Aureliusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aureliuszimię męskie pochodzące od nazwy rzymskiego rodu Aurelia, która z kolei pochodzi od łacińskiego aureolus – "złocisty", co mogło znaczyć także "wspaniały". Imię to posiada licznych świętych patronów.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Aurelian — imię męskie pochodzenia łacińskiego (Aurelianus). Pierwotnie przydomek (cognomen) od gentilicium Aurelius, oznaczający "należący do rodu Aurelia", a wywodzi się pośrednio od słowa oznaczającego "złoty", aureolus – "złocisty". Możliwe jest też pochodzenie imienia od nazwy szczepu galijskiego Aureliani ze stolicą w Cenabum (późniejsze Aurelianensis, dzisiejszy Orlean).

Łacińskie Aurelius mogło być używane jako imię (praenomen) i nazwisko (gentilicium) od Aureliana.

Obocznym imieniem jest Aureli.

Aureliusz imieniny obchodzi: 26 kwietnia, 20 lipca, 27 lipca 10 czerwca, 9 września, 13 września, 20 października, 12 listopada (data 12 listopada dotyczy Aureliusza lub Aureliana) i 16 listopada.

Żeńskim odpowiednikiem jest Aurelia.

Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Aureliusz z Kartaginy, łac. Aurelius (zm. ok. 430) – biskup Kartaginy w latach ok. 391-430, ojciec i święty Kościoła katolickiego.

Znane osoby noszące imię lub nazwisko Aureliusz:

 • Aureliusz z Kartaginy – biskup z V w.
 • św. Aureliusz – męczennik z Axiopolis (wspomnienie 26 kwietnia)
 • św. Aureliusz – biskup z Armenii (wspomnienie 9 października lub daw. 13 września)
 • Charles Aurelius Smith – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej
 • Marek Aureliusz – rzymski cesarz
 • Zapoznaj się również z:

  13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.Marek Aureliusz Antoninus, Marek Anniusz Aureliusz Werus (Marcus Aurelius Antoninus, Marcus Annius Aurelius Verus; ur. 26 kwietnia 121 w Rzymie, zm. 17 marca 180 w Vindobonie, (ob. Wiedeń) – cesarz rzymski, pisarz i filozof.
 • Aurelian (imię)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aureliusz na Deon.pl
  2. Aurelian na DEON.pl
  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.Deon.pl – katolicki portal społecznościowo-informacyjny założony i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwo WAM. Portal został uruchomiony w wersji beta w dniu 18 września 2009. Sama nazwa odnosi się do skrótu dwóch słów − Deus (Bóg) oraz On-line (W sieci).
  Warto wiedzieć że... beta

  Charles Aurelius Smith (ur. 22 stycznia 1861, zm. 1 kwietnia 1916) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, znany przede wszystkim jako gubernator stanu Karolina Południowa przez pięć dni.
  16 listopada jest 320. (w latach przestępnych 321.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 45 dni.
  20 października jest 293. (w latach przestępnych 294.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 72 dni. Jest to początek miesiąca Brumaire we francuskim kalendarzu rewolucyjnym.
  Aurelia – imię żeńskie pochodzące od nazwy rzymskiego rodu Aurelia, która z kolei pochodzi od łacińskiego aureolus – "złocisty", "złoty" co mogło znaczyć także "wspaniały". Imię to posiada licznych świętych patronów[1] Aurelia imieniny obchodzi: 25 września, 16 października, 25 listopada i 2 grudnia.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama