• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Autostrada A1 - Holandia

  Przeczytaj także...
  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Oldenzaal - miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel. Według danych na dzień 2012 liczy 32 600 mieszkańców.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  A1

  Autostrada A1 (nl. Rijksweg 1) – holenderska autostrada A1 łącząca Amsterdam (okolice węzła Watergraafsmeer) z granicą holendersko-niemiecką niedaleko miejscowości Oldenzaal Holandia i Bad Bentheim Niemcy oraz niemiecką autostradą A30. A1 przebiega przez cztery holenderskie prowincje: Holandia Północna, Utrecht, Gelderland i Overijssel.

  Geldria (niderl. Gelderland, Provincie Gelderland) – największa prowincja Holandii położona pomiędzy rzekami IJssel, Moza i Ren.Sieć autostrad w Holandii (holenderski autosnelweg) należy do najgęstszych w Europie i na świecie, wynosi 57,5 km/1000 km². Ich łączna długość szacowana jest na 2360 km.

  Trasy europejskie[ | edytuj kod]

  Przebieg autostrady A1 stanowi fragment tras europejskich E30 oraz E231.

  Bad Bentheim - miasto uzdrowiskowe położone w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Grafschaft Bentheim. Dnia 31 grudnia 2008 roku liczyło 15 682 mieszkańców.Autostrada A30 (skrót z niem. Autobahn 30), inaczej BAB 30 – Bundesautobahn 30. To niemiecka autostrada nr 30 przebiegająca z zachodu na wschód, począwszy od holenderskiej granicy, gdzie łączy się z holenderską autostradą A1. A30 jest częścią ważnego połączenia drogowego na trasie Berlin – Amsterdam. Jest także ważnym połączeniem z Hanoweru do Osnabrück, Münster i Holandii.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Na podstawie danych Rijkswaterstaat; stan aktualny na 2014 rok.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.autosnelwegen.nl/asw/dos/frames.html?/asw/dos/dosA1.htm
 • Holandia Północna (nid. Noord-Holland) – prowincja Holandii ze stolicą w Haarlem. Jej hymnem jest Ik houd van het groen in je wei.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.926 sek.