Patronem miasta jest święty Wojciech.

  22 grudnia 2010 podpisano umowy ze zwycięzcą przetargu na odcinek węzeł Łódź Północ – węzeł Tuszyn; termin realizacji inwestycji planowany był na 32 miesiące – do III kw. 2014 r.

  W kwietniu 2013 konsorcjum Polimex-Mostostal rozpoczęło prace budowlane na odcinku Łódź Północ – węzeł Tuszyn; potwierdzono wstępny termin zakończenia na sierpień 2014 r.

  W styczniu 2014 r, GDDKiA poinformowała, że Polimex nie dokończy budowy odcinka węzeł Łódź Północ – węzeł Tuszyn oraz że wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na nowych wykonawców. W lutym tegoż ogłoszono trzy przetargi na dokończenie odcinka węzeł Łódź Północ – węzeł Tuszyn w rezultacie zostaną podpisane trzy umowy na dokończenie budowy, o długości 14,15 km, 10,01 km oraz 13,13 km.

  Partnerstwo publiczno-prywatne, w skrócie PPP (ang. public-private partnership) – współpraca pomiędzy jednostkami administracji publicznej i samorządowej (administracji publicznej) a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych. Partnerstwo obejmować może takie dziedziny jak np. budownictwo mieszkań na wynajem, centra sportowo-rekreacyjne, parkingi, szkoły, siedziby władz publicznych czy gospodarka komunalna, ale również budowa dróg i autostrad, portów czy lotnisk.Jezdnia – część drogi kołowej przeznaczonej dla ruchu pojazdów. Może składać się z jednego lub kilku pasów ruchu. Częścią jezdni nie są wydzielone torowiska.

  W sierpniu przetargi na budowę odcinka węzeł Łódź Północ – węzeł Tuszyn wygrały Mota-Engil oraz konsorcjum Strabagu i Budimeksu. Umowy podpisano: 30 września (na wykonanie odc.3), 3 października 2014 (na odc.1) oraz 6 października (na odc.2). Na wykonanie każdego z przedstawionych odcinków wykonawcy mieli 22 miesiące (wliczając okresy zimowe), tj. do lata 2016 r.

  Bojków (dawniej Szynwałd, śl. Szywołd, Šywoud, niem. Schönwald, wcześniej Scuenevalde, dialekt szynwaldzki Schewaud) - dzielnica miasta Gliwice od 1975 roku. W latach 1945-1954 siedziba gminy Bojków.Mostostal Warszawa S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Warszawie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wykonuje prace z zakresu budownictwa ogólnego, przemysłowego, inżynierskiego, drogowego i ekologicznego.

  Oddany do użytku 1 lipca 2016 roku.

  Odcinek | edytuj kod]

  TuszynPyrzowice. Długość odcinka: 121 km. (Podzielone na dwa etapy: Tuszyn – Częstochowa – 64 km, Częstochowa – Pyrzowice – 57 km).

