Autostrada A1 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

Autostrada A1 (niem. Bundesautobahn 1 (BAB 1) także Autobahn 1 (A1)) – autostrada w Niemczech prowadząca od Heiligenhafen nad Morzem Bałtyckim do Saarbrücken, o planowanej długości 774 km.

Autostrada A28 (skrót od Autobahn 28), inaczej BAB 28 – Bundesautobahn 28. To niemiecka autostrada nr 28, przebiegająca w kierunku wschód - zachód przez Dolną Saksonię, między Leer (Ostfriesland) a Delmenhorst. W ostatnim z trzech odcinków trasy buduje się łącznik między A28 od nowego węzła Dreieck Delmenhorst do ukończonego właśnie Dreieck Stuhr przy autostradzie A1 (przekazanie całego odcinka - koniec 2009). Cały odcinek prowadzić będzie w sieci tras europejskich jako E22. W przypadku wybudowania i oddania do ruchu autostrady A22, E22 zostanie tam przeniesiona.Bonn, Bundesstadt Bonn – miasto federalne, miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, po obu stronach rzeki Ren. Bonn leży ok. 30 km na południe od Kolonii. Liczy 324 899 mieszkańców (2010). W połowie drogi do Kolonii leży port lotniczy Köln/Bonn. Historia miasta liczy ponad 2 000 lat i sięga do czasów germańskich i rzymskich osad. Od 1597 do 1794 Bonn było rezydencją książąt kolońskich, a w 1770 r. przyszedł tu na świat Ludwig van Beethoven.

Od Lubeki (Lübeck) do Zagłębia Ruhry nazywana trasą Hanzy (Hansalinie). Odcinek między Hamburgiem a Heiligenhafen i jego przedłużenie do Puttgarden na wyspie Fehmarn (droga krajowa 207) jest określana trasą przelotu ptaków (Vogelfluglinie). Od skrzyżowania autostrad Köln-West do węzła autostradowego Vulkaneifel określana jako autostrada Eifel (Eifelautobahn) – od nazwy pasma górskiego Eifel, rozciągającego się od Akwizgranu na północy do Trewiru na południu.

Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Barsbüttel (dolnoniem. Barsbüddel) – gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn w powiecie Stormarn. Liczy ok. 12 375 mieszkańców (31 grudnia 2008).

Planowanie i historia budowy[ | edytuj kod]

Węzeł Kamen
Na górze do końca przebudowy w 2008, na dole po przebudowie (od 2008)
A1 w Hamburgu

Już w końcu lat dwudziestych XX wieku rządy Partii Centrum Republiki Weimarskiej rozpoczęły planowania tras szybkiego ruchu, które spełniałyby następujące warunki: kilkupasmowe w obu kierunkach, pozbawione skrzyżowań i sygnalizacji świetlnej. Pierwsze prace nad trasą szybkiego ruchu w Niemczech rozpoczęły się w 1913 roku. Wybuch I wojny światowej spowodował przerwanie prac i dopiero w 1921 roku pierwszy i obecnie najstarszy w Europie odcinek został oddany do ruchu (AVUS w Berlinie). Tuż przed II wojną światową rozpoczęto budowę autostrady na obszarze gór Eifel, jednak do ruchu zdołano oddać jedynie krótki odcinek w obszarze Hasborn i prace budowlane zostały wstrzymane wskutek wybuchu wojny. W czasach narodowego socjalizmu plany rozbudowy sieci tras szybkiego ruchu były mocno forsowane przez członków partii. W końcu teraz były one już własnością Rzeszy Niemieckiej i to do niej należą początkowe i najstarsze odcinki dzisiejszych A1 i A2 w Niemczech (Reichsautobahnen).

Zimna wojna – trwający w latach 1947-1991 stan napięcia oraz rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy ZSRR i państwami satelitarnymi ZSRR skupionymi od 1955 w Układzie Warszawskim a także państwami pozaeuropejskimi pod hegemonią ZSRR (określanych jako blok komunistyczny, lub wschodni), a państwami niekomunistycznymi skupionymi od 1949 w NATO i paralelnych blokach obronnych (SEATO, CENTO) - pod politycznym przywództwem Stanów Zjednoczonych (określanych jako blok zachodni). Zimnej wojnie towarzyszył wyścig zbrojeń obu bloków militarnych wywołany polityką ZSRR dążącego do rozszerzania zasięgu jego światowej ekspansji terytorialnej i narzucania siłą ustroju komunistycznego i kontrakcją USA i jego sojuszników w tej sprawie.Kelberg – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Vulkaneifel, siedziba gminy związkowej Kelberg.

Najstarsze odcinki autostrady A1 (w nawiasach rok oddania do użytku):

 • Bremen – Hamburg (25 lipca 1936 roku)
 • Hamburg – Lübeck (13 maja 1937 roku)
 • LeverkusenRemscheid (Lennep) (1 maja 1940 roku)
 • Odcinek od Bremen–Burglesum (obecnie A27) do Hamburg-Veddel (obecnie A255) miał znaczenie strategiczne – łączył porty położone nad Morzem Północnym. W 1962 roku oddano do użytku południową obwodnicę Hamburga. Jej budowa wymagała jednak mostu, który przecinałby Łabę w jej północnym biegu. W tym celu wybudowano nowoczesny (jak na tamte czasy) most na ukośnie rozpiętych linach dźwigara środkowego. Obwodnica połączyła w ten sposób obydwa najstarsze odcinki autostrady A1: Hamburg – Lübeck z Bremen – Hamburg. „Trasa Hanzy” od Bremer Kreuz aż po Kamener Kreuz (w Zagłębiu Ruhry) została oddana do ruchu w 1969 roku (w 2006 roku Kamener Kreuz gruntownie przebudowano).

