Autostrada A111 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

Autostrada federalna A111 (niem. Bundesautobahn 111 (BAB 111) także Autobahn 111 (A111)) – łącznica autostradowa w Niemczech w północnej części Berlina o długości 17 km, która łączy Berliner Ring (A 10 – zewnętrzną autostradową obwodnicę Berlina) z Berliner Stadtring (A100 – wewnętrzną autostradową obwodnicą śródmieścia Berlina).

Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.Autostrada A105 - była niemiecka lokalna autostrada. Łączyła Kurt-Schumacher-Platz z Berlinem (na północy). Autostrada posiadała tylko 1 kilometr długości.

W czasach NRD autostrada miała oznaczenie A17, które istniało jedynie dla potrzeb administracyjnych, przez co nie umieszczano go na drogowskazach. Trasa stanowiła jedno z dwóch połączeń autostradowych z Berlinem Zachodnim, poprzez przejście graniczne Heiligensee. Była także jedną z dróg tranzytowych kraju.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista dróg krajowych w Niemczech
 • Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Niemiecka autostrada A100 (niem. Bundesautobahn 100, BAB 100, Autobahn 100) przebiega w całości po terenie Berlina i jest autostradową obwodnicą śródmiejską Berlina.
  Niemiecka autostrada A10 (niem. Bundesautobahn 10, BAB 10, Autobahn 10) – zewnętrzna autostradowa obwodnica Berlina. Potocznie znana jako Berliner Ring ("pierścień berliński"), jej obwód wynosi 196 km. Zaprojektowana przed wojną, jako Reichsautobahn (RAB) 7. W latach 1936-1939 oddano do użytku 129 km drogi oznaczonych RAB 7a (część wschodnia) i RAB 7b (część południowa). Pozostałe 67 km (według planów przedwojennych RAB 7c) na zachód i północ od stolicy, dokończono w latach 1972-1979, na obszarze ówczesnej NRD. Aktualnie w przebudowie jest węzeł Autobahndreieck Schwanebeck z autostradą A11, który od końca 2013 r. będzie posiadał nazwę Autobahndreieck Barnim (lub Autobahnkreuz Barnim) oraz bezpośrednie połączenie z drogą B2, co przyczyni się do likwidacji węzła nr 36.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Łącznica - droga pomocnicza łącząca dwie drogi w ramach węzła drogowego. Również droga łącząca dwie drogi przebiegające w niewielkiej odległości od siebie. Podstawowe typy łącznic zjazdowych i wjazdowych, umożliwiających ruch pojazdów skręcających z jezdni jednokierunkowej:

  Reklama