 • 9 września 2006 ukazała się wiadomość, że GDDKiA planuje wybudowanie 180-kilometrowego odcinka A1 Stryków – Pyrzowice w programie partnerstwa publiczno-prywatnego (niekoncesyjnego). W tym modelu państwo wnosi do spółek grunt, a prywatne firmy-partnerzy inwestycji (wyłonieni do listopada 2006) – pieniądze na inwestycję, którą również realizują. W ocenie ekspertów, prace przy budowie tego odcinka miałyby jednak nie zacząć się wcześniej niż wiosną 2009.
 • GDDKiA poinformowała, że odcinek A1 Stryków – Częstochowa – Pyrzowice ma powstać w systemie koncesyjnym. Oznacza to, że przejazd fragmentem przebudowanej na autostradę drogi nr 1 ma być płatny.
 • 22 stycznia 2009 GDDKiA podpisało umowę ze spółką Autostrada Południe S.A. na wykonanie 180 km odcinka Stryków – Pyrzowice. W harmonogramie realizacji założono zakończenie robót do 31 maja 2012 na odcinkach Stryków – Tuszyn oraz Tuszyn – Częstochowa. Natomiast na odcinku Częstochowa – Pyrzowice wykonawca otrzymał 60 miesięcy na ukończenie robót, a więc ten odcinek przeznaczono do otwarcia około roku 2014, o ile wykonawca nie ukończy go wcześniej z własnej inicjatywy. Całkowity koszt zaplanowano na poziomie ok. 7,5 mld zł (41,6 mln za kilometr).
 • Z powodów finansowych 23 stycznia 2010 prawa konsorcjum APSA do budowy i późniejszej eksploatacji odcinka wygasły. Odcinek ma być budowany we własnym zakresie przez GDDKiA. Ze względu na konieczność poprawy projektów wykonanych przez Autostradę Południe budowa zostanie opóźniona.
 • 22 lutego 2011 – Podpisanie umowy na zaprojektowanie 42,8 km autostrady A1 na odcinku granica województwa łódzkiego i śląskiego – węzeł Zawodzie (z węzłem). Umowa opiewa na 7,17 mln zł, termin ukończenia to koniec kwietnia 2012. Wykonawcą jest firma Tebodin Poland Sp. z o.o.
 • 22 lutego 2011 – Podpisanie umowy na zaprojektowanie 31,9 km autostrady A1 na odcinku węzeł Zawodzie (bez węzła) – węzeł Pyrzowice (bez węzła). Umowa opiewa na 7,08 mln zł, termin ukończenia to koniec kwietnia 2012. Wykonawcą jest firma Mosty Katowice Sp. z o.o.
 • 24 lutego 2011 – Podpisanie umowy na zaprojektowanie 63,8 km autostrady A1 na odcinku Tuszyn – granica województwa łódzkiego i śląskiego. Umowa opiewa na 11,64 mln zł, termin ukończenia to koniec kwietnia 2012. Wykonawcą jest konsorcjum składające się z firm: TRAKT (Polska), Sener (Polska), Sener Ingenieria Y Sistemas S.A. (Hiszpania).
 • 28 czerwca 2017 - planowana data ogłoszenia przetargu na budowę odcinka Tuszyn-Częstochowa. Inwestycja ma być finansowana ze środków Polityki Spójności Unii Europejskiej oraz Krajowego Funduszu Drogowego. Koszt 80-kilometrowego odcinka jest szacowany na 3 mld 600 mln zł. Odcinek między Piotrkowem Trybunalskim (węzeł z S12) a węzłem Częstochowa Północ miał być zbudowany w oparciu o formułę drogowej spółki specjalnego przeznaczenia (dssp).
 • Od 2015: budowa autostrady z Pyrzowic do Piotrkowa Trybunalskiego[ | edytuj kod]

  Odcinek Pyrzowice – Częstochowa[ | edytuj kod]

  26 sierpnia 2015 – podpisanie umowy na budowę autostrady A1 na odcinku pomiędzy węzłami Woźniki (bez węzła) a Pyrzowice (bez węzła) (odcinek I). Wartość inwestycji wynosi 609,5 mln zł. Termin realizacji odcinka wynosi 30 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca), planowane zakończenie budowy – listopad 2018 r.

  Rusocin (niem. Russotschin) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Pruszcz Gdański, którą zamieszkuje ok. 1000 osób.Stryków – miasto w woj. łódzkim, w powiecie zgierskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stryków. Był miastem szlacheckim.

  31 sierpnia 2015 – podpisanie umowy na projekt i budowę autostrady A1 na odcinku pomiędzy węzłami Częstochowa Blachownia (bez węzła) a Częstochowa Południe (z węzłem) (odcinek G). Wartość inwestycji wynosi 219,38 mln zł. Termin realizacji odcinka wynosi 33 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca na etapie budowy – podczas projektowania są one włączone), planowane zakończenie budowy – listopad 2018 r.

  Autostrada Południe S.A. (APSA) – konsorcjum firm Cintra Concessiones (90%), Budimexu (5%) i, będącego jego inwestorem, firmy Ferrovial-Agroman (5%) wpisane do KRS 18 lipca 2001.Droga krajowa nr 91 – droga krajowa łącząca Gdańsk z Toruniem, Kowal z Łodzią oraz Głuchów z Częstochową. Przebiega przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Przed wybudowaniem autostrady A1 oznaczona numerem 1 i stąd przez kierowców bywa nazywana starą jedynką.

  12 października 2015 – podpisanie umowy na projekt i budowę autostrady A1 na odcinku pomiędzy węzłami Częstochowa Północ (z węzłem) a Częstochowa Blachownia (z węzłem) (odcinek F). Wartość inwestycji wynosi 703,28 mln zł. Termin realizacji odcinka wynosi 33 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca na etapie budowy – podczas projektowania są one włączone).

