Australijscy Demokraci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Australian Democrats (Demokratyczna Partia Australii, dosłownie "Demokraci Australijscy"), w Australii potocznie po prostu "Demokraci", to liberalna partia australijska założona w 1977 przez Dona Chippa, który opuścił wtedy Partię Liberalną.

Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.Izba Reprezentantów Australii (Australian House of Representatives) - izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej (tzw. proporcjonalnego wyboru przedstawiciela).

Od momentu powstania główne hasło przewodnie i motto demokratów to "Keep the bastards honest" – w swobodnym tłumaczeniu "będziemy pilnowali tych bękartów, aby byli uczciwi" ("bękarty" to politycy innych partii). Hasło to znakomicie ilustruje podejście demokratów do polityki, niskie notowania polityków w społeczeństwie australijskim i raczej swobodny język używany w debatach politycznych – użycie słowa "bastard" w takim kontekście byłoby nie do przyjęcia w innych krajach anglosaskich.

Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).

Od początku utworzenia się demokratów partia ta cieszyła się znaczącym poparciem w kraju, w którym od drugiej wojny światowej, dwa polityczne ugrupowania, Australijska Partia Pracy oraz tzw. Koalicja (Australijska Partia Liberalna i Narodowa Partia Australii)], dominowały na scenie politycznej. W wyborach w 1977 demokraci zdobyli 11,1% głosów, i dwa miejsca senatorskie w Senacie. W latach 1977-2001 demokraci byli uważani za trzecią partię Australii. Demokraci podtrzymywali tzw. 'równowagę sił' pomiędzy głównymi partiami, uniemożliwiając im zdobycia większości parlamentarnej w Senacie. W tym okresie demokraci typowo zdobywali na ogół między 7 a 12% głosów do Wyższej Izby parlamentarnej, i 7-9 miejsc senatorskich. Mimo to nigdy nie udało się im zdobyć miejsca poselskiego w Izbie Reprezentantów.

National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.

W 2002 wszczęły się podziały między senatorami demokratów. Czterech senatorów sprzeciwiło się stylowi przywództwa senator Natashi Stott-Despoji. Spowodowało to rezygnację Stott-Despoji, a zastąpił ją senator Andrew Bartlett. Spowodowało to podział w partii, wskutek czego poparcie dla niej zaczęło znacznie spadać.

Koalicja (the Coalition) - blok partii centroprawicowych działających w Australii, współpracujących ze sobą bardzo blisko zarówno w czasie sprawowania władzy (tworzą wówczas stałą koalicję rządową), jak i pozostając w opozycji. Najsilniejszą spośród nich jest Liberalna Partia Australii.

Znakomita większość głosujących na demokratów to osoby z wyższym wykształceniem i studenci, często wywodzący się z klasy średniej.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Liberal Party of Australia
  • Australian Labor Party
  • National Party of Australia
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona partii
  • Reklama