  Puttgarden - dzielnica miasta Fehmarn w Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein. Jest bardzo ważnym punktem na trasie Hamburg-Kopenhaga. Leży na północnym krańcu wyspy Fehmarn.Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.

  Autostrada A1 krzyżuje się z A2 na pn. wschód od Dortmundu w miejscowości Kamen (Kamener Kreuz). To skrzyżowanie autostrad (w postaci koniczynki) zostało zaprojektowane i wybudowane w końcu lat trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsze skrzyżowanie tego typu zostało zbudowane i oddane do ruchu w 1936 roku w Lipsku (skrzyżowanie autostrad A9 i A14 – Schkeuditzer Kreuz).

  Niemieckie autostrady (niem. Bundesautobahn, l.mn. Bundesautobahnen lub BAB) są oznaczane literą A wraz z liczbą. Autostrady w Niemczech o numerach nieparzystych biegną zwykle w kierunku południe-północ. Autostrady o numerach parzystych mają przebieg wschód-zachód (tak jak w Polsce drogi krajowe). Główne trasy (także o znaczeniu międzynarodowych) mają numery od 1 do 9 (np. A 1). Autostrady o numerach dwucyfrowych mają głównie znaczenie regionalne, a trzycyfrowe – regionalne lub lokalne (np. obwodnice miast). Autostrady o oznaczeniach dwu- lub trzycyfrowych są pogrupowane w ten sposób, że pierwsza cyfra oznaczenia wskazuje przybliżone położenie drogi. Np. A 10 – A 19 – okolice Berlina, A 20 – Meklemburgia-Pomorze Przednie, północ kraju, A 241 – okolice Schwerina (również Meklemburgia-Pomorze Przednie). W 2011 roku łączna długość autostrad wynosiła w Niemczech 12 800 km. Większość niemieckich autostrad nie ma ograniczeń prędkości, jednak zalecana prędkość wynosi 130 kilometrów na godzinę.Węzeł autostradowy Kamen (niem. Autobahnkreuz Kamen, Kamener Kreuz, AK Kamen) – węzeł autostradowy na skrzyżowaniu głównych autostrad A1 i A2 (Warschauer Allee) w okolicy miejscowości Kamen. Węzeł jest drugim najstarszym w Niemczech węzłem w kształcie koniczynki, tuż po węźle Schkeuditzer Kreuz. W latach 2006-2009 węzeł przebudowano. Po zakończeniu prac zmianie uległ przebieg łącznicy relacji Berlin – Köln.

  Pozostałościami po czasach zimnej wojny są drogowe nisze wybuchowe (Sprengschächte) pod autostradą w okolicach Lubeki (specjalne zagłębienia, w których można byłoby umieścić ładunki wybuchowe i na wypadek działań wojennych zniszczyć część autostrady, uniemożliwiając przejazd wojskom Układu Warszawskiego).

  Niemiecka autostrada A2 (niem. Bundesautobahn 2, BAB 2, Autobahn 2), nazywana również Aleją Warszawską (Warschauer Allee), przecina północne Niemcy na osi wschód-zachód, łącząc Berlin z Zagłębiem Ruhry.Autostrada A14 (skrót od Autobahn 14), inaczej BAB 14 – Bundesautobahn 14. To niemiecka autostrada nr 14, prowadząca od węzła Dreieck Nossen przy A4 przez Lipsk (Leipzig), dalej do Halle aż do autostrady A2 w punkcie Kreuz Magdeburg, jak i na krótszym odcinku od węzła Dreieck Schwerin przy A24 do Wismaru (ok. 60 km). Planowane jest połączenie obu odcinków, co ma nastąpić około 2015.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) – zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone jest nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4435 km², zaludnienie: 5 172 745 mieszkańców (stan na: 31.12.2009), gęstość zaludnienia: 1166,3 os./km².
  Stuhr - gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w północnych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Diepholz, w pobliżu Bremy. Liczy ok. 33,2 tys. mieszkańców.
  Niemiecka autostrada A60 (niem. Bundesautobahn 60, BAB 60, Autobahn 60) przebiega z zachodu na wschód, w części pierwszej od granicy z Belgią koło Steinebrück do skrzyżowania z autostradą A1 na węźle Wittlich w części drugiej od skrzyżowania z autostradą A61 na węźle Nahetal w Nadrenii-Palatynacie do skrzyżowania z autostradą A67 na węźle Rüsselsheimer Dreieck w Hesji.
  Heiligenhafen (pol. hist. Świętowiec) – miasto w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein. W 2008 r. liczyło 9 275 mieszkańców.
  E47 - oznaczenie europejskiej trasy łącznikowej (kategorii B), biegnącej przez zachodnio-południową Szwecję, Danię i Niemcy. Długość trasy wynosi 201 km.
  Daun – powiatowe miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Vulkaneifel oraz gminy związkowej Daun. Miasto ze źródłami i rozlewnią wody mineralnej.

  Reklama