  Droga krajowa nr 22 – droga krajowa o długości około 460 km prowadząca od przejścia granicznego polsko-rosyjskiego w Grzechotkach do granicy z Niemcami w Kostrzynie. Przebiega przez województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i lubuskie.Piekary Śląskie (niem. Deutsch Piekar, śląs. Pjekary Ślůnske) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

  4 marca 2016 – podpisanie umowy na budowę autostrady A1 na odcinku pomiędzy węzłami Częstochowa Południe (bez węzła) a Woźniki (z węzłem) (odcinek H). Wartość inwestycji wynosi 574,4 mln zł. Termin realizacji odcinka wynosi 30 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca), planowane zakończenie budowy – czerwiec 2019 r.

  Droga krajowa nr 1 – droga krajowa o długości 438 km łącząca północ Polski (Gdańsk) z południem (Cieszyn). Jest jedną z głównych tras w Polsce o przebiegu południkowym. Stanowi polską część międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 Helsinki – Gdańsk – Łódź – Budapeszt – Ateny. Biegnie przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Na północy rozpoczyna się w miejscowości Rusocin na węźle z drogą ekspresową S6 a kończy na granicy z Czechami w Cieszynie. Wraz z oddawaniem kolejnych odcinków autostrady A1, przejmują one oznaczenie drogi krajowej nr 1, natomiast równoległe odcinki starej jedynki oznaczane są jako droga krajowa nr 91. Docelowo cały ślad drogi krajowej nr 1 ma biec po autostradzie A1.Bełk (niem. Belk) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Czerwionka-Leszczyny. W latach 1945-54 i 1973-77 siedziba gminy Bełk.

  29 kwietnia 2019 – GDDKiA odstępuje od umowy na projekt i budowę odcinka Częstochowa Północ – Częstochowa Blachownia (odcinek F). Powodem odstąpienia jest prowadzenie, przez Generalnego Wykonawcę Salini Polska, kontraktów niezgodnie z zawartymi umowami, niewypełnianie zapisów dotyczących realizacji kontraktu w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nieregulowanie płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

  Droga ekspresowa S1 – budowana polska droga ekspresowa o łącznej długości ok. 130 km, położona na obszarze województwa śląskiego i częściowo małopolskiego. Zgodnie z planami łączy Pyrzowice (A1) z granicą z Czechami w Cieszynie-Boguszowicach oraz czeską drogą ekspresową R48. Część trasy stanowi wschodnia obwodnica GOP.Żory (czes. Žory, niem. Sohrau) – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, historycznie na Górnym Śląsku.

  24 lipca 2019 – podpisanie umowy z konsorcjum firm STRABAG Infrastruktura Południe z Wrocławia, BUDIMEX z Warszawy oraz BUDPOL z Częstochowy na "Kontynuację robót związanych z budową autostrady A1 na odcinku węzeł Rząsawa – węzeł Blachownia w zakresie robót zabezpieczających”. Wartość umowy to 434,401 mln zł. Wykonawcy mają czas na wykonanie prac zabezpieczających do 15 listopada 2019 r. Jednocześnie GDDKiA przygotowuje postępowanie przetargowe na dokończenie prac na tym odcinku A1. To zamówienie będzie obejmowało wykonanie zakresu niezbędnego do uzyskania decyzji na użytkowanie obiektu budowlanego, warunkującej udostępnienie tego odcinka autostrady.

  Droga krajowa nr 78 – droga krajowa o długości ok. 230 km prowadząca z Chałupek do Chmielnika, przebiega przez województwa: śląskie i świętokrzyskie. Droga ta stanowi alternatywę dla podróżujących z i w kierunku Czech, Austrii czy Włoch. Obecnie stanowi też łącznik pomiędzy polskimi autostradami A4 w Gliwicach i A1 w Świerklanach a czeską autostradą D1 w Boguminie. Ponadto od listopada 2012 drogą przebiega objazd dla samochodów ciężarowych w związku z przedłużającą się budową mostu na autostradzie A1 w Mszanie. Wkrótce ta trasa będzie bezpłatną alternatywą dla odcinka autostrady A1 Sośnica-Gorzyczki. Trasa ta łączy również południową część Górnego Śląska z portem lotniczym Katowice w Pyrzowicach.Polimex Mostostal Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo budowlane, generalny wykonawca w zakresie budownictwa przemysłowego, ogólnego i mieszkaniowego. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach indeksu mWIG40.

