Autostrada A10 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.droga-A .naglowek{color:white;background:red}.mw-parser-output .infobox.droga-S .naglowek{color:white;background:dodgerblue}.mw-parser-output .infobox.droga-GP .naglowek{color:white;background:brown}.mw-parser-output .infobox.droga-E .naglowek{color:white;background:green}.mw-parser-output .infobox.droga-AH .naglowek{color:white;background:#252E79}.mw-parser-output .infobox.droga-default .naglowek{color:white;background:#8898BF}

Autostrada federalna A10 (niem. Bundesautobahn 10 (BAB 10), Autobahn 10 (A10)) – autostrada w Niemczech, zewnętrzna obwodnica Berlina. Potocznie znana jako Berliner Ring, jej obwód wynosi 196 km. Na krótkim odcinku przebiega przez obrzeża miasta – okręg Pankow.

Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).E30 – trasa europejska, wiodąca z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. Często uznawana jest za najważniejszy europejski szlak komunikacyjny na osi wschód - zachód; główna trasa dla dużych samochodów ciężarowych, wiozących zaopatrzenie z Europy Zachodniej do Rosji i Białorusi. Polski odcinek E30 stanowi (A2) ze Świecka do Kukuryków.

Historia[ | edytuj kod]

Zaprojektowana przed II wojną światową, jako Reichsautobahn (RAB) 7. W latach 1936-1939 oddano do użytku 129 km drogi oznaczonych jako RAB 7a (część wschodnia) i RAB 7b (część południowa). Pozostałe 67 km (według planów przedwojennych RAB 7c) na zachód i północ od stolicy, dokończono w latach 1972-1979, na obszarze ówczesnej NRD. W latach 2011–2013 przebudowano węzeł Autobahndreieck Schwanebeck z autostradą A11, który od końca 2013 r. posiada nazwę Autobahndreieck Barnim (nazywanego też Autobahndreieck Kreuz Barnim) i bezpośrednie połączenie z drogą B2, co przyczyniło się do likwidacji węzła nr 36.

Droga krajowa 2 (Bundesstraße 2, B 2) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północnego wschodu na południe, od granicy Polskiej w Rosówku przez Schwedt/Oder, Berlin, Poczdam, Wittenberga, Lipsk, Gerę, Hof, Bayreuth, Norymbergę, Treuchtlingen, Donauwörth, Augsburg, Monachium do granicy z Austrią w Scharnitz.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

W czasach NRD autostrada posiadała numer A1, który istniał jedynie dla potrzeb administracyjnych, przez co nie umieszczano go na drogowskazach. Trasa była również częścią dróg międzynarodowych:

 • E6 Abzweig Leipzig – Abzweig Drewitz
 • E8 Abzweig Magdeburg – Abzweig Frankfurt/O.
 • E74 Abzweig Prenzlau – Abzweig Frankfurt/O..
 • Ówcześnie istniejące skrzyżowania autostrad – oprócz węzła Schönefelder Kreuz – posiadały nazwy od miejscowości lub ich dzielnic, do których można dojechać odchodzącymi od Ringu arteriami:

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Niemiecka autostrada A 111 (niem. Bundesautobahn 111, BAB 111, Autobahn 111) – łącznica autostradowa w północnej części Berlina o długości 17 km, która łączy Berliner Ring (A 10; zewnętrzna autostradowa obwodnica Berlina) z autostradą A 100 tzw. Berliner Stadtring, tj. wewnętrzną autostradową obwodnicą Berlina.
 • Abzweig Prenzlau – obecnie Dreieck Barnim (A10/A11/B2)
 • Abzweig Frankfurt/O. – obecnie Dreieck Spreeau (A10/A12)
 • Abzweig Drewitz – obecnie Dreieck Nuthetal (A10/A115)
 • Abzweig Leipzig – obecnie Dreieck Potsdam (A10/A9)
 • Abzweig Magdeburg – obecnie Dreieck Werder (A10/A2)
 • Abzweig Rostock – obecnie Dreieck Havelland (A10/A24)
 • Abzweig Stolpe – obecnie Dreieck Kreuz Oranienburg (A10/A111/B96)
 • Abzweig Berlin-Pankow – obecnie Dreieck Pankow (A10/A114)
 • Węzeł autostradowy Werder (niem. Autobahndreieck Werder, Dreieck Werder, AD Werder) - węzeł autostradowy na skrzyżowaniu autostrad A10 (Berliner Ring) i A2 (Warschauer Allee) w okolicach miasta Werder, w Brandenburgii. Nazwa węzła pochodzi od nazwy miejscowości.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Frankfurt nad Odrą (niem. Frankfurt (Oder), dawniej Frankfurt an der Oder) – miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na wysokości od 19 do 135 m n.p.m. i wraz z polskimi Słubicami (które do 1945 stanowiły jego wschodnią dzielnicę) tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Miasto jest siedzibą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.
  Reichsautobahn (pol. dosł. autostrada Rzeszy) – nazwa sieci autostrad istniejących w III Rzeszy od 1933 do 1945. Później nazwę tę zmieniono na Autobahn.
  Niemiecka autostrada A100 (niem. Bundesautobahn 100, BAB 100, Autobahn 100) przebiega w całości po terenie Berlina i jest autostradową obwodnicą śródmiejską Berlina.
  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.
  Droga krajowa 96 (Bundesstraße 96, B 96) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z południa na północ od skrzyżowania z drogą B99 w Żytawie koło granicy z Polską w południowo-wschodniej Saksonii do Sassnitz na Rugii w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Pankow (wym. [ˈpaŋkoː]) – trzecia dzielnica Berlina powstała podczas reformy administracyjnej Berlina w 2001 z połączenia dzielnic: Prenzlauer Berg, Weißensee i Pankow.

  Reklama