Autostrada A19 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

Autostrada A19 (niem. Bundesautobahn 19 (BAB 19) także Autobahn 19 (A19)) – autostrada w Niemczech tworząca część połączenia autostradowego BerlinRostock (wraz z autostradą A24). Długość wynosi 124 km. Jest częścią trasy europejskiej E55 (KopenhagaBerlinPragaSalzburgBari). Autostradę zbudowano w NRD i oddano do użytku w latach 1973-1978 (z wyjątkiem krótkiego odcinka o długości 6,9 km w okolicach Rostocku, który jako autostrada jednojezdniowa został otwarty już w 1963).

Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista autostrad w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • fotografie satelitarne ważniejszych węzłów autostrady A19 w serwisie maps.google.com:
 • węzeł nr 9 z A20
 • węzeł nr 21 z A24
 • E55 - oznaczenie europejskiej trasy bezpośredniej północ-południe prowadzącej z Helsingborga w Szwecji przebiegającej przez Danię, Niemcy, Czechy, Austrię i Włochy do Kalamaty w Grecji. Długość: 3305 km.Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Warto wiedzieć że... beta

  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Autostrada A24 (niem. Bundesautobahn 24 (BAB 24) także Autobahn 24 (A24) ) – autostrada w Niemczech przebiegająca pomiędzy Berlinem a Hamburgiem.

  Reklama