  2 sierpnia 2019 – oddanie do użytku odcinków H oraz I. Do czasu zakończenia budowy obwodnicy Częstochowy pojazdy ciężarowe o masie powyżej 12 ton nie mogą na węźle Częstochowa Południe kierować się w stronę miasta i drogi krajowej nr 1; wyznaczono objazd w ciągu drogi ekspresowej S1 do węzła Podwarpie z drogami nr 1 i 86.

  ) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Świerklany – wieś w Polsce położona na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Świerklany.

  23 grudnia 2019 – udostępnienie dla ruchu ciągu głównego obwodnicy Częstochowy (ukończonego odcinka F: Częstochowa Północ – Częstochowa Blachownia na zasadzie przejezdności oraz ukończonego wcześniej odcinka G: Częstochowa Blachownia – Częstochowa Południe, który nie mógł być eksploatowany ze względu na brak węzła, który mógłby obsłużyć jego ruch). Prace na odcinku F wciąż trwają i zakończą się najwcześniej w II kwartale 2020 roku, więc obowiązują tymczasowe ograniczenia ruchu do 80 km/h. 15 lutego 2020 roku udostępniono kierowcom węzeł Częstochowa Jasna Góra na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 43. 10 czerwca 2020 udostępniono węzeł Częstochowa Blachownia.

  Będzin (niem. Bendzin, ros. Бендзин) – miasto powiatowe położone w południowej Polsce, w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Czarną Przemszą, na Wyżynie Śląskiej, we wschodniej części województwa śląskiego, na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i konurbacji katowickiej.Autostrada D1 (czes. dálnice D1) także Brněnská dálnice (autostrada brneńska) – najdłuższa czeska autostrada (347 km), która łączy pośrednio Pragę przez Brno i Ostrawę z polską autostradą A1 w Gorzyczkach koło Wodzisławia Śląskiego(między Vyškovem a Lipníkiem nad Bečvou poprzez drogi ekspresowe R46 i R35). Ukończenie budowy całej autostrady jest planowane na rok 2015 .

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Droga krajowa nr 1
 • Droga krajowa nr 91
 • Droga ekspresowa S1
 • Gierkówka
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Węzeł o niepełnych relacjach – zobacz schemat węzła.
  2. Dawniej w ciągu drogi krajowej nr 12.
  3. Na odcinku Częstochowa Południe – Pyrzowice funkcjonuje tzw. oznakowanie eksperymentalne, zawierające m.in. numerację węzłów. „W” w tym przypadku oznacza nr węzła.
  4. Vide Stowarzyszenie Miast Autostrady Bursztynowej. Przebieg autostrady jest w dużej części analogiczny do przebiegu szlaku bursztynowego.
  Droga krajowa nr 43 – droga krajowa przebiegająca przez województwa: łódzkie, opolskie i śląskie o długości 75,5 km. Łączy Wieluń z Częstochową. Droga ma wspólny odcinek z drogą nr 42 pomiędzy Rudnikami a Jaworznem o długości ok. 4 km oraz krótki wspólny odcinek z drogą nr 46 w Częstochowie.Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Woźniki (niem. Woischnik) – miasto w woj. śląskim, w powiecie lublinieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Woźniki.
  Droga ekspresowa S10 – budowana polska droga ekspresowa Szczecin – Płońsk. Połączy zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście z aglomeracją warszawską.
  Gdańsk Transport Company — spółka specjalnego przeznaczenia, która została powołana do życia w 1996 roku wyłącznie na potrzeby realizacji północnego odcinka autostrady A1 w pólnocnej Polsce.
  Pyrzowice – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Ożarowice. We wsi ulokowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.
  Łaziska Górne (śl. Gůrne Łaźiska, niem. Ober Lazisk, łac. Lazyska Superiori, czes. hist. Horní Lazyska) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie mikołowskim, w południowej części Wyżyny Katowickiej oraz na południowym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
  Projekt budowlany - jest to opracowanie niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę planowanej inwestycji budowlanej będące podstawą do jej realizacji.
  Express Bydgoski - codzienna gazeta (wychodzi we wszystkie dni tygodnia oprócz niedziel) dla Bydgoszczy i okolic, z redakcją główną i drukiem w Bydgoszczy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.104 sek.