Austin Osman Spare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Austin Osman Spare w 1904 roku
Austin Osman Spare, "Improwizowana garderoba wojskowa"

Austin Osman Spare (ur. 30 grudnia 1886, zm. 15 maja 1956) – brytyjski artysta, teoretyk magii, okultysta i malarz. Propagator sigilizacji, która stała się jedną z kluczowych praktyk magii chaosu. Był najmłodszym artystą, jakiego obrazy kiedykolwiek wystawione były na Royal Academy.

Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.Wydawnictwo Okultura – polskie wydawnictwo książkowe, powstałe w roku 2001. Wydaje ono książki z zakresu historii okultyzmu, magii, a często także psychologii, filozofii, czy antropologii. Sprzedaje większość swoich publikacji za pośrednictwem własnej strony internetowej.

Spare był synem londyńskiego policjanta. Jako dziecko okazywał zainteresowanie sztuką i nawet przez pewien czas uczęszczał do szkoły plastycznej. W wieku 13 lat porzucił naukę i zaczął pracować. W ciągu następnych lat wzrastała jego fascynacja naukami okultystycznymi, wywierając ogromny wpływ na sztukę jaką tworzył. W maju roku 1904 jeden z jego rysunków pokazany został na wystawie w Akademii Królewskiej w Londynie, przyciągając uwagę publiczności.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

W październiku roku 1907 Spare wystawił swoje rysunki w galerii Bruton w Londynie. Krytycy uważali, iż jego prace były inspirowane dziełami Aubreya Beardsleya. Były pełne groteskowych, ukazanych w erotyczny sposób figur ludzkich oraz symboli magicznych. Spare odrzucał te zarzuty, uważając iż obaj czerpali po prostu z tych samych źródeł inspiracji. Elementy te przypadły do gustu awangardzie intelektualistów londyńskich i zwróciły uwagę Aleistera Crowleya. W ten sposób Spare został nowicjuszem w zakonie Argenteum Astrum w lipcu roku 1909. Wykonał cztery nieduże rysunki do publikacji Crowleya "The Equinox". Aleister opisał go później słowami "Czarny Brat", co oznaczało iż nie pochwalał celów, jakie stawiała sobie filozofia życiowa Spare'a.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Sigil (l.mn. sigile) to symbol stworzony dla specyficznego celu magicznego. Termin ten pochodzi z łacińskiego słowa sigillum, co oznacza "pieczęć". Przykładem samej idei sigili mogą być nordyckie runy.

W roku 1917, podczas I wojny światowej, Spare został zwerbowany do brytyjskiej armii i służył w oddziałach medycznych. Nie doczekał się jednak aktywnej służby, a w 1919 mianowano go oficjalnym artystą wojennym.

Choć uważano go za artystę o dużym talencie i dobrze rokującym na przyszłość, nie zależało mu na wejściu na scenę londyńskich artystów. Żył raczej skromnie, utrzymując się dzięki swym obrazom, zwłaszcza portretom, które sprzedawał za drobne sumy przyjaciołom i sąsiadom.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Jego publikacje artystyczne i magiczne zawierają Earth Inferno, The Book of Pleasure, The Focus of Life, Anathema of Zos manuskrypty 'Logomachy of Zos' i 'Zoetic Grimoire of Zos', które pozostały nieukończone po jego śmierci. 'Zoetic Grimoire' zostało opublikowane przez Fulgur Press w dziele "Zos Speaks" w roku 1998.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Okultyzm (łac. occulo – ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus – schowany, ukryty, tajemny) – doktryny ezoteryczne, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).

Publikacje książkowe dostępne w języku polskim[ | edytuj kod]

 • Księga rozkoszy – wyd. Okultura, Warszawa 2005
 • Piekło na ziemi – wyd. Lashtal Press, Gdynia – Londyn 2005
 • Księga Satyrów – wyd. Lashtal Press, Gdynia – Londyn 2006
 • I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.
  Krzysztof Azarewicz (ur. 1974) – polski poeta, pisarz, tłumacz, okultysta oraz filozof. W drugiej połowie lat 90. XX w. wraz z multiinstrumentalistą Piotrem Weltrowskim współtworzył projekt pod nazwą The 4th Is Eligor. W ramach którego zrealizował wydany w 1997 roku album pt. When the Purity Is Raped. Współtwórca wytwórni muzycznej Moonwheel Records. Azarewicz znany jest również ze współpracy z polską grupą deathmetalową Behemoth, dla której napisał teksty, m.in. na potrzeby takich płyt jak: Satanica (1999), Thelema.6 (2000), Zos Kia Cultus (Here and Beyond) (2002), Demigod (2004), The Apostasy (2007) oraz Evangelion (2009). Jego tekst ukazał się także na wydanej w 1998 roku płycie zespołu Hefeystos pt. Psycho Cafe.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  30 grudnia jest 364. (w latach przestępnych 365.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 1 dzień.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama