Aupaluk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aupaluk – najmniejsza inuicka osada nad zatoką Ungawa w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada), około 80 km na południe od Kangirsuk. Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Inuit (nazwa własna i ang.: Inuit, spolszczenia: Inuici, Inuitowie, według hasła w encyklopedii PWN Innuici) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.

Nazwa osady oznacza "Miejsce w którym ziemia jest czerwona".

W Aupaluk znajduje się 49 prywatnych mieszkań, wszystkie zajmowane przez stałych mieszkańców. Aupaluk jest obsługiwane przez lokalne lotnisko.

Historia[ | edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości osad inuickich w Nunavik, Aupaluk nie powstało na bazie faktorii handlowej ani misji katolickiej. Z uwagi na obfitość karibu, ryb i ssaków morskich miejsce to było tradycyjnym obozowiskiem, z którego korzystało kilka pokoleń Inuitów. W 1981 roku osada Akupaluk została zarejestrowana jako wieś nordycka. Obecnie życie mieszkańców skupione jest głównie na tradycyjnej aktywności.

Kativik – terytorium równoważne z regionalną gminą hrabstwa (territoire équivalent à une municipalité régionale de comté, TÉ) w regionie administracyjnym Nord-du-Québec prowincji Quebec, w Kanadzie. Jego ludność to w większości Inuici. Kativik jest jedną z trzech części składowych regionu Nord-du-Québec.Kangirsuk jest inuicką osadą w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Nazwa oznacza "zatokę". Osada jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Aupaluk (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-27)].
  • Aupaluk (ang.). Nunavik tourism. [dostęp 2010-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-13)].
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Statystyki rządowe Kanady
    2. Aupaluk, Village nordique (ang.). W: 2016 Census [on-line]. Census Profile. [dostęp 2019-06-19].
    Reklama