Auron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Auronfrancuski ośrodek narciarski położony w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Leży w Alpach Nadmorskich, części Alp Zachodnich, na wysokości od 1100 do 2474 m n.p.m. Najbliżej położoną miejscowością jest oddalone o parę kilometrów na północny wschód Saint-Étienne-de-Tinée. Najbliższym dużym miastem jest Nicea oddalona o około 64 km na południowy wschód.

Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence-Alpes-Côte d’Azur, skrót PACA) – region administracyjny, położony w południowej Francji na wybrzeżu Morza Śródziemnego, przy granicy z Włochami. Graniczy z dwoma regionami: Rodan-Alpy od północy i Langwedocja-Roussillon od zachodu. W skład regionu wchodzi 6 departamentów.

Ośrodek oferuje 42 trasy o łącznej długości 135 km, a także snowpark. W 1982 r. odbyły się tutaj 1. Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Alpejskim.

Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Galeria[ | edytuj kod]

 • General view of Auron village.JPG
 • Autom 2005 053.jpg
 • Autom 2005 051.jpg
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa (fr.)
 • 1. Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie alpejskim odbyły się w dniach 4 marca - 7 marca 1982 r. we francuskim Auron w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Rozegrano po 4 konkurencje dla kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej triumfowała reprezentacja Austrii, której zawodnicy zdobyli też najwięcej medali, dziewięć, w tym 2 złote, 4 srebrne i 3 brązowe.Alpy Zachodnie (niem.: Westalpen, wł.: Alpi Occidentali, fr.: Alpes occidentales, ret. Alps occidentals) – zachodnia część Alp, położona na terenie Francji, Włoch, Szwajcarii i Monako. Od Alp Wschodnich różnią się budową geologiczną oraz geologicznym czasem powstania. Obejmują całe Alpy pomiędzy Morzem Śródziemnym a Alpami Wschodnimi, z którymi spotykają się we wschodniej Szwajcarii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama