• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • August Wannowski  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kętrzyn (daw. Rastembork, niem. Rastenburg, prus. Rastanpils) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego.Uniwersytet Albrechta w Królewcu, Uniwersytet Alberta w Królewcu, zwyczajowo Albertyna lub Albertina (niem. Albertus-Universität Königsberg) – uniwersytet w Królewcu, istniejący w latach 1544–1945, jedyny uniwersytet w Księstwie Pruskim i jeden z najważniejszych w I Rzeczypospolitej. Po oderwaniu Prus od Polski (w 1657 roku) Albertyna pozostała największym ośrodkiem akademickim w Prusach Wschodnich do końca ich istnienia.
  Publikacje[ | edytuj kod]

  Wybrane prace:

 • Theoria casus, qui dicitur absolutus (1826)
 • De initiis theoriaes casus, qui dicitur absolutus... (1827)
 • Syntaxeos anomalae Graecorum pars de constructione, quae dicitur absoluta deque anacoluthis, huc pertinentibus (1835)
 • Antiquitatum Romanarum Graece explicatarum particula (1843)
 • Antiquitates Romanas : E Graecis Fontibus Explicatas (1846)
 • Pliniana (1846)
 • O wolności w szkole. Rzecz powiedziana przez profesora Wannowskiego z okazji Urodzin Najjaśniejszego Pana w dniu 22 marca 1866 r. w sali gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu (1866)
 • De promiscuo verborum activorum et neutrorum usu apud scriptores latinos (1867)
 • Rzekome powiązania rodzinne[ | edytuj kod]

  Należał do rodziny Wannowskich, z której wywodziło się wielu przywódców lokalnych wspólnot ewangelicko-reformowanych, jednak nieprawdziwe jest twierdzenie podane przez Gońca Wielkopolskiego z 4 maja 1881 , że jeden jego brat „jest w Słucku pastorem kalwinów”, a drugi „brat znany z ostatniej wojny rosyjsko-tureckiej znakomitym jenerałem rosyjskim”. Podobnie nieprawdziwe stwierdzenie podawał Ludwik Żychliński, informując o braciach Augusta Wannowskiego, Leopoldzie i Felicjanie: jeden był prefektem, a drugi profesorem i superintendentem kalwińskim, jeden był, do niedawna jeszcze, kalwińskim księdzem w Słucku, drugi jest obecnie ministrem wojny imperium rosyjskiego.

  Kaliningrad (ros. Калининград, do 4 czerwca 1946 Królewiec (do XVI w. także Królówgród), ros. Кёнигсберг, niem. Königsberg, łac. Regiomontium, prus. Kunnegsgarbs, lit. Karaliaučius) – stolica obwodu kaliningradzkiego – eksklawy Federacji Rosyjskiej, u ujścia Pregoły do Bałtyku, w historycznej krainie Sambii. Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie - instytut naukowy, powołany 28 grudnia 1961, funkcjonuje od 26 marca 1963 w Olsztynie.
  VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku – szkoła średnia położona w dzielnicy Bojary, w zabytkowym klasycystycznym pałacyku z początku XIX w. Uznawana za jedną z lepszych białostockich szkół średnich.
  Bazylika kolegiacka św. Jerzego w Kętrzynie – kościół św. Jerzego budowany na miejscu dawnej strażnicy od 1359, rozbudowywany do pierwszych lat XVI wieku.
  Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego (Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego) – dziennik ukazujący się w Poznaniu od 21 czerwca 1815 do 1865.
  Instytut Wydawniczy „Pax” – oficyna wydawnicza wydająca książki o tematyce filozoficznej, teologicznej i religioznawczej. Publikuje prace poświęcone historii Kościoła i historii Polski, problematyce wychowania, a także literaturę piękną.
  Wielkopolski słownik biograficzny – polski słownik biograficzny opracowany pod redakcją Antoniego Gąsiorowskiego oraz Jerzego Topolskiego i wydany przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w 1981.
  Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.962 sek.