Autostrada A12 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}
Autostrada A12 we Frankfurcie nad Odrą, widok w kierunku granicy polsko-niemieckiej
Jednojezdniowy odcinek autostrady we Frankfurcie nad Odrą (1990)

Autostrada federalna A12 (niem. Bundesautobahn 12 (BAB 12), Autobahn 12 (A12)) – autostrada w Niemczech łącząca Berlin z Frankfurtem nad Odrą, gdzie przekracza granicę i łączy się z polską drogą krajową nr 2 (w przyszłości autostradą A2). Jest częścią szlaku europejskiego E30 (Berlin – PoznańWarszawaMińskMoskwa). Odcinek Dreieck Spreeau – Frankfurt otwarto dla ruchu w 1937. Odcinek do granicy został otwarty w 1957, jednak jako droga jednojezdniowa. Druga jezdnia powstała dopiero w 1992.

Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Droga krajowa nr 2 – droga krajowa będąca polską częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E30 z Cork (Irlandia) do Omska (Rosja). Przebiega przez pięć województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Jest to droga przebiegająca równoleżnikowo.

W czasach NRD posiadała oznaczenie A3, które istniało jedynie dla potrzeb administracyjnych, przez co nie umieszczano go na drogowskazach. Była także jedną z dróg tranzytowych kraju.

9 października 2014, w 25. rocznicę demonstracji(niem.) z 1989 r. w Lipsku autostrada A12 otrzymała oficjalnie nazwę Autostrady Wolności (niem. Autobahn der Freiheit). Tablica informacyjna o nazwie drogi została zainstalowana w pobliżu węzła Frankfurt (Oder)–Mitte.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista autostrad w Niemczech
 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Miejscowości kierunkowe na podstawie danych z OpenStreetMap, które pochodzą z drogowskazów umiejscowionych na autostradzie.
  2. Polska 2020/2021: mapa samochodowa 1:700 000, Grupa PWN, 2020, ISBN 978-83-65808-36-3.
  3. Autobahnnetz der neuen Bundesländer am 3.10.1990 (niem.). autobahn-online.de. [dostęp 2019-05-31].
  4. DDR-Autobahnnumern (niem.). autobahnen-europa.eu. [dostęp 2017-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-09)].
  5. Reiseatlas DDR mit ČSSR, Polen, UDSSR, Ungarn, Rumänien, Bulgarien. Wyd. 9. Berlin/Leipzig: VEB Tourist Verlag, 1977, s. 12-13.
  6. A12 wird zur "Autobahn der Freiheit" - Nachrichten - DIE WELT (niem.). W: Die Welt [on-line]. [dostęp 2014-11-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • węzeł nr 1 - początek autostrady przy berlińskim Ringu (A10)
 • Widok na Most Graniczny (Oderbrücke) w Windows Live Search
 • Warto wiedzieć że... beta

  Die Welt (pol. Świat) – wysokonakładowy niemiecki dziennik założony w 1946 w Hamburgu przez stacjonujących tam brytyjskich aliantów. Obecnie redakcja główna znajduje się w Berlinie, a właścicielem praw do gazety jest Axel Springer AG.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Autostrada A2, Autostrada Wolności – polska autostrada częściowo płatna, przebiegająca równoleżnikowo przez centralne obszary kraju. Stanowi fragment drogi międzynarodowej E30.
  Drogowskaz – znak drogowy pionowy (tzn. w postaci tablicy z napisami i ewentualnie symbolami), wskazujący kierunek do miejscowości lub obiektu na drodze, ustawiany zazwyczaj na skrzyżowaniu dróg lub przed nim. Może być prostokątną tablicą z namalowanymi strzałkami, albo sam być ukształtowany w formie podobnej do strzałki lub wskaźnika, skierowanego w stronę miejsca na nim opisanego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama