Audoen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Audoen, Aldowin – imię męskie pochodzenia germańskiego, złożone z członów alt – „stary” i wini – „przyjaciel”, a oznacza – stary przyjaciel. Patronem tego imienia jest św. Audoen (Aldowin, Aldwin), biskup Rouen.

Saint-Ouen-du-Tilleul – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Eure. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Audoena.Audoen (Ouen) z Rouen, łac. Audoenus, również: Audöenus, Aldowin, Owen, Dado (ur. 609 w Sancy, obecnie prawdopodobnie Sancy-les-Cheminots, niedaleko Soissons, zm. 24 sierpnia 686 w Clichy-la-Garenne) – biskup Rouen w latach 641-686, święty Kościoła katolickiego.

Audoen imieniny obchodzi 24 sierpnia. Znane postacie

 • Audoen z Rouen – święty katolicki, biskup Rouen w latach 641–686
 • Audoin – król Longobardów w latach 546565.
 • Zob. też:

 • Saint-Ouen-de-Thouberville
 • Saint-Ouen-du-Breuil
 • Saint-Ouen-du-Tilleul
 • Saint-Ouen-le-Houx
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Longobardowie, Langobardowie (łac. Langobardi, starsza nazwa Wannilowie) − lud zachodniogermański. Ich nazwa pochodzi od łac. longa barba czyli długa broda, gdyż w przeciwieństwie do romańskiej ludności Italii nosili długie brody. Inna wersja pochodzenia nazwy Długobrodzi, przytoczona przez Pawła Diakona, mówi, że przed walką z Wandalami Wannilowie-Longobardowie użyli podstępu, który miał upozorować ich liczebną przewagę. Ich ówcześni wodzowie – Ibor i Agio – nakazali kobietom przebrać się za wojowników, rozpuścić włosy i spiąć je w taki sposób, by przypominały brody.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Saint-Ouen-du-Breuil – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Audoena.
  24 sierpnia jest 236. (w latach przestępnych 237.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 129 dni.

  Reklama