• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • August Wannowski  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.Uniwersytet Albrechta w Królewcu, Uniwersytet Alberta w Królewcu, zwyczajowo Albertyna lub Albertina (niem. Albertus-Universität Königsberg) – uniwersytet w Królewcu, istniejący w latach 1544–1945, jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski (w 1657 roku) Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • Wannowski
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Wiele źródeł internetowych podaje 1871 jako rok śmierci. Najprawdopodobniej na podstawie V tomu Bibliografii polskiej Estreichera z 1880 r.
  2. W 1802 r. władze pruskie utworzyły Wyższe Gimnazjum Białostockie, obecnie do jego tradycji odwołują się I i VI LO w Białymstoku (por. Wędrująca szkoła. Dziś jest przodkiem dwóch ogólniaków!). W czasach Wannowskiego gimnazjum mieściło się w budynku obecnego VI LO.
  3. Gimnazjum w Kętrzynie (ówczesnym Rastenburgu) powstało w 1546 r. i było najstarszym gimnazjum w Prusach Wschodnich, od 1915 r. nosiło nazwę Herzog-Albrechts-Schule(niem.). Obecnie w budynku gimnazjum mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Gimnazjum, w którym pracował Wannowski, znajdowało się w pobliżu kościoła św. Jerzego.
  4. W 1881 r. w Słucku nie żył żaden z bardziej znanych Wannowskich, w tym Leopold Wannowski (1798-1849).
  5. Prawdopodobnie chodziło o Piotra Wannowskiego (1822–1904).
  Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie - instytut naukowy, powołany 28 grudnia 1961, funkcjonuje od 26 marca 1963 w Olsztynie.
  VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku – szkoła średnia położona w dzielnicy Bojary, w zabytkowym klasycystycznym pałacyku z początku XIX w. Uznawana za jedną z lepszych białostockich szkół średnich.
  Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie – kościół św. Jerzego budowany na miejscu dawnej strażnicy od 1359, rozbudowywany do pierwszych lat XVI wieku.
  Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego (Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego) – dziennik ukazujący się w Poznaniu od 21 czerwca 1815 do 1865.
  Instytut Wydawniczy „Pax” – oficyna wydawnicza wydająca książki o tematyce filozoficznej, teologicznej i religioznawczej. Publikuje prace poświęcone historii Kościoła i historii Polski, problematyce wychowania, a także literaturę piękną.
  Wielkopolski słownik biograficzny – polski słownik biograficzny opracowany pod redakcją Antoniego Gąsiorowskiego oraz Jerzego Topolskiego i wydany przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w 1981.
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.799 sek.