Aulus Plaucjusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aulus Plaucjusz (łac. Aulus Plautius) – rzymski polityk i wojskowy, zasłużony przy podboju Brytanii przez Cesarstwo Rzymskie.

Quo vadis: Powieść z czasów Nerona – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” (lata 1895–96) i – z minimalnym opóźnieniem w stosunku do „Gazety” – także w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Wkrótce powieść została wydana w formie druku zwartego, jej premiera odbyła się w Krakowie, w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Część rękopisu powieści przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu.Quo Vadis – film historyczny produkcji amerykańskiej z 1951 roku w reżyserii Mervyna LeRoya. Film powstał na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był zaangażowany w tłumienie buntu niewolników w Apulii, co miało miejsce prawdopodobnie w 24 roku. Był konsulem w 29 roku. Na początku panowania Klaudiusza był namiestnikiem Panonii. W 43 roku został pierwszym namiestnikiem Brytanii, odnosząc na tym stanowisku szereg sukcesów militarnych. W 47 powrócił do Rzymu i odbył owację.

Rzym w płomieniach (ang. The Flames of Rome) – powieść historyczna amerykańskiego pisarza Paula L. Maiera wydana w 1981 roku. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1994 roku.Aleksander Krawczuk (ur. 7 czerwca 1922 w Krakowie) – polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były minister kultury, poseł na Sejm I i II kadencji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Panonia (łac. Pannonia) – w starożytności prowincja rzymska położona między Sawą a Dunajem; dzisiejsze tereny zachodnich Węgier, wschodniej Austrii, Chorwacji, Słowenii oraz Serbii.
Pomponia Grecyna (łac. Pomponia Graecina; zm. 84) - żona Aulusa Plaucjusza, oskarżona w 57 o wyznawanie "obcego zabobonu", przez część literatury utożsamianego z chrześcijaństwem.
Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum) – nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich.
Mika Waltari (ur. 19 września 1908 r. w Helsinkach, zm. 26 sierpnia 1979 r. tamże) – fiński pisarz. Pseudonimy literackie: Leo Arne, Kristian Korppi, Nauticus, Leo, Rainio, M. Ritvala.
Piotr Garlicki (ur. 15 czerwca 1945 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny. Ojciec aktora Łukasza Garlickiego. Ma także młodszego syna – Kaspra (ur. 1993), który bierze udział w dubbingu. W 1971 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.
Owacja (ovatio) – nagroda przyznawana w starożytnym Rzymie zwycięskiemu wodzowi. Była ona w hierarchii niższa od triumfu.
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.

